Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Çay Yan Etkisiz Nasıl Tüketilir?


Yeşil çayı taze ve ılık için; Fazla sıcak su sindirim sistemine zarar verir. Bazı uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda fazla derecede kaynamış su gırtlak kanserine yol açmaktadır bilgisine ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin, teanin, B vitamini ve C vitamini gün geçtikçe azalmaktadır bu sebepten dolayı yeşil çayı zaten tüketmemiz en sağlıklı yoldur. Antibakteriyel özellikler zaman içerisinde çoğalmaktadır tazeliğini kaybeden yeşil çayın içerisinde bakteri oluşabilir.

Aynı yaprakları birden fazla demlemeyin; Japon kültürüne ait olan yeşil çay Japonlar tarafından birden fazla demlenmektedir. Fakat bu zararlıdır çünkü yeşil çay yaprakları kaynatılırken kanserojen olan maddeler suya karışmaktadır. Bu nedenle birden fazla aynı yeşil çay yaprağını kaynatmak sağlıklı değildir.

Demli çaydan uzak durun; demli olan yeşil çayın içerisinde yüksek oranda kafein ve polifenoller bulunur. Fazla kafein bir çok hastalığa sebebiyet vermektedir. Fazla polifenol de hazımsızlığa ve sindirim sisteminde ki sorunlara davetiye çıkarır.

İlgili Makaleler

Yeşil çay bazı ilaçlarla etkileşime girebilir; daha önceleri yazdığımız yazıda yeşil çayın hanhi ilaçlarla tepkimeye girdiğinden bahsetmiştik. Bazı ilaçların içerisinde bulunan etken maddeler yeşil çayın özünde bulunan maddelerle denk olmayabilir ve yeşil çay faydadan çok zarar gösterebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için doktorunuza ve ya eczacınıza danışmalısınız.

Fazla tüketilen yeşil çay ; uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda gün içerisinde en fazla 3 bardak yeşil çay tüketilmelidir. Her şeyin fazlası zarar sözünü unutmayarak yeşil çayı tüketmeliyiz.

Yeşil çayı yemeklerden önce ve ya sonra tüketin; yeşil çayın içerisinde bulunan kalsiyum ve demir vücutta sıvı emilimini düşürmektedir. Fazla yeşil çay tüketimi demir eksikliği rahatsızlığına yol açabilmektedir. Yeşil çaya süt eklemek kalsiyum sorununu ortadan kaldırabilir. Yeşil çayın içerisinde ki oksalat yemeklerdeki kalsiyum yerine sütteki kalsiyum ile etkileşime girebilir. Yeşil çayı yemeklerden yaklaşık 1 saat önce ve ya yemekten yaklaşık 1 saat sonra içmeliyiz.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu