Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Çayın Menopoza Faydaları

Camellia sinensis bitkisinin fermente edilmemiş yapraklarından yapılan yeşil çay, potansiyel sağlık yararları için geniş çapta incelenmiştir. Olumlu etkileri çoğunlukla polifenollerin, özellikle epigallocatechin gallate veya EGCG, güçlü bir antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Birçok çalışmanın bulguları, yeşil çayın menopoza giren kadınların sağlık kaygıları için belirli yararları olabileceğini önermektedir.

Kemik yoğunluğu

Her iki cinsiyetin de kemiklerinin yaşlanmasıyla zayıflarken, 50 yaş üstündeki menopoza giren kadınlar, kemiklerin gözenekli hale gelmesine ve kırığa uğramasına neden olan osteoporoz gelişiminde en büyük risk altındadır. 2009’da “Beslenme Araştırması” nda yayınlanan bir derleme, yeşil çaydaki insan, hayvan ve test tüp çalışmalarına baktı ve yeşil çaydaki bileşiklerin kemik yoğunluğunu iyileştirebileceği ve çoğunlukla kemik kaybından sorumlu hücreler olan osteoklastların aktivitesini azaltabileceği sonucuna vardı.

Kalp sağlığı

Menopozda, kötü beslenme ve sigara gibi erken yaşam tarzı seçimleri, kalp hastalığı ile ilişkili risk faktörlerini artırarak kadınları olumsuz etkileyebilir. Artan riskin bir kısmı, menopozdaki kadınların östrojen düzeylerini düşürmekle de ilişkili olabilir. Japonya’da yapılan geniş bir kohort çalışması, 11 yıldır 40 ila 79 yaş arasındaki 40.000 yetişkini izledi. Araştırmacılar, günde en fazla beş fincan yeşil çay içen kişilerin genel olarak en düşük ölüm oranına ve özellikle kardiyovasküler hastalığa sahip olduğunu keşfettiler. Olumlu sonuçlar özellikle kadınlarda dikkate değerdir. Bulgular 2006’da “Amerikan Tabipleri Birliği Dergisi” de yayınlandı.

Bilişsel Destek

2013 yılında yayınlanan çevrimiçi medikal tıp dergisi “BMJ Open” da yayınlanan uzun süreli bir araştırma, orta yaşlı kadınların demans riskinin yükselmesine neden olabilecek çalışma, boşanma ve dulluk gibi stres faktörlerine maruz kaldıklarını ortaya koydu. Japonya’da 70 yaşın üzerindeki bir araştırmada, günde iki bardaktan daha fazla yeşil çay tüketimi – daha az bilişsel gerileme ile sonuçlandığı tespit edildi. Araştırmacılar bulgularını 2006’da “American Journal of Clinical Nutrition” da yayınladılar.

Kanserden Koruyor

Herkes için kanser riski yaşla birlikte artmakta ancak M.D. Anderson Kanser Merkezi’ne göre 55 yaşına kadar menopoza girmeyen kadınlar meme ve endometriyal kanser gibi östrojen ile ilgili kanserler için yüksek risk altındadır. 2007’de, “Karsinogenez” dergisinde yayınlanan kadınlar üzerine yapılan bir araştırma, düzenli olarak yeşil çay içmenin meme kanserine karşı koruyucu bir etkisi olduğu sonucuna vardı. 2009’da “American Journal of Obstetrics and Gynaecology” de yayınlanan bir derleme, yeşil çay içilmesinin endometriyal kansere karşı da koruyabileceğine dair bazı kanıtlar bulmasına karşın, sağlam bir bağlantı kurmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu