ListelerSağlık

Yemek Borusu Kanseri

Yemek borusunda oluşan yutak kısmından itibaren görülen tümöre yemek borusu kanseri adı verilir.

Özefagus olarak da bilinen yemek borusu yiyecekleri ve içecekleri boğazımızdan midemize taşıyan boru şeklinde bir organdır. Ağız boşluğundan başlar ve göğsümüzün içinden uzanarak midemize kadar iner. Midenin üstünde diyafram sırasında sonlanan yemek borusu hayati bir önem taşımaktadır. Bireyler yutkunduğu zaman kaslar yardımıyla özefagus yiyecekleri borudan aşağıya doğru iter. Yetişkin bireyler için yemek borusu yaklaşık olarak 25 cm kadardır.
Yemek borusunda oluşan yutak kısmından itibaren görülen tümöre yemek borusu kanseri adı verilir.

Mikroskopik inceleme sonucunda iki farklı türü olduğu tespit edilebilmektedir. Bunlardan biri Skuamöz yani yassı hücreli, diğeri ise adenokanser olarak isimlendirilir.

Yassı hücreli kanser adını verdiğimiz türde yemek borusunda iç tabakada buluna yassı hücreler içerisinde ortaya çıkar. Bu kanser türü genellikle üstte ve ortada kendini göstermektedir. Adenokanser trü ise genellikle kendisini uçta gösterir. Salgı bezlerininin farklı çalışmasından kaynaklanırlar.  İçinde yaşadığımız yüzyılda her iki kanser türü de sık görülmeye başlanmıştır.

Yemek borusu kanseri

Risk Faktörleri

Yemek borusu kanserinin kesin olarak tam nedenleri bilinmemektedir. Bu kanserlerden genetik faktörlerden daha çok çevresel faktörler ve yemek alışkanlığı sorumludur demek daha doğrudur.

Besinlerin hijyeninin korunamaması, tüketiminin uzun sürmesi, kalitesiz ve uygun olmayan katkı maddeleri, çok baharatlanmış et, çiğ ürünler ve konservelerde bulunan nitrozaminler bu kanser türüne zemin hazırlamaktadır.

Diğer faktörlere baktığımızda ise

Yaş: Yemek borusu kanserlerine orta ve ileri yaşlarda daha sık rastlandığı bilinmektedir.  Özellikle 60 yaşın üzerindeki kişilerde risk daha fazla olmaktadır.

Cinsiyet: Erkeklerin kansere yakalanma oranı kadınlara göre daha fazladır bu kanser türünde.

Tütün kullanımı: En önemli risk faktörlerinden kabul edilmektedir.

Alkol kullanımı: Alkol de riki arttıran faktörlerdendir.

Barrett özefagusu: Mide asidine maruz kalan kişilerin mide uç kısmında meydana gelir. Reflü sonucu tahribata yol açar. Bu hücrelerin yerini mide mukoza hücreleri alır.

Ülkemizde çok sıcak çay içiminin yaygın olduğu Van ve Erzurum’da yemek borusu kanseri insidansı daha yüksektir.

Yemek Borusu kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmak riski azaltacaktır.

Alkol kullanımından uzak durmak gerekiyor.

Çok sıcak içecekler tüketilmemeli.

Konserve gıdaları dikkatli tüketmek gerekiyor.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Erken yemek borusu kanseri genellikle belirti göstermez. Bununla beraber hastalık ilerlerse kilo kaybedilmesi, yutma güçlüğü çekilmesi ve yemek yerken takıntı hissi olması belirtleri görülebilir.

Tanı

Tanı koyarken yemek borusunun ilaçlı filmi (baryumlu özefagus grafisi) çekilir. Endoskopi  yapıalrak optik ışıklı kameralarla yemek borusu incelenir ve parça alınarak incelenir. Endosonografi denilen ultrason tetkiki yapılır ve magnetik rezonans (MR), hastadan bilgisayarlı tomografi, pozitron emisyon tomografisi (PET) denilen ileri görüntüleme tetkikleri istenebilir. Akciğerler ise film çekilerek ayrıntılı bir şekide incelenmektedir.

Tedavi

Yemek borusu kanserinin tedavisi,  hastanın genel durumlarına, tümörün büyüklüğüne göre dğeişmektedir. Hastalar ekseriyetle medikal onkolog, cerrah, radyasyon onkoloğu ve gastroenterolog gibi uzmanlaşmış çoklu bir grup doktor tarafından tedavi edilirler. Tedavide güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Yemek borusu kanseri çevre lenflere sıçrma ariski olan bir kanser türüdür. Karın içinde karaciğere, mideye ve diyafram etrafında bulunan lenf bezlerine Sıçrayabilir.

Cerrahi: Hastanın tümörü yayılmamış ve sıçramamışsa tümörlü kısım cerrahi müdahale ile çıkartılır.

Radyasyon Tedavisi: Radyoterapi olarak da bildiğimiz bir tedavi şeklidir. Kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanılır. Yalnızca tedavi edilen bölgeyi etkiler.

Kemoterapi: Kanser hücrelerine yönelik,  öldürmek amacıyla anti kanser ilaçların kullanılması yöntemidir. Buradaki bilgilerimiz tedavi değil bilgilendirme amaçlıdır ve en doğru bilgiyi doktorunuzdan alınız. Sağlıklı günler dileriz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu