ListelerSağlık

Yaşlılarda ve Yetişkinlerde Görülen Lösemi Türleri

Yaşlılarda ve yetişkinlerde lösemi görülen türleri nelerdir? Yaşlılarda ve yetişkinlerde lösemi hakkında bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Lösemi genellikle çocukları ve gençleri etkileyen bir durum olarak düşünülür -özellikle de çocukluk çağının en yaygın kanserdir. Bununla birlikte, lösemi, özellikle yetişkinleri ve 60 yaş üstü gruptaki insanları da etkiliyor. Yaşlılarda ve Yetişkinlerde Lösemi Türleri nelerdir? Yaşlılarda ve yetişkinlerde lösemi hakkında bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Yaşlı ve yetişkinler için yapılan tedavi daha zor olabilmesine rağmen, günümüz şartlarında gelişen tedavi yöntemleri sayesinde daha başarılı sonuçlar alınabiliyor.

İlgili Makaleler

Yaşlı Yetişkinlerde Lösemi Türleri

Yaşlı Yetişkinlerde Lösemi Türleri

Kronik lenfositik lösemi (KLL), erişkinlerde en sık görülen lösemidir ve ortalama yaşı yaklaşık 71 olarak belirlenmiştir. Akut miyeloid lösemi (AML), yetişkinlerde ikinci sırada, yaklaşıkyaş 67 olup; ve yeni tanısı konan AML hastalarının yüzde 60’ından fazlası 60 yaşın üzerindedir. Bu nedenle, KLL ve AML burada daha kapsamlı olarak ele alınmaktadır, ancak yaşlı erişkinler diğer iki lösemi tipini de geliştirebilirler. 70 yaşın üstündeki yaşlılar, erişkin lenfositik lösemi olarak da adlandırılan erişkin akut lenfoblastik lösemi (ALL) için bir risk faktörüdür. Kronik miyelötik lösemi (KML) ise KML’li hastaların yaklaşık yüzde 50’sinde fazları 66 yaş ve üzerindedir.

Yaşlı Yetişkinlerde Lösemi Türleri

Lösemi Tanısı Alan Yetişkinler

KLL ve AML, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan daha yaygın lösemi türleridir. İçlerinden bir, AML daha hızlı ilerleyen hastalıktır. 2016 yılında iki malignite (tüm yaş grupları) için tahminler şu şekildedir:

  • KLL’den 18.960 yeni vaka ve 4.660 ölü
  • 950 yeni vaka ve 10.430 AML’den ölüm.

KLL ve AML, genellikle akut ve kronik lösemiler arasındaki önemli farklılıkları yansıtan çok farklı bir hastalıktır. Tüm lösemiler, vücudunuzun yeni kan hücreleri yapmaya yönelik fabrikası olan kemik iliği hücreleri anormal beyaz kan hücreleri üretmeye başladığında başlar. Kemik iliğindeki kök hücreler normalde tüm kan hücrelerinizi sürekli olarak yükselterek eski hücrenin yerini alacak yeni hücreler oluştururlar. Akut lösemi immatür olmayan kan oluşturan hücreleri içerir ve çok hızlı ilerleme eğilimindedir. Kronik lösemi, kan şekillendirme hücrelerini içerir; bu hücreler biraz daha olgunlaşır, ancak yine de anormaldir ve kronik lösemiler, aylar ve yıllar boyunca daha yavaş gelişme eğilimindedir.

AML’li Yaşlılar

AML’li Yaşlılar

Amerikan Kanser Derneğine göre, akut miyeloid lösemi genelde yaşlılık hastalığıdır ve 45 yaşından önce nadirdir. AML’li bir hastanın ortalama yaşı 67 dir.

AML belirtileri genellikle bir kişinin düşük kan sayımı ile ilişkilidir. Lösemi hücreleri kemik iliğini ele geçirdiğinde kan dolaşımında kıtlığa neden olan normal kan hücreleri oluştururlar. Kırmızı kan hücrelerinin yetersizliği, anemi ve zayıflık gibi belirtilere yol açar ve aşırı yorgun hissedersiniz. Beyaz kan hücrelerinde eksiklik potansiyel olarak ateş ve enfeksiyon gibi semptomlarla nötropeni oluşturur. Trombosit sıkıntısı, trombositopeni ve olağandışı kanama veya morarma gibi semptomlara yol açar. Ve bu semptomların kombinasyonları çok yaygındır.

AML, KLL tanısından farklı olarak, AML’yi teşhis etmek ve değerlendirmek için kemik iliği aspirasyon / biyopsisi genellikle gereklidir. AML’nin birçok farklı alt türünün var olduğu bilinmektedir.

AML teşhisi yaptıktan sonra, sağlık ekibinizle birlikte terapi hedefleri ve tedavilerin yan etkileri geliştirirsiniz. Amerikan Kanser Derneğine göre, eski AML hastalarının yaklaşık yarısı ilk tedaviden sonra remisyona giriyor. Tamamen bir remisyon elde eden insanlar, muhtemelen daha az hastaneye yatma, transfüzyon ve antibiyotik nedeniyle palyatif terapi gören hastalara kıyasla daha iyi bir yaşam kalitesine sahiptir. Uzun süreli AML hayatını kaybedenler tüm yaş gruplarında temsil edilmektedir; Bununla birlikte, başlangıç ​​tedavisinden sonra nüks çok yaygındır. Genellikle AML’li hastaların sonuçlarını iyileştirmek umuduyla yeni terapiler ve kombinasyonlar için kendilerini kullanabilmek için klinik araştırmalara kaydolmaları önerilir.

Kronik lenfositik lösemi (KLL)

Kronik lenfositik lösemi (KLL)

KLL, B-lenfosit ailesindeki bir beyaz kan hücresi kanseridir. B-lenfositleri veya B-hücreleri, aktive olabilen ve antikor üretimine yol açabilen lenfositlerdir. Diğer lenfositler ise bağışıklık sisteminin “piyade” ya da asker hücrelerine benzeyen T hücreleridir.

KLL genellikle erken belirtilere neden olmaz ve bir kişi KLL’ye sahip olduğunu bilmeyebilir. Aslında, çok sık rutin kan testleri yapıldıktan sonra insanlar teşhis edilir. KLL belirtileri yaygın olanlardan bazıları şunlardır: çok yorgun ve zayıf hissetmek;  boyunda, kol altında veya kasıkta şişmiş lenf düğümleri olması;  enfeksiyonlara normalden daha kolay yakalanma, çabuk hasta olma; yüksek ateş, gece terlemeleri, kilo verme.

KLL’de kanser hücreleri çoğunlukla kan, kemik iliği ve lenf nodlarında bulunur. Küçük lenfositik lösemi veya SLL denilen ilgili bir durum, KLL gibi B hücreli hücre ailesinde başlayan kanserdir, fakat SLL’li bir kişinin kanında çok sayıda beyaz kan hücresi yoktur.

KLL tanısı kan testleri gerektirir ve kandaki B hücrelerinin sayısı belirlenmelidir. KLL, kan mlası başına en az 5.000 anormal B hücresi varlığı ile teşhis edilir ve B hücrelerinin aynı habis ana hücrenin “kopyaları” veya klonları olması gerekir. Buna monoklonalite denir.

KLL hücrelerinin, yüzeylerinde neler olduğunu görmek için de test edilmesi gerekir. Herhangi bir sayıda protein etiketi veya işaretleyiciye sahip olabilirler. Laboratuarlar, CD harflerini ve ardından sayısal bir ifadeyi kullanan bu protein etiketlerine atıfta bulunur. KLL’de, hücrelerin yüzeyinde CD5, CD19 ve CD23 adlı işaretler olabilir; Bazıları CD20’ye sahip olabilir, ancak hiçbirinin CD10’u yoktur. Bazı durumlarda lenf nodu biyopsisi veya kemik iliği biyopsisi gibi kan testlerine ek olarak başka testlerin yapılması gerekir, ancak bu KLL tanısı için olağan senaryo değildir.

KLL – MBL nedir

KLL – MBL

Araştırmalar, hassas testlerle test edildiğinde 40 yaş üzerindeki% 3 ila 5 kişinin KLL’deki gibi lenfositlerin klonal bir popülasyonunu gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu keşif, KLL için öncü durum kabul edilen MBL’nin teşhisini yarattı.

5000’den az monoklonal B-hücresi, lenf nodu genişlemesi ve başka herhangi bir KLL belirtisi yoksa, monoklonal B-lenfositoz (MBL) teşhisi konabilir. Bu, yaşlı erişkinlerde sık görülür ve henüz bir kanser değildir. BML’li çok az kişi KLL geliştirmeye devam ediyor; Ancak bu olasılık vardır ve bu nedenle dikkatli bekleme önerilir.

KLL tanısı olsanız bile, tedavi etme kararı geçmiş bir sonuç olmayabilir. Geçmişte, doktorlar KLL’ye sahip hastalara, “dikkatli bir bekleme” periyodu, hastalığın ilerleyene kadar teşhisi takib etmeleri gerektiğini söylediler; bu dönemde terapi başlanacaktı. Birçok durumda hala bu durum söz konusu olabilirken, farklı KLL vakalarının farklı davranış gösterebileceği ve bazı KLL vakaları daha hızlı tedavi talebi olabileceği konusunda artan bir anlayış vardır.

Sizin ve doktorunuzun üstleneceği planlamanın bir kısmı KLL’nizin tedavisine ne zaman başlanması gerektiğini belirlemektir. Karar KLL semptomlarına, laboratuvar testlerinden elde edilen sonuçlara ve evrelemenin değerlendirilmesine dayanılarak yapılır. KLL için, Evre I’den Evre IV’e kadar olan Rai evreleme sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca, A, B ve C aşamalarını sınıflandıran KLL için bir Binet evreleme sistemi var, ancak tedaviye ne zaman başlanacağına karar vermede kullanışlı değil.

Doktorlar, tedavi seçeneklerini belirlerken Rai evrelerini düşük, orta ve yüksek risk gruplarına ayırır.

  • Aşama 0 düşük risk olarak kabul edilir.
  • Evre I ve Evre II, ara risk olarak kabul edilir.
  • Evre III ve Evre IV yüksek risk olarak kabul edilir.

RAI aşamaları 0, I ve II aşamalarında olan KLL olan insanlar için hemen tedaviye gerek olmayabilir. Bununla birlikte, erken evre hastalığı ve aktif KLL’si olan bir kişi için, örneğin şiddetli yorgunluk veya ateş, gece terlemeleri veya istenmeyen kilo verme gibi KLL semptomlarının varlığı ile tedavi önerilir.

Tedavi seçeneklerine bakıldığında, diğer faktörler bazen dikkate alınır. Daha kısa sağkalım süreleri ile ilişkili faktörlere advers prognostik faktörler denirken, daha uzun sağkalıma bağlı faktörler olumlu prognostik faktörlerdir.

Lösemi hücrelerinin genetik profili ve yüzey belirteçleri ile ilgili bazı faktörler de kullanılır: ZAP-70, CD38 ve IGHV için mutasyona uğramış bir gen, KLL vakalarını 2 büyüme ve hızlı çoğalma grubuna bölmeye yardımcı olur. Daha yavaş büyüyen KLL türündeki insanlar daha uzun yaşama eğilimindedir ve tedaviyi daha da geciktirebilirler.

KLL için mevcut tedaviler genelde kemoterapi, hedefli tedavi, immünoterapi, immünomodülatörler ve steroid gibi geniş terapi kategorilerine girer. Her tedavi KLL’si olan tüm bireyler için uygun değildir. Daha doktorlar KLL’nin farklı çeşitlerini öğrenirlerse, daha spesifik tedaviler bazı KLL vakaları için uygun olabilir, ancak diğerleri daha uygun olmayabilir.

Bazı tedaviler araştırılır ve yalnızca klinik araştırmaya girmeniz durumunda erişilebilir. Klinik araştırmalara dayanarak, bir tedavinin KLL için güvenli ve etkili olduğu tespit edildiğinde, ilaç FDA tarafından onaylanır ve daha yaygın hale gelir.

Yaş ve genel sağlık da tedaviye karar verirken önemli hususlar haline gelir. Örneğin, KLL için bazı ilk uygulamalar, KLL’ye sahip daha genç ve oldukça sağlıklı bireyler için daha uygun olarak belirlenebilir;  ilk zamanlı tedaviler veya rejimler daha yaşlı veya sağlıksız olan kişiler için daha iyi sayılabilir.

Destekleyici bakım, kanseri iyileştirmeyecek ancak KLL ile yaşamınızı sizin için daha iyi hale getirmeyi amaçlayan tedavi yöntemidir. Destekleyici bakım, aşılar, transfüzyonlar, koruyucu ilaçlar gibi şeyleri içerir ve hatta birçok farklı doktor söz konusu olduğunda bakım koordinesinde yardımcı olur.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu