EDİTÖR BAŞVURU
Otomotiv

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Bütün Detaylar

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG hakkında merak edilen bütün bilgileri bir araya getirdik. TOGG nerede üretiliyor? Ne zaman yollara çıkacak? CEO'su kim?

Yerli otomobil TOGG, Türkiye Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafınca tasarlanan ve aynı zamanda da Türkiye’de üretilecek olan elektrikli bir otomobildir. TOGG, İtalyan bir tasarım bürosu olan Pininfarina tarafınca planlanan bir konseptte özgün farklılıklar yapılmaktadır. TOGG yerli otomobilin tasarım aşamasında ise 121 mühendis yer almıştır.

Araç isminin açılımı ise Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’dur. TOGG yerli otomobilin ise 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulacağı belirtilmiş ve üretimine ise 2022 yılında başlanacağı açıklanmıştır. Türkiye için oldukça büyük bir proje olduğu da belirtilmiştir. TOGG fiyatı ise tamamen dolar kuruna endeksli bir şekilde etiketlendirilecektir.

TOGG Nerede Üretiliyor?

TOGG nerede üretiliyor sorusu ise oldukça merak uyandırmaktadır. Yerli otomobil TOGG, 2020 yılında Gemlik Bursa’da mevcut olan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir arazinin içerisinde üretimine başlanması ve 2021 yılında da tamamlanması planlanmış olan fabrikada üretilmektedir. Aynı zamanda da TOGG, ABD’de de dünyanın en büyük teknoloji fuarında görüntülendi.

TOGG Nerede Üretiliyor?

TOGG Fabrikası Nerede?

Mevcut haberlere göre TOGG ile birlikte Çinli enerji devi Farasis ile yapılan ortaklıkta kurulmuş olan Siro şirketinin, proje bazında devlet yardımından faydalanarak Bursa’nın Gemlik ilçesi içerisinde faaliyete geçireceği batarya hücresi ve aynı zamanda da modül üretim tesisi, yaklaşık olarak iki bin iki yüz kişiyle birlikte istihdam sağlayacaktır. Böylelikle yerli otomobil TOGG için merak edilen TOGG fabrikası nerede sorusunun cevabı Bursa/Gemlik’tir.

Siro şirketinin ise üretim gerçekleştireceği Bursa’nın Gemlik ilçesindeki mevcut fabrikada otomotiv ve aynı zamanda da otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümlerini de beraberinde geliştirecektir. Yerli otomobil TOGG’un batarya modül ve paketlerini üretecek olan Siro şirketi, enerjide dışa olan bağımlılığı en aza indirgemeyi, temiz ve ayrıca verimli depolama çözümlerini de geliştirmeyi hedeflemektedir.

TOGG’un Yerlilik Oranı Nedir?

2023 yılının ilk çeyreğinde yollarda olacak TOGG’un yerlilik oranı %51’dir. 2022 yılı içerisinde de üretim faaliyetlerine başlanacaktır. 2022 yılının son dönemlerinde ise batarya yerli olacaktır. 2030 yılına kadar da toplamda 1 milyon adet araç üretimi planlanmaktadır. Ancak, açıklamalara göre TOGG’un yerlilik oranı %68’i bulacak.

TOGG’un Yerlilik Oranı Nedir?

Yerli Otomobil TOGG Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

TOGG ne zaman piyasaya çıkacak sorusu oldukça gündeme gelmektedir. Yerli otomobil TOGG’un CEO’su olan Gürcan Karakaş, TOGG seri üretimin 2023 yılının ilk çeyreğinde başlayacağını duyurmuştur. Duyurulan süreç tamamlandıktan daha sonra ise akıllı cihazların lansmanına, beraberinde de satışına başlanması hedeflenmektedir.

TOGG yerli otomobilin CEO’su Mehmet Gürcan ve danışmanı Hakan Özenen ile yapılan bir görüşmede TOGG yerli otomobilinin 2022 yılı içerisinde üretilme geçileceğine ve 2023 yılında da yollarda olacağı kesin olarak dile getirilmiştir. Yerli otomobil TOGG, 5 model ile birlikte tüketicilerin karşısına çıkacaktır.

Yerli Otomobil TOGG Fiyatı Ne Olacak?

2023 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulacak olan yerli otomobil TOGG fiyatı 800 bin TL ve 1 milyon TL arasında fiyat etiketine sahip olacaktır. Bunun yanı sıra 25 yılı aşkın süredir otomotiv alanı ile ilgilenen gazeteci Emre Özpeynirci de bu konu ile alakalı bir yorumda bulunmuştur.

Yapmış olduğu röportajda yerli otomobil TOGG’un yeni elektrikli SUV aracının fiyatı hakkında açıklama yapmıştır. Yerli otomobilin bataryalarının yurt dışından alındığını belirterek, TOGG’un dolara bağlı bir fiyatının olacağını dile getirmiştir.

TOGG’un CEO’su Kimdir?

TOGG’un CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’tır. 2 Haziran 2018 yılı içerisinde yapılan açıklama ile Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluşunun bittiği ve aynı zamanda da başına Mehmet Gürcan Karakaş’ın getirildiği belirtilmiştir.

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ın dönem içerisinde yapmış olduğu açıklamada ise projenin Türkiye adına makroekonomik gerekliliğin yanında da ileri teknoloji alanında bulunmasından dolayı stratejik olarak fazlasıyla önem teşkil ettiğini ve de doğru proje olduğunu da söylemiştir.

TOGG’un CEO’su Kimdir?

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

2023 yılının ilk çeyreğinde yollarda olacak TOGG’un en önemli özelliği elektrikli ve aynı zamanda da doğa üstü olmasıdır. Modüler bir biçimde dizayn edilen, yanı sıra kolay bir şekilde entegre edilebilen yapıya sahip olan bu model oldukça güçlü bir internet altyapısına sahip olacaktır. TOGG’un, büyük bir teknolojiye sahip doğuştan elektrikli ve ayrıca bağlantılı bir platformu vardır.

İlk etapta ise 2 SUV modelinin üretim faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Segmentinin ise en uzun aks mesafesine sahip bir araç olacaktır. Yerli otomobil TOGG’un açıklamış olduğu bilgiye göre kendine özgü çizgilere sahip olan araç, dünyanın en önde gelen güvenlik testi kuruluşundan tam puan almıştır.

TOGG’un özellikleri içerisinde, 30 dakikalık kısa bir sürenin altında hızlı şarj yöntemi ile %80 seviyelerine kadar gelebilmektedir. Araç, sıfır emisyon değerine sahiptir. Bunun yanı sıra yüksek çarpışma dayanımı ve %30 kadar burulma direncini de içerisinde barındıracaktır. Bu bilgilerin yanı sıra yerli otomobil TOGG, 2022 yılında EuroNCAP testlerinden de 5 yıldız alarak başarılı bir şekilde geçmiştir.

Yerli Otomobil TOGG’un Özellikleri

TOGG Sedan özellikleri neler?

CES 2022’de dünyaya tanıtılan TTOGG’un sedan modeli “TOGG Transition Concept Smart Device”  a ait teknik özelliklerde belli oldu.

İşte TOGG Sedan diyebileceğimiz aracın teknik özellikler,;

Motor 160 KW/ 320 KW
Beygir gücü 215/ 430a
0-100 hızlanma 7.6 sn/ 4.8 sn
Menzil 300km /500 km
Otonom sürüş 3. seviye
Aks açıklığı 2890mm
Euro NCAP 5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleri Arkadan çekiş/ Dört çeker
Batarya seçenekleri 2 Paket
Şarj Rapid şarj teknolojisi
30 dakika altında tam dolum

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

  1. Yerli ve Milli üretimimiz olan TOGG Türkiye fiyatını gerçekten çok merak ediyorum. Piyasada bulunan diğer marka araçlarla fiyat farkı olacağını tahmin ediyorum ama ÖTV gözümüzü korkutmuyor değil. Umarız her kesime hitap edecek bir fiyatlandırma olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu