Faydalı BilgilerListeler

Yeni Doğan Bebeklere Ek Besin Olarak Neler Verilmelidir

İlk 6 ay yeni doğan bebeklere sadece anne sütü verilmesinin önemini artık bilmeyen kalmamıştır. Bu çocuğun ilerideki zeka gelişimine çok büyük katkılar sağlar. Anne sütü içerisindeki mineraller ve proteinler zaten bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılarlar.

Ek besinlerden öncea nne sütü ilk 6 ay da bebeğin ihtiyacı olan tüm besin gereksinimlerini karşılamaktadır. Ama 6 aydan sonra anne sütü protein gereksinimlerini karşılamış olsa da enerji ve demir gibi bazı besinleri yeterinde karşılamamaktadır. Bu sebepten dolayı ek besinlere geçmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Peki yeni doğan bebeklerde ek besinlere ne zaman geçilmelidir ?

  • Ek gıdalara geçiş zamanı bebeğin sindirim sistemi ve nörolojik sistemlerinin gelişiminden sonra geçilmesi tavsiye edilir.
  • Bazı sindirim enzimleri 4 ile 6 aydan sonra gelişimi tamamladığı için 6 aydan sonra tavsiye edilir.
  •  Yeni doğan bebeğin yutma refleksi zayıf olduğu için özellikle 4 ie 6 aydan sonra yutma refleksi oluştuğu için 6 aydan sonra tavsiye edilir.
  • Anne sütü ile beslenen bebekler yeterli kilo alımı sağlandıktan sonra doktor tarafından belirtildikten sonra ek gıdaya geçmesi tavsiye edilir.
  • Eğer ki yukarıda belirtilen şartlar sağlandı ise ve anne sütü yerine ek gıdalara başlanarak bebeğe gerekli olan enerji ve demir besinlerinin alınması gecikmemiş olacaktır.

Ek besinler verilmeyebaşlandığında çocuğunuzu sütten kesmemeniz gerekmektedir. Bebeğiniz süt içmeyine kadar çok isterse siz de ona süt vermelisiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu