Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Çay Kanseri Önler mi?

Antioksidan içeriyor

Antioksidan içeriyor

Yeşil çayın bıraktığı biyoaktif bileşenler, vücudumuza farklı yönlerden destek sağlıyor. Özellikle kateşin olarak bilinen madde, çayın asıl etken maddesiyken, yüzde 50-75’lik kısmını bu oluşturuyor. En yararlı antioksidan maddesi ise yeşil çayda bulunan EGCG ve bu geçmiş yıllarda defalarca test edildi, kansere karşı savaşan bir madde olduğu tespit edildi.

Laboratuvar araştırmaları, EGCG ve diğer yeşil çay antioksidan maddelerinin kanser hücrelerini yok ettiğini, bu yüzden de sağlık uzmanlarının kanserle mücadelede yeşil çay kullandığını gösteriyor.

EGCG kanser hücrelerinin büyümesini önlüyor

Kanser hücreleri bir araya geldiğinde, yavaş yavaş büyümeye başlıyorlar ve vücudu ölüme kadar götüren bir tehlike saçıyorlar. EGCG ve diğer yeşil çay antioksidanları ise kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek potansiyel tehlikelere karşı vücudu koruyor.

Siklin D1 adı verilen bir protein, kanser hücrelerinin büyümesi için gerekli ve EGCG bunun enzim edilmesini önleyerek, onları hapsediyor. Aynı zamanda EGCG maddesi önemli proteinlerin seviyesini artırarak, kanser hücrelerinin büyümesinin önüne geçiyor.

Laboratuvar koşullarında yapılan deneylerde yeşil çayda yer alan EGCG maddesinin pek çok farklı kanser hücresinin önüne geçtiği görülürken, bu antioksidanlar sadece hücrelerin büyümesini engellemiyor, aynı zamanda yok ediyorlar.

Peki, gerçekten de yeşil çayın kanseri önlediği kanıtlanmış bir durum mu? EGCG ve diğer yeşil çay antioksidanlarının kanser hücrelerini durdurduğu, hatta doğrudan yok ettiği bir gerçek. Aynı zamanda vücutta kanser hücrelerinin büyümesine sebep olacak tümörlerin önüne geçmek için yeni kan damarları da üretiyorlar.

Sağlık uzmanları, EGCG ve diğer yeşil çay antioksidan etkenlerinin kanserle mücadelede ciddi yararı olduğunu kabul ediyor. Her ne kadar araştırmalar hala devam ediyor olsa da, uzmanların görüşüne göre günde en azından 2-3 fincan yeşil çay içmek genel kanser riskinizi azaltacak ve aynı zamanda yan etki de yaratmayacak. 

Yeşil çayın pozitif etki gösterdiği kanser türleri şunlar;

  • Göğüs kanseri
  • Mesane kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Kalın bağırsak kanseri
  • Akciğer kanseri
  • Prostat kanseri
  • Cilt kanseri
  • Mide kanseri

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu