Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Çayın 4 Kanıtlanmış Faydası

1. Yeşil çay sağlığı etkileyen biyoaktif bileşenler içerir

Yeşil çay sağlığı etkileyen biyoaktif bileşenler içerir

Yeşil çay, sadece yeşil renkli bir sıvıdan ötesi. İçinde yer alan biyoaktif bileşenler sayesinde, yüksek miktarda besin içeriyor. Çok sayıda kateşin gibi antioksidan madde içerdiği için, bunlar da sağlığınıza ciddi manada etki ediyor.

Bu maddeler vücuttaki serbest dolaşımı sağlarken, aynı zamanda hücreleri ve molekülleri de hasardan koruyor. Serbest radikal denilen maddeler, yaşlanmada ve bazı hastalıklarda önemliler. Yeşil çayda aynı zamanda düşük miktarda mineral de bulunuyor ve çay markası-türü yüksek kalitede seçildiğinde, farkını hissettiriyor.

2. Yeşil çay beyin fonksiyonlarını geliştiriyor, sizi daha zeki yapıyor

Yeşil çay sizi sadece ‘ayık’ tutmuyor, aynı zamanda daha da zeki hale getiriyor. Çayın anahtar bileşeni kafeinken, kendisi bir uyarıcı olarak biliniyor. Kahvedeki kadar kafein olmasa da, yeşil çayda yeteri miktarda bulunuyor.

Tabii yeşil çay sadece kafeinden oluşan bir bitki değil, aynı zamanda içeriğinde amino asitler de var. L-theanine amino asitleri beyne etki ederken, bu şekilde anksiyetenin de önüne geçmiş oluyor ve dopamin, yani mutluluk hormonu salgılatıyor.

Araştırmalara göre, kafein ve L-theanine amino asitleri bir araya geldiğinde, beyinde ortak etkiler doğuyor ve fonksiyonları gelişiyor.

3. Yeşil çay kilo verdirir, fiziksel performansı artırır

Eğer kilo vermek için yiyecek-içecek arayışındaysanız, yeşil çay sizi bekliyor. Metabolizmayı hızlandıran bu faydalı besin, erkeklerde enerji tüketimini yüzde 4 artırıyor.

Araştırmalara göre yağ yakımı da yeşil çay tüketimiyle birlikte yüzd 17 oranında artış gösteriyor. Buna rağmen hatırlatmak gerek, aynı zamanda yeşil çayın metabolizmaya etkisi olmadığını iddia eden deneyler de var. Dolayısıyla, durum bireylere göre değişebiliyor.

Ayrıca kafeinin de zaten fiziksel performansı artırdığı deneylerle kanıtlanmış durumda ve yüzde 11-12 oranında artış yaşatıyor.

4. Yeşil çay kanseri önlüyor

Kanser, kontrolsüz büyüyen hücreler yüzünden oluşuyor ve sonucu ölüme kadar gidiyor. Yeşil çayın içerdiği antioksidanlar ise kanser oluşumunu engellerken, koruyucu etki gösteriyor.

Harika bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, özellikle göğüs kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanserine karşı etkili. Araştırmalara göre, yeşil çay tüketen insanların kansere yakalanma oranları ciddi ölçüde azalmakta.

Buna rağmen, çayınıza süt katmak kötü bir fikir olabilir çünkü süt, her zaman içeceklerdeki antioksidan miktarını azaltacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu