ListelerYaşam - insanYeme - İçme

Yanlış Tüketildiğinde Zehirleyen En Sağlıklı Yiyecekler

Kırmızı et, bal, kuru yemişler ve hatta süt gibi sağlıklı besinler doğru tüketilmediğinde sağlığımıza zarar verebiliyor. Peki bu yanlış tüketmekten bahsederken ne demek istiyoruz? Detaylar yazımızın devamında…

KIRMIZI ET, KÜMES HAYVANLARI VE DENİZ MAHSÜLLERİ

Kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz mahsullerini yüksek sıcaklıkta pişirmek, etin protein değerini düşürür ve sağlığınız için tehlikeli bir hale gelir. Bu yüzden düşük sıcaklıkta pişirmek daha sağlıklıdır. Aynı zamanda kanserojen birikimini azaltır. Eti marine etmek ise diğer bir seçenektir. Bu riski azaltabilir.

MÜRVER

Mürver, sağlık açısından birçok faydası olan ve özellikle reçel yapımında kullanılan bir meyvedir. Ancak olgunlaşmış mürverde siyanür üreten içerik vardır.  Bu yüzden tüketildiğinde mide bulantısı ve baş dönmesi yaşanırsa acilen doktora başvurulmalıdır.

FİLİZLENMİŞ PATATES

ÖZellikle nemli ve ışık alan bir ortamda filizlenen patatesler sağlık açısından zararlıdır, zehir içerebilir. Eğer bu patatesleri yerseniz kusma, karın ağrısı, ishal ve mide-bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Çiğ kaju, özellikle zehirli sarmaşıklara alerjisi olanlar için ölümcül bir etkiye sahiptir. Satışa sunulan kajular, zehirli sarmaşıkta da bulunabilen urushiol denilen bir kimyasalın giderilmesi için buğulanırlar. Şans eseri doğada çiğ kaju fıstığı görürseniz, onları yemeyi bile düşünmeyin.

EKMEK

Bazı ekmek türleri sağlığımız için olumsuz etki yaratabilir. Paketlenmiş beyaz ekmek, yüksek oranda işlenmiş un ve sağlıksız hale getirebilecek katkı maddeleri içerir. Sık sık beyaz ekmek yemek, obeziteye, kalp hastalığına ve şeker hastalığına neden olabilir.

BREZİLYA FISTIĞI

Brezilya fıstığı zengin bir selenyum kaynağıdır. Selenyum sağlığımız için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla tüketmek toksik olabilir. Yetişkinler için günlük olarak 50-70 mikrogram selenyum önerilir ve bir Brezilya fıstığı 60 ila 95 mikrogram selenyum içerebilir.

4 veya 5 Brezilya fıstığı yemek kesinlikle yetişkinlerde selenyum eşiğini geçecek ve zehirlenmeye neden olabilir. Selenyum aşırı doz belirtileri ise; sindirim problemleri, hafıza zorlukları, yorgunluk ve saç dökülmesidir.

SÜT

Süt sağlık açısından büyük yararlar sağlasa da, bilmemiz gereken bazı riskler var. Düzenli miktarlarda süt içmek sağlıklıdır, ancak çok fazla tüketmek, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskini artırabilir.

Ayrıca sütten çok fazla kalsiyum alımı, kadınlarda yumurtalık kanserine ve erkeklerde prostat kanserine neden olabilir. Dengeli bir süt alımını sağlamak sağlıklı bir diyet için çok önemlidir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu