Faydalı BilgilerListelerSağlık

Yeşillikleri saklamanın püf noktaları

Özellikle sağlıklı öğünler tüketmek için yiyeceğimizin yanında yeşillik tüketmek oldukça faydalıdır. Ancak yeşillikler hassas bitkilerdir. Olması gerektiği gibi saklanmaz ve temizlenmezler ise kolayca bozulabilirler. Bu yüzden yeşillikleri iyi muhafaza etmek gerekir. İşte yeşillikleri daha uzun süre ve tadı bozulmadan saklamanın yöntemleri.
Yapılan bazı basit hatalar dahi salata yeşilliklerinin ömrünü kısaltabilir. Neyse ki birkaç püf noktası ile bu konu çözülebiliyor. Öncelikle paketlenmiş yiyecekleri alırken son kullanma tarihlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Eve getirdiğiniz yeşillikler ambalajlı olsa bile, ambalaja konulmadan yıkanmıştır etiketi olsa bile tekrar yıkanması hijyen açısından tavsiye edilir. Ayrıca yeşillikler sıcak suda değil soğuk suda yıkanmalıdır.
Yeşillikleri yıkamanın en iyi yollarından biri ise derin bir kabın içerisine soğuk su doldurun, bu suyun içerisine karbonat veya sirkede kullanabilirsiniz. Karbonat veya sirkeli su üzerilerinde kalan kum toprak böcek yumurtası gibi şeylerden arınmasını sağlar. 5-10 dk kadar beklettikten sonra soğuk suda tekrar yıkayın. 
Yeşillikleri yıkamak kadar kurutmak da bu süreçte önemli. Bunun için salata kurutucusu veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Onları yıkadık, kuruttuk. Sıra geldi buzdolabında doğru bir şekilde saklamaya. Kuruttuğunuz yeşilliklerin uzun süre taze kalmasını istiyorsanız onları kese kağıdına sararak buzdolabında bekletebilirsiniz.
Aynı zamanda yeşillikleri kuruttuktan sonra cam kavanozun içinde de saklayabilirsiniz. Bu da onların çabuk bozulmasına engel olacaktır. Yeşillikleri depolamak için buzdolabının sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Buzdolabınız çok soğuksa yeşillikler donabilir ve ölebilir. Bu da onların ıslak ve sümüklü bir yapı haline gelerek çöpe gitmesine neden olur. Yeşillikleri doğrayarak saklamak aslında doğru bir yöntem değildir. Kesilen yeşilliklerin rengi çok daha çabuk sararabilir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu