Haberler

Yılanlar Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Yılanların türleri, tarih boyunca evrilmesi ve üremesi gibi bir çok başlıkta detaylı bilgileri yazımızdan okuyabilirsiniz.

Yılan kelimesi bir aileye verilen genel addır. Bünyesinde onlarca farklı tür barındırmaktadır. Ülkemizde de 47 farklı türü bulunan yılanların atası kertenkelelerdir. Atalarından ayırt edilebilmeleri ise ayaklarının bulunmayışı ve dış kulakları ile göz kapaklarının olmayışındandır. Bu yüzden günümüzde yılanın genel adına ayaksız kertenkele olarak da ifade edilebilir. Türlerin büyük bir çoğunluğunun kertenkeleye göre fazlaca eklemi bulunan kafataslarına sahip oldukları da göz ardı edilmemelidir. Etçil olarak hayatlarını sürdüren yılanların en öne çıkan özelliklerinden biri de çene ve ağız yapılarının büyüklüğü sayesinde gözlerine kestirdikleri iri avları da kolaylıkla yakalayabilme ve yiyebilme yeteneğine sahip olmalarıdır.

Bilinenin aksine birçok yılan cinsi zehirsizdir. Yılan saldırılarının genel amacı ise tehdit olarak gördükleri varlıklara karşı kendilerini savunmaktan ziyade tamamen öldürmek odaklıdır. Bu genelde zehirli yılanların tercih yöntemi olarak düşünülebilir. Zehirli bir tür bir insana saldırdığı anda çok ciddi kalıcı hasarlara yol vermesi ya da öldürücü bir saldırı olması çok olağandır. Çünkü bazı türlerin zehri tüyler ürpertecek kadar korkunç oranlardadır. Zehirsiz yılanların ise avlarını bertaraf edebilmelerinin yöntemlerinden biri onları direkt olarak yutmaları sayesindedir. Bir diğer yöntem ise sıkarak (boğarak) öldürebilecek bir omurga sistemine ve esnekliğe sahip olmalarıdır. Genel olarak bu sürüngenler hakkında bir fikre sahip olmayan insanların bir yılana yaklaşmaları kesinlikle tehlikelidir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Dolayısı ile bu işin uzmanları olmadan bir yılanla temasa geçmek geri dönüşü olmayan bir pişmanlığa mahal verebilir

İlgili Makaleler

Yılanlarin kökeni

Köken Bilim

Dilimizde yılan anlamına gelen kelimenin kökeni Çin dilinde “lung” kelimesini karşılamaktadır. Bu kelime yılan kelimesinin karşılığıdır.

Üreme Sistemi

Üreme şekillerinin yumurtlayarak ve doğurarak olmak üzere ikiye ayrıldığı söylenebilir. Fakat doğum olarak düşünülen şekli göründüğünden çok daha farklıdır. Bu sürüngenlerin tamamı yumurtlayarak ürer. Yumurtadan çıkan yavrular bir solucan gibi görülebilir. Anakonda, Boa ve bazı yılan türlerinin doğurarak ürediği görülse de henüz anne karnında olan yumurtaların biraz erken gelişmesi ve kırılması sonucunda yavrular doğum edası ile hayata başlamış olurlar. Yani gebelik süreleri 2 ay olan yılanların hiçbir türü ve cinsi doğurarak üreme yapamamaktadır.

Yılanların Üreme Sistem

Evrim Süreci

Pullular takımının mensubu olan yılanların evrimleşmesi milyonlarca yıllık bir süreçtir. Genellikle büyük bir gövdeye sahip olmayan bu sürüngenler iskelet yapılarına bağlı olarak boyutları, fosilleşme süreçlerinin önüne geçtiği için diğer boyutlardaki hayvanlara nazaran nadir görülmektedir.

150 milyon yaşındaki yılan fosilleri incelenecek olursa Afrika bölgelerindeki ve Güney Amerika bölgelerindeki halihazırda yaşamını sürdüren kertenkele cinslerine benzerlikleri ile ön plana çıkmaktadırlar.

Fosillerdeki incelemeler sonucunda çukur kazmaya odaklı olan iki ayaklı yılanların varan cinsindeki sürüngenin soyundan geldikleri veya Kretase türlerinden geldikleri rahatlıkla anlaşılmaktadır. Yani milyonlarca yıl önceki bir yılan çukur kazabilecek ayaklara sahip bir sürüngen idi.

Popüler Türler

 • Yeşil Mamba Yılanı
 • Koca Engerek
 • Boynuzlu Engerek
 • Sarı Anakonda
 • Sarı Kobra
 • Kara Mamba Yılanı
 • Engerekler
 • Su Mokaseni
 • Kraliyet Pitonu
 • Yeşil Anakonda
 • Mısır Kobrası
 • Deniz Yılanı
 • Çıngıraklı Yılan
 • Burma Pitonu
 • Adi Kobra

Yılanlar

Son Olarak..

Bu sürüngenler insanların birçoğunu tedirgin eden ve türleri hakkında fikri olmayan insanlar için bir tehdit oluşturabilecek potansiyele sahip olan hayvanlardır. Dolayısı ile yukarıda da uyarı niteliğinde ifade ettiğimiz gibi bu canlılar hakkında herhangi bir fikri bulunmayan insanların onlarla temasa geçmesi büyük bir risk unsurudur. Bu canlıları iyi tanıyan insanların bile zaman zaman saldırıya maruz kaldığına haber kaynaklarından tanıklık edebiliyoruz. Dolayısı ile bir uzman olmadan yaklaşılmaması gerektiği, yaklaşıldığında veya bir yılanla doğrudan temas kurulduğunda istenmeyen sonuçların doğabilmesi çok olağan bir durum olacağı için uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmez.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu