EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerHayvanlar Alemi

Yavru Kedinizle Egzersiz ve Oyun

kedinizin kilo vermesine yardımcı olacak ve onun genel sağlığıyla mutluluğunu güvence altına alacak bir takım egzersiz tavsiyeleri.

Obez ya da aşırı kilolu bir kedinin kilo kaybetmesine yardımcı olmak için, uygun bir diyetle birlikte düzgün bir egzersiz programı sağlanmaktadır.

Kedinizin sağlığı için de yararlı olmasının yanı sıra kedinize egzersiz yaptırmak birlikte oyun oynamanız ve eğlenmeniz için muhteşem bir yol. İşte, kedinizin kilo vermesine yardımcı olacak ve onun genel sağlığıyla mutluluğunu güvence altına alacak bir takım egzersiz tavsiyeleri.

1- Kedinizi sabah uyandırın. Aç olmadığı sürece kediniz uyumaya devam edecektir. Kedinizi uyandırmak ve hareketlendirmek için yüzünün önünde bir oyuncak sallayın.

2-  Kediniz ve maması arasına mesafe koyun. Kedinizin uyuduğu yerden uzak bir odaya koyun. Yürüyüş onun için iyi bir egzersiz olacaktır ve aynı zamanda biraz daha aktivite için onu teşvik etmek isterseniz oyuncaklarımda uzağa kaldırabilirsiniz.

3- Kedinizi oyun moduna getirmek için şımartın. Oyun havasında değilse onu tarayarak ruhunu neşelendirin.

4-  Kedinizle daha önce oynadığınız en sevdiği oyunları bir kere daha deneyin

5- Kedinizi tek başına da oynaması için teşvik etmek adına oyuncakları dışarıda bırakın. Eğer günün büyük kısmını dışarıda geçiriyorsanız, bu çok önemli.

Numara Öğretme

Numara yapması için kedinizi eğitebilirsiniz. En iyi sonuçları da kedinizi bir parça yaş veya ödül mamasıyla ödüllendirdiğiniz zaman alırsınız. Her defasında yalnızca bir komut verin ve sabırlı olun.

 1- Pati ver

Kediniz önünüzde otururken patisine dokunun ve ‘ver’ deyin. Kediniz tepki verdiği ve patisini havaya kaldırdığı anda patisini tutun. Ödül mamayla birlikte sözlü olarak da kedinizi mükafatlandırın. Komutu her seferinde ayın şekilde uygulamaya dikkat edin.

2- El Salla

Kedinizin hemen burnunu önünde ama ulaşamayacağı bir şekilde ödül maması tutun ve elinizle ileri geri sallayın, bu sallama işlemi sırasında ‘el salla’ demeyi unutmayın. Kediniz yemeğe ulaşmaya çalıştığı anda sanki el sallıyormuş gibi görünecektir. Bu davranışından tatmin olduğunuzda onu okşayın ve ödülünü verin.

3- Ayağa Kalk

Kedinizi tabureye veya başka bir yüksek alana oturur pozisyonda yerleştirin. Kedinizin başının üstünde bir ödül maması tutun ve ona ‘ayağa kalkmasını’ söyleyin. Kediniz ayağa kalktığında ya da elinizi tutmaya çalıştığında sakın onu ödüllendirmeyin. Kediniz bu hareketi başardığı anda onu hemen ödüllendirin ve aynı komutu birkaç defa tekrarlayın

4- Gel

‘Gel’ diyerek kedinizin adını söyleyin. Eğer gerekirse dikkatini çekmek için mama kabının üzerine vurun. Kediniz geldiğinde onu okşayın ve ödülünü verin. Bu mama saati geldiğinde denenebilecek iyi bir numaradır. Aynı zamanda elbette kediniz de gel emriyle mamayı ilişkilendirecektir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu