ListelerYeme - İçme

Yılbaşı Kurabiyesi nasıl yapılır? Hassas tarifler ile lezzeti yakalayın

Yılbaşı Kurabiyesi nasıl olmalıdır?

Yılbaşı Kurabiyesi nasıl olmalıdır?

Yapılacak kurabiye hem göze hem de damağa hitap etmelidir. Günün önemine istinaden de renkleri kırmızı ve beyaz olabilir. Ara ara da yeşil kullanılabilir. Renk cümbüşü de yapabilirsiniz ama abartmamak en güzeli. Ama durun! Bırakın, abartın gitsin. Sonuçta eski yıla elveda yeni yıla merhaba…

Yılbaşı Kurabiyesi için hangi malzemeler gerekmektedir?

250 gram un, 150 gram toz şeker, 170 gram pudra şekeri, 120 gram ortam sıcaklığında tereyağı, 3 adet yumurta, dörtte bir yani çeyrek dilim limonun suyu, 1 çay kaşığı kabartma tozu, yarım çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı vanilya özütü. Kurabiyelerin üstüne serpmek için de klasik hale gelmiş hindistan cevizi ile antep fıstığı olmalı. Ekstradan pasta süsleriniz de olursa iyi olur.

Yılbaşı Kurabiyesi nasıl yapılır?

Öncelikle tereyağı mikser ile çırpılır. Tereyağının krema kıvamına gelmesi önemlidir. Tereyağı istenilen kıvama gelince içine şeker eklenir. Ortalama 2 dakika tereyağıyla şeker birlikte çırpılır. Kıvama geldikten sonra vanilya özütü eklenir. Daha sonra yumurtalar eklenir. Her yumurtadan sonra çırpmaya devam edip yumurtaları tek tek eklerseniz karışım daha etkin olacaktır. Daha sonra un eklenir. Kabartma tozu önce una eklenip daha sonra karışıma ikisi birden ilave edilir. Daha sonra tuz konulur. Tuz biraz daha aroma tadı verdiği için konulması tavsiye edilir. Her şey tamamsa çırpma işlemine devam edilir. Hamur, krema kıvamına gelince streç filme sarılır ve yaklaşık 1 saat buz dolabında dinlenmeye alınır.

Bu süre dolduktan sonra hamur artık açılmaya başlanır ve şekil verilir. Bu arada bir yandan fırın açılır ve ortalama 170 dereceye ayarlanır. Şekil vermek için hazır kalıplara ihtiyaç olacaktır. Kalıplar önce hamura yapışmasın diye una batırılır. Şekil verildikten sonra kurabiyeler fırın tepsilerine alınır. Kurabiyelerin tepsiye aralarında boşluk olacak şekilde dizilmesi önerilir. Kurabiyeler fırında yaklaşık 10 dakika pişirilecek tir. Göz kararı da kontrol edilebilir. Kurabiyeler piştiği zaman soğumaları için biraz bekletilmelidir.

Sıra kurabiyeler için krema hazırlama geldi. Krema hem damak tadı hem de süslerin yapışmasına olanak tanıması açısından önemlidir. Krema için önce pudra şekeri, 1 adet yumurta akı ve çeyrek limonun suyu bir kaba veya miksere konulur. Kıvama gelinceye kadar çırpılır. Tabi burada gıda boyalarından destek alınması gerekiyor. Sarı, beyaz, yeşil, vb. renkte gıda boyalarınızla bu karışımı eşit şekilde karıştırabilirsiniz. Gıda boyalarının damlalar şeklinde eklenmesi tavsiye edilir. Daha sonra soğumuş olan kurabiyeler önce bu krema karışımına batırılır. Daha sonra da antep fıstığı veya hindistan cevizine boca edilir. Sonra da zaten kurabiyeler servise hazır bir duruma gelmiş olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu