HaberlerKimdir?ListelerÜnlüler

Yeşilçam’ın Unutulmaz Yüzü Türkan Şoray Kimdir

28 Haziran 1945’te İstanbul’da Eyüp’te doğmuştur. İki kız kardeşi vardır, Nazan ve Figen. Babası vefat etmiştir. Annesi Meliha hanımın teşvikiyle sinemayla tanışmıştır. Türkan. 62 yılında ise Galatasaray asbaşkanı Rüçhan Adlı’yla olan birlikteliği başladı. 20 sene sürdü. Fakat Rüçhan’ın eşinden bir türlü ayrılamaması yüzünden ayrıldılar.

Türkan Şoray son nefesini verirken dahi Rüçhan’ın yanında oldu. 83’te Cihan Ünal ile evlendi. 4 sene süren evliliklerinden Yağmur adında bir kızı oldu. Türk oyuncu, senarist ve yönetmendir aynı zamanda. Türk sinemasının “sultan”ıdır, o şekilde anılır.

Sinemayla 60’lar da tanışmıştır. İlk ödülünü ise 64’te almıştır. Altın Portakal Film Festivali’nde Acı Hayat filmiyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüşmüştür. Dünyanın en çok filmde oynayan kadınıdır. 222 tane filmde oynamıştır.12 Mart 2010’da UNICEF tarafından Türkiye iyi niyet elçisi olarak seçilmiştir. Sevgiyle yapılamayacak bir şey olmadığını düşündüğünü vurgulamıştır.

Kendi adının verildiği bir ilköğretim okulu da bulunmaktadır. Hülya Koçyiğit, Filiz Akın vb isimlerle adını Türk sinema tarihine yazdırmıştır. Kadir İnanır’la birlikte rol aldığı 72 yapımı Dönüş,76 yapımı Bodrum Hakimi,73 yapımı Azap’ın yönetmenliğini tek başına yapmıştır. 81 yapımı Yılanı Öldürseler adlı filmin yönetmenliğini ise Şerif Gören’le birlikte yapmıştır.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu