HaberlerListeler

Yerli ve Milli E-Posta Servisinin Detayları Belli Oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın yerli e-posta servisi hizmeti sunulacak açıklamasının ardından, yerli ve milleti e-posta servisiyle ilgili bir çok detay belli olmaya başladı. 2018 yıl sonunda hizmete geçmesi beklenen hizmetin maliyetinin ise 2 milyon TL olacağı belirtildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılması zorunlu olacak hizmetten isteyen vatandaşlarda faydalanabilecekler. 

E-posta servisi için ayrılan 2 milyon TL bütçenin 1 milyon TL si bu yıl içerisinde, geri kalan 1 milyon TL’nin ise 2019 yılında harcanması planlandı. Projenin asıl acının bilgi güvenliği kapsamında e-posta ile paylaşılacak olan bilgilerin yurt dışına hiç çıkmadan ülke içerisinde güvenli bir şekilde dolaşımı sağlanacak. Proje tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilmektedir.

2018 yıl sonunda hizmete girmesine kesin gözüyle bakılan serviste bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla 150 adet kripto cihaz alınacak. Bu cihazlar kamudaki bütün bilgilerin güvenilir olması için şifreleme özelliğine sahipler. İki yıl içinde alınacak cihazların 2018 yılında 4 milyon TL’lik kısmı, 2019 yılında ise 5 milyon 950 bin TL olan kısmı alınacak. Kripto cihazların toplam maliyeti ise 9 milyon 950 bin TL olacak.

Yerli e-posta servisinin ismi ne olacak?

Kurulmasına başlanan yerli e-posta servisinin henüz bir ismi olmasa da, çalışmaların tamamlanmasına yakın isimlendirileceği ve ismin de bakanlık tarafından yapılacak olan bir anket ve yarışma ile halk tarafından belirleneceği söylendi.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu