EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Yeni bir yazılımcı oyunu. Python biliyorsanız şimdi bilginizi test edin.

Son zamanlarda yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler neticesinde teknolojide büyük bir atılım meydana geldi. Bunun gözle görebildiğimiz kısmı mobil teknolojiler alanında yaşandı. Yapay zeka ve makine öğrenmesi (machine learning) gibi kavramlar artık teknoloji dünyasında çok sık telaffuz edilen olgular.

Haliyle bu teknolojik eğilimi yakalamak adına yazılım ile ilgilenen kişiler, yapay zeka uyumlu en popüler yazılım dili olan Python üzerine çalışmalara başladılar.

Ancak nispeten yeni bir yazılım dili olması nedeniyle Python üzerine yapılan çalışmalarda henüz referans alınabilecek çok fazla kaynak yok. Elbette ki, bu yazılım dili ile yapılabilecek olan şeylerin ucu bucağı yok. Ancak, bu son noktanın ne olduğunu apayrı bir muamma haline gelen bir konu.

Bugün internetin her türlü cihaz üzerinde aktif bir şekilde kullanılması için çalışmalar yapılıyor. Haliyle teknoloji dünyasının dev firmaları da bu teknolojik yönelim ve kolaylık üzerine ciddi yatırımlar yapıyorlar.

Yeni bir yazılımcı oyunu. Python biliyorsanız şimdi bilginizi test edin.İnternet dünyasının en büyüğü olan Google, Facebook, Youtube ve hatta Twitter gibi firmalar, yazılımlarını Python üzerinde geliştirip kullanıyorlar.

Sanırım yukarıda adını geçirdiğimiz bu firmaların isimlerinin Python ile anılması dahi bu işle ilgilenen kişileri heyecanlandırmaya yetecektir.

Ancak bu dil ile ilgili teorik bilgimizi nasıl sınayabiliriz? Bu yazımızda bununla ilgili birkaç noktaya temas etmek ve Python alanındaki bilgilerinizi test edebileceğiniz eğlenceli bir oyundan bahsetmek istiyoruz.

Python oyununu geliştiren firmamızın ismi Flatfy. Flatfy, 2015 yılında kurulmuş olan ve dünyanın 30 ayrı ülkesinde hizmet vermekte olan bir emlak arama motorudur. Flatfy’ı bir anlamda gayrimenkul piyasasının Google’ı olarak adlandırmak mümkündür.

Kendi sitesi üzerindeki kodlamaları da Python üzerinden gerçekleştiren Flatfy’da bu dilin sunmuş olduğu avantajları görmek mümkün. Çok yüksek boyutlarda veri setlerini bünyesinde barındıran tr.flatfy.com sitesinin bu veri tabanlarına hakim olabilmesi için başka da bir yöntem düşünülemezdi zaten.

Flatfy’ın kullanıcılarına sunmuş oldukları hizmet, sadece emlak ilanları bulmaya yarayan bir arama motoru olmasıdır. Bu işlemi yapmak, Flatfy ile oldukça kolay.

Bünyesinde 1,000’den fazla emlak ilan sitesini barındıran Flatfy sitesine girdikten sonra bu sitelerin tümünde yer alan emlak ilanlarına erişim sağlamanız mümkün olacaktır. Ülkemizin en popüler emlak ilan sitelerini de bünyesinde barındıran bir mahiyete sahip olan Flatfy üzerinde ayrı ayrı bütün sitelere girerek aradığınız evi bulmak yerine tek bir siteyi kullanarak aradığınız özelliklere sahip evi bulabilirsiniz.

Peki, Flatfy’ın Python ile ilgisi ne? Flatyfy sitesinin kodlama yöntemlerinde Python dilinden faydalandığını yukarıda belirtmiştik.

tr.flatfy.com tarafından kullanıcılarına sunulan flatfy.com/play ara yüzü, bahsettiğimiz konu ile alakalı.

Proje nasıl ortaya çıktı?

Proje nasıl ortaya çıktı?

Flatfy Play projesi, Python yazılım dili ile ilgili bulmacaların yer aldığı bir internet sitesi. Sitede yer alan soruları çözmek için Python bilginizin iyi seviyede olması gerekiyor.

Flatfy, Ukrayna merkezli bir firma. Flatfy Play uygulamasında Python bilgisi ile ilgili 12 soru yer alıyor. Bu soruların tümüne doğru cevap veren kişiler ise Flatfy’ın genel merkezine bir davet alıyor.

Bu projeyi gerçekleştirmek için söz konusu firma, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki en işlek metro istasyonlarından birine Flatfy Play ile ilgili ilgi çekici bir reklam afişi astı. Aslında şirketin amacı, ilk etapta konu ile ilgilenen yetenekli üniversite öğrencilerinin dikkatini çekmekti.

Reklam işe yaradı. Flatfy Play uygulamasını web geliştirme ile ilgilenen pek çok kişi kısa sürede ziyaret ettiler.

Flatfy Play ara yüzünü oluşturmak için şirketin tüm IT departmanı tam 2 hafta boyunca çalıştılar ve ortaya bu bulmaca oyunu çıktı.

Sitenin beklenenin üstünde bir ilgi görmesi, firma tarafından da şaşkınlıkla karşılandı. Ukrayna’da yapılan tanıtım çalışmasının ardından Flatfy Play uygulaması 100,000’in üzerinde gösterim aldı. Siteye giren kişiler, burada yer alan Python bulmacalarını 800,000’den fazla kez çözmeye çalıştılar.

Oyuna ilgi gösteren ve Python alanında bilgisini test etmek isteyen kişilerden oyunu oynayan 6,000 kişinin sadece 1,000 tanesi oyunu tamamlayabildi. Bu da oyunun zorluk seviyesini göstermesi bakımından yeterli bir istatistik.

Oyunun Python ile ilgilenen kişiler tarafından bu denli ilgi görmesi tabi ki Flatfy için sevindirici bir gelişme oldu. Flatfy Play uygulaması yazılırken amaçlanan şey, bilgisayar mühendisliği bölümlerinin 3’ncü sınıfında öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmekti. Ancak, Kiev’de yapılan reklam tanıtım kampanyasının ardından Kiev’in en meşhur birkaç şirketinin CTO’sunun dahi bu oyuna ilgi gösterdiği görüldü.

Flatfy Play nedir?

Flatfy Play nedir?

Peki, bu denli büyük yankı getiren bu Flatfy Play’de nasıl bir oyun?

Flatfy Play, yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi Python kod bilgisinin ölçüldüğü bir oyun. Oyunda 12 tane Python bilmecesi var. Oyuna başlamak için öncelikle e-mail adresinizi girmeniz gerekiyor. E-mail adresini girip kaydolduktan sonra oyun ilk soruyla başlıyor.

Burada belli bir mantıkla ilerleyen kod parçacıkları ile karşılaşacaksınız. Kodun mantığını çözdükten sonra ne şekilde devam edeceğini ilgili yere yazmanız gerekiyor. Bu şekilde soruları sırasıyla doğru bir şekilde cevaplayarak sisteme ilettikten sonra diğer sorular da karşınıza çıkacaktır.

Flatfy Play’in bu denli ilgi görmesinin en önemli sebebi ise oyunda yer alan durumların oldukça zor olması. Flatfy Play, Python ve React.js temelli son yönelimli mimari (oriented architecture) kullanılarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Sitenin ara yüzü ilk etapta basit gibi görünse de her bölüm için ayrı bir tasarımın yapıldığı görülecektir.

Oyunun bir diğer özelliği de; hacklenmesinin imkansız olduğuna yönelik Flatfy şirketinin iddialı tavrı. Nitekim, şirketin bu konuda yaptığı açıklamalar doğrultusunda Flatfy Play’i hacklemeye çalışanların olduğu ancak bunların başarısız girişimler olarak kaldığı belirtilmiştir.

Sitenin Ukrayna’da yer alan genel merkezine gidecek olan kişiler ise, oyunu en hızlı tamamlayan kişiler olacak. Bu nedenle, sadece tüm bulmacayı çözmeniz yeterli değildir. Aynı zamanda Flatfy Play’i hızlı bir şekilde bitirmeye çalışın.

Python bilginizi ölçmek ve tüm sorulara doğru cevap vermeniz halinde Flatfy’da kariyer yapma olanağını edinmek için Flatfy Play’i mutlaka deneyin. Bu belki de hayatınızda bir dönüm noktasına sebep olabilecek bir deneyim olacaktır. Bir yandan da oyundaki seviyenize göre Python bilginizi ölçmüş ve bu alanda ne seviyede olduğunuzu görmüş olacaksınız.

Originally posted 2021-11-19 09:37:07.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

2 Yorum

  1. tr.flatfy.com’u ilk defa burada duydum. Kullanımı basit, farklı farklı emlak sitelerinin ilan kalabalığı arasında kaybolmadan size uygun olan evi bulabiliyorsunuz. Python gücünü burada da göstermiş.

  2. Phyton’un esnekliği ve gücü tartışılmaz. Flatfy başarılı bir servis ortaya koymuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu