Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir

Mercimek, protein, lif, demir, K vitamini ve folat kaynağı olan yeşil mercimeğin tüketimi, basit veya ciddi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltmaktadır.

Mercimek, bakliyat ailesinden çeşitleri bulunan bir gıda maddesidir. En yaygın kullanılan türü, yeşil mercimektir. Yeşil mercimeği, yemeklerden salatalara, çorbalardan hamur işlerine kadar birçok yemek türünde görmek mümkündür. Kendine özgü, sevilen bir lezzeti vardır.

Beslenme konusunda, içerdiği besin değerleriyle, insan sağlığına büyük katkıları vardır. Yeşil mercimek, potasyum, kalsiyum ve çinko açısından zengindir.

Ayrıca, protein,  lif, demir, K vitamini ve folat kaynağı olan yeşil mercimeğin tüketimi, basit veya ciddi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltmaktadır.

Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil Mercimeğin Faydaları

Protein kaynağıdır

Yeşil mercimek, yüksek miktarda protein içermesiyle bilinir. Bu özelliğiyle, et yemeyenlerin imdadına yetişmektedir.

Yeşil mercimeğin içindeki protein, kırmızı ete eşdeğerdir. Yani, vücudun protein ihtiyacı, haftada 1-2 kez yeşil mercimek tüketilerek karşılanabilir.

Diyabet hastalarının tüketimine uygundur

Vücut sağlığının korunması ve organların işlevlerini gerektiği gibi yerine getirebilmesi için, sağlıklı gıdalar tüketilmesi gerekir. Şeker hastalarında bu gereklilik, ikiye katlanmaktadır.

Doktorlar, şeker hastalarına lifli gıda tüketmelerini önerirler. Yeşil mercimekte ise lif, bol miktarda bulunur. İçeriğindeki çözünebilir lifler sayesinde yeşil mercimek, kan şekerinin dengeli olmasını sağlar. Lif, kanın şekeri emme hızını yavaşlatır ve şekerin normal seviyelerde tutulmasını sağlar.

Kolesterole faydalıdır

Yeşil mercimeğin kolesterol için faydalı olması, yine içerdiği liften kaynaklanmaktadır. Çözünebilir lifler, kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesinde aktif rol oynamaktadır.

Kalp sağlığı için faydalıdır

Araştırmalar, yeşil mercimeğin lif ve protein içermesinden dolayı, kalp hastalığı riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Kalp sağlığının korunmasında önemli bir vitamin olan folattan bol miktarda içeren yeşil mercimek, kalp sağlığını korumaktadır. Kolesterol seviyesini dengeleyen özelliği sayesinde ana arter ve damar tıkanıklıklarını önlemekte, dolayısıyla kalp hastalıklarının oluşum riskini azaltmaktadır.

Kalp hastalıklarının başlıca nedenlerinden olan magnezyum eksikliği için, yeşil mercimek tüketimi çözüm olmaktadır. Magnezyum içeriği ile yeşil mercimek, kalp hastalıklarının her yönden önünü kesmektedir.

Enerji deposudur

Yeşil mercimek, yapısındaki lif ve protein sebebiyle enerji veren özelliğe sahiptir. Halsizlik ve yorgunluğun önüne geçmek için ihtiyaç olan demir vitamini kaynağı olan yeşil mercimek, vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır.

Sindirime faydalıdır

Sindirim sisteminin ilacı, lifli besinlerdir. Yeşil mercimek ise, lif açısından zengindir.

Bu özelliği sayesinde, bağırsak hareketlerini düzenlemekte, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını önlemektedir.

Yeşil mercimeğin en önemli faydaları

Kansere iyi gelmektedir

Yeşil mercimeğin en önemli faydalarından birisi de, kanserle mücadele etmesidir. Vücudun kansere karşı savaşabilmesi için, direncinin yüksek olması gerekir.

Kanserin zararlı etkilerinin yok edilmesi için vücutta etkin görev üstlenen madde, lektin maddesidir. Mercimek, lektin içeren özelliğiyle, bol bol tüketildiği takdirde etkili bir kanser savaşçısıdır.

Bol antioksidan içerir

Vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması ve hastalıklardan korunabilmesi için, antioksidanlara ihtiyacı vardır.

Yeşil mercimek, vücudun hastalıklardan korunması için ihtiyaç duyduğu antioksidanlara fazlasıyla sahiptir. Antioksidanlar, birçok hastalığın sebebi olan serbest radikallerle savaşan özelliktedir.

Halsizliğe iyi gelir

Vücutta bazı vitaminlerin eksikliği, yüksek oranda halsizlik yapmaktadır. Bu vitaminlerden en önemlisi demirdir.

Daha çok bayanlarda görülen demir eksikliği, yaşamı farklı açılardan olumsuz etkilemektedir. Yeşil mercimekte bol miktarda demir bulunmaktadır. Vücudun demir ihtiyacının önemli bir bölümü, yeşil mercimek tüketilerek karşılanabilir.

Zayıflatıcı özelliktedir

İştah açıcı özelliği bulunan mercimek, aynı zamanda zayıflatıcı özelliğe de sahiptir. Bunun nedeni ise, içerdiği liftir.

Lifli besinler, bilindiği üzere sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Sindirim sistemi düzenli olan bir bünyede ise, kilo dengesi her zaman korunur. Bu nedenle, lif oranı yüksek olan yeşil mercimeğin haftada bir kez de olsa tüketilmesi faydalıdır.

mercimeğin faydaları

Sinir sistemini destekler

Beynin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için tüm vitaminlerden gereken miktarda alınması gerekmektedir.
Yeşil mercimek, beynin düzenli çalışmak için ihtiyacı olan vitaminlerden gerektiği kadar içermektedir.

Kan akışını düzenlemektedir

Yeşil mercimek, kan akışı ve dolaşımı düzenleyen yapısıyla, tıkanıklık ve olası kan hastalıklarının önüne geçmektedir.

Anne sütünü arttırıcı özelliktedir

Çoğu anne, doğum yaptığında sütünün yeteri kadar gelmemesinden dolayı üzüntü yaşamaktadır.

Bunun için, eczanelerden anne sütünü arttırıcı bitki karışımları alarak çözüm bulmaya çalışmaktadır. Ancak, anne sütünü doğal yollarla arttırmak için birçok faydalı besin bulunmaktadır.

Yeşil mercimek, anne sütünü arttırcı etkiye sahip faydalı besinlerdendir. Üstelik, anne sütünü arttırdığı gibi, annenin sağlığının korunmasına yardımcı olmakta, bebeğin de sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için olumlu katkılarda bulunmaktadır.

Göz sağlığını korur

Yeşil mercimeğin faydaları arasında, göz sağlığını koruması da vardır. Her yönden sağlıklı bir bünye için yeşil mercimek, tüketilmesi gereken gıdalardandır. Göz sağlığına faydalı olması, doymamış yağlar açısından zengin olmasına bağlıdır.

Strese iyi gelir

Stresin etkisini azaltmak için vücudun magnezyuma ihtiyacı vardır. Yeşil mercimekte bol miktarda magnezyum vardır.

Magnezyum, stresin olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Ayrıca, stresin sebep olduğu çarpıntı, nefes darlığı, sebepsiz korku ve gereksiz panik gibi ruhsal problemleri de önlemektedir.

Yeşil mercimek, hem lezzetli hem de sağlıklı bakliyatlar grubunda yer almaktadır. Her yaştan insanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için beslenme listesinde bulunması gereken yeşil mercimek, geleneksel Türk mutfağının önemli lezzetlerinden birisidir.

Farklı tüketim şekilleri olduğundan, değişik damak zevklerine hitap etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle, çoğu kişi tarafından severek tüketilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu