Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Çayın Beyin Üzerinde Etkileri


Yeşil çay üzerine yapılan büyük araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir yeşil çay faydası da beyin gücü üzerinde ki etkileri olmuştur. Yeşil çayın geçmişten günümüze kadar bir olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür. İlk başta araştırmaları başlatan Basel üniversitesinde ki araştırma görevleri ve bilim insanlarının yeşil çay özünün bilimsel fonksiyonları yani işleyen bellek kapasitesi üzerinde arttırmaya yönelik bir etkisi bulunmaktadır. İsviçre’ deki bulgularda çıkarılan sonuçlar arasında bunama gibi klinik olaylarda da yeşil çay kullanılabileceğini göstermektedir. Çıkarılan bu sonuçların bazıları akademik dergilerde insanlığa aktarılmak üzere yayınlanmıştır. Geçmişte gerçekleştirilmiş bazı araştırmalarda yeşil çayın faydalarının kanser üzerinde etkili olduğu, kanserle yakından bir şekilde etkili bir mücadele gösterdiği ortaya çıkarılmıştır.

Son zamanlarda bilim insanları tarafından üzerine yoğunlaşılan yeşil çay beyin üzerine gösterdiği olumlu etkileri araştırıp bir sonuç listesi oluşturmaya başlanılmıştır. Değişik şart ve koşullarda gerçekleştirilen araştırmalar yeşil çay ile bilişsel performans olarak tabir edilen bir ilişkinin ortaya çıkarıldığını ancak altında yatan sinirsel bağ ile olan etkilerinin tam olarak gün yüzüne çıkarılmadığı yayınlanmıştır.

Yeni olarak gerçekleştirilen çalışmaların yeşil çayın, beyin üzerinde efektif olarak bir etkileşim içerisinde olmasına yani beynin bir kısmından diğer bir beyin kısmına doğru etkileşim oluşturabilme açısından bir etki yarattığı fark edilmiştir. Aynı zamanda bu ortak bağlantılı durumun bellek olarak adlandırılan depolama kısmına da olumlu bir etki söz konusudur. Sağlık bir erkek kişisi üzerinde gerçekleştirilen araştırma çalışmalarında, içerisine bırakılmış birkaç gram yeşil çay özütü içeren bir içecek içirilerek hafıza testine sokmuşlar. Bunun ardından bilim insanları tarafım MRI yöntemi kullanılarak beynin bu durum üzerinde nasıl tepki gösterdiğini izlemişlerdir. Ortaya çıkan sonuçlara göz gezdirildiğinde beynin parietal ve frontal diye adlandırılan bölgeleri arasında daha güçlü bir bağ oluştuğu açık bir şekilde görülmüştür. Ortaya çıkarılan sonuçların, üzerinde deney yapılan insanların hafıza konusunda gerçekleştirilen uygulamalarda gelişme göstermesinin sebepleri açık bir şekilde ortaya çıkartılmıştır. Elde edilen bu sonuçların yeşil çayın kısa süreli bir şekilde sinaptik bağlantı adı verilen yapıyı güçlendirdiğini açıklamıştır. Bilimsel olarak ortaya çıkarılan sonuçlar şunlardır:

Hafıza üzerinden gerçekleşen işlemlerin gerçekleşmesi sırasında frontal ve parietal beyin kısımları aralarında etkili ve güçlü bir bağlantıyı modelleme ve bunama gibi kötü huylu rahatsızların giderilmesi için ek takviye olarak kullanılabilecek gıdalar arasında yeşil çay gelmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu