Faydalı BilgilerHaberlerSpor

Yeni Futbol Kuralları Nelerdir?

FIFA, IFAB tarafından hazırlanan öneriler arasından kabul edilen kural değişiklikleri 2018/19 sezonunda geçerli olacak şekilde 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girmişti.
Sürekli olarak yeni kurallar getirilen ve bazı kurallarda ise değişikliklere gidilirken, bazen eski kurallar günümüzün ihtiyaçlarını karşılayamayabiliyor. Bu ihtiyaç doğrultusunda FİFA ve IFAB bazı kurallarda değişiklikler yapma kararı aldı. İşte o kurallardan en çok dikkat çekenler;
1. Şimdiki kuralda uzatma ve normal süre içerisinde üç değişiklik hakkı bulunuyordu. Buna yeni düzenleme getiren FİFA uzatmalarda dördüncü değişikliğinde yapılması yönünde karara vardı.
2. Genellikle Avrupa ve Dünya kupaları için yapılan hazırlık karşılaşmalarında yedek oyuncu sayısı 9 idi. Yeni yapılan değişiklik ile bu sayı 1 hazirandan itibaren on ikiye yükseltildi.
3. Futbol maçlarının bir çoğunda oyun içerisinde rakiplerinin birbirine yaptığı faullerin bir kısmında sakatlık meydana geldiği için sahaya giren sağlık ekibi ile temas halinde olup, el tipi elektronik haberleşme cihazıyla taktik ve son durumları hakkında kullanmak amaçlı cihaz geliştirilmesi de yeni düzenlemenin içinde alan değişikliklerden bir tanesidir
4, Futbol müsabakalarında sık gör,len olaylardan sağlık ekibi girdiğinde, şort, krampon, forma gibi değişiklik yapmak için hakemden izin isteyen futbolcuların yine hakem onayı olmadan sahaya girmesi durumunda eğer ceza sahası içinde ise penaltı, değil ise serbest atış ile birlikte sarı kart verilmesine karar getirildi.
değişen futbol kuralları
 
5. Geçtiğimiz sene Dünya şampiyonasında uygulamaya geçen Video hakem uygulaması şuan için
bazı ülkelerde bulunmuyor. Fifa’nın yaptığı araştırmaya göre şuan için verilen 100 karardan 95 tanesi doğru olarak tespit edilmiş. %95’lik doğruluk payı veren uygulamanın dünyanın bütün ülkeleri ve uluslararası turnuvalarında tümünde olması yönünde yeni kurallar ile birlikte kanaat getirmiş.
 
6. Kırmızı kart görülen pozisyonlarda oyun yeniden başlamış olsa bile video hakem uygulamasına bakılıp oyunun geriye dönük yeniden başlaması.
7. Günümüzde de olan bir değişiklik Hakemlerin ve diğer saha içindeki yetkili kişilerin kamera takmasına izin verilmemesi.
8. Kritik pozisyonlarda hakemin video uygulamasına baktığı anda alan içerisine giren futbolculara kırmızı kart gösterilmesi.
9. Yaz ayına denk gelen maçlarda genellikle müsabaka içerisinde hakemlerin su molası vermesinde de değişikliğe bu sürenin bir dakikayı geçmemesi adına karar alındı.
10. Su molasında verilen bir dakikanın maçın uzatma dakikalarına eklenmesi.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu