Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Çay Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Yeşil çay bulunuşu itibari ile faydası kanıtlanmış bir bitkidir. Günümüz de olumlu etkileri ile oldukça popüler olmakta ve çoğu doktor tarafından önerilmektedir. Çünkü yeşil çay bir çok hastalığa karşı savaşçı ve koruyucudur. Örneğin kanser kadar ciddi hastalıktan vücudu korur. Varsa kanserli bir hücrenin ilerlemesini durdurur. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan tansiyonu dengeler. Kolesterolü ve şekeri düşürmede ise bir numaralı bitkisel çözümdür. Bunun yanı sıra herkesin korkulu rüyası olan istenmeyen kiloları ve vücutta aşırı yağlanmayı, yeşil çayın yağ yakma etkisinden faydalanarak istediğimiz forma bitkisel yoldan ulaşabiliriz.

Yeşil çayın en önemli özelliklerinden biri de antioksidan etkisidir. Yeşil çay antioksidan etkisi ile kalp hastalıklarını önlemektedir. Yeşil çayın faydaları bununla da sınırlı değildir, metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Hastalıklardan korunmamız için gerekli olan bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yeşil çay içerisinde bulunan bir çok etken sayesinde çoğu hastalığın tedavisi için kullanılır. Yeşil çayın içerisinde antioksidanlar, vitaminler ve yararlı bir çok mineral bulunmaktadır.

Yeşil çayın içerisinde ki bu etkenler saydığımız bir çok hastalığın etkilerini azaltmakta ve yok etmekte büyük rol oynar. Doğada bulunan bütün bitkilerin olduğu gibi Yeşil çayında bu kadar çok faydasının yanında gözden kaçırmamız gereken bir de yan etkisi olabilir. Bazı durumlarda yeşil çay yan etkisini gösterebilir. Gereğinden fazla içilmesi durumunda yeşil çay kabızlığa yol açabilir.Yeşil çayı ve diğer bitki çaylarını gönül rahatlığı ile kullanabiliriz lakin dikkat etmemiz gereken bir husus vardır. Her şeyin fazlası zarar sözünü aklımızdan çıkarmayarak gün içerisinde en çok 2-3 fincan tüketmeliyiz. Önerildiği miktarda tüketilirse yeşil çayın muazzam faydalarını görürüz. Bilinçsizce içilmesi durumunda ise yeşil çayın zararlarıyla karşı karşıya kalırız.

Yeşil çayın zararları nedir?

İlk olarak yeşil çayın zararı sindirim sistemimize uğrar. Fazla tüketmemiz durumunda midemizde yanma hissi yaşayabiliriz. İnsanı kıvrandıracak şekilde olan karın ağrısına neden olabilir. Önemli bir nokta ise reflü şikayeti olan hastaların gereğinden fazla yeşil çay içmesi durumunda daha fazla reflü ağrısı çekebilir. Yeşil çayın en çok bilinen yan etkisi kabızlıkla da karşı karşıya kalabiliriz ve ya farklı bağışıklık sistemlerimiz yüzünden kimi insanda yan etki ishal olarak da görülebilir. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan yeşil çay anemi hastalığı olan yani demir eksikliği şikayeti olan kişiler tarafından tüketilmemelidir bunun sebebi yeşil çay tüketildiği takdirde vücut tarafından demir emilimini engeller bu sebep ile anemi hastalarında olumsuz etkiler bırakabilir. Ancak yeşil çay günde 2-3 fincan sınırını aşmadığımız takdirde kabızlık sorunu ile karşılaşmayız.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu