İlginç BilgilerListeler

Yanlış bildiğimiz 7 şey ve onların doğruları

1. Çift Taraflı Silgi

Çift Taraflı Silgi

Çift taraflı silgiyi hepimiz şekil olsun diye yapmışlar diye düşünüyorduk fakat gel gelelim o iş öyle değilmiş. Bende ilk öğrendiğimde şaşırdım açıkçası ancak düşününce de çok mantıklı geldi. Bu silginin kırmızı olan tarafı normal bir silgi iken mavi olan tarafı tükenmez kalemler içinmiş.

İlgili Makaleler

2. Kutu İçecek Açma halkası

Kutu İçecek Açma halkası

Teneke kutuda aldığımız içeceklerin açma halkasının bir tarafının neden delik olduğunu hiç düşündünüz mü? Sakın ha açma halkasını açar açmaz atmayın. Eğer pipet kullanıyorsanız bu açma halkasının amacı pipetin orada durması ve sağa sola kaymasını engellemek. Bundan böyle direk içmek yerine pipet ile içmeyi tercih edebilirsiniz.

3. Gömleklerin arkasındaki çıkıntı

Gömleklerin arkasındaki çıkıntı

Hiç gömleğinizin arkasına dönüp bakıp, oradaki o gülünç çıkıntıyı fark ettiniz mi? Bu olay çok dahi bir modacının fikri değil aslında. Gömleğin arkasındaki o gülünç çıkıntı aslında gömleği asmak ve gömleğin kırışmasını önlemek için var.

4. Uçak camındaki minik delik

Uçak camındaki minik delik

Hepimiz uçağa bindiğimiz zaman cam kenarında oturmanın bir fırsat olduğunu düşünürüz. Açıkça söylemek gerekirse cam kenarında otururken yolculuk yapmak bizi çok rahatlatıyor ve öyle düşünüyorum ki bu büyük bir çoğunluğumuz için yolculuğu çok daha katlanılabilir bir hale getiriyor. Peki uçaktaki camın alt tarafında bir delik olduğunu fark ettiniz mi? İşte bu delik havada uçağın iç ve dış basıncını dengelemesi için konulan bir delikmiş.

5. Sadece Süzmek Için Değil…

Sadece Süzmek Için Değil…

Makarna kaşığı rastgele tasarlanmış bir mutfak araç-gereci değil. Mutfaktaki herşey gibi, makarna kaşığını çok yaratıcı bir tasarıma sahip aslında. Burada makarna kaşığının ortasındaki delik çok önemli bir role sahip. Kaşığın ortasındaki bu delik aslında makarnanın miktarını ölçmek için tasarlanmış. Yani bir dahaki sefere makarna yaparken israfı önlemek için kaşığın bu kısmını kullanabilirsiniz.

6. Gömlek İliği

Gömlek İliği

Sıradan her bir gömleğin üst tarafında farklı olarak bir adet daha ilik bulunur. Bunun ne için olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu gömleğin yanlış yakasının üst tarafa gelmesini önlemek için oraya yerleştirilir.

7. Minik Cep

Minik Cep

Denim jean’leri Levis Strauss tarafından 19.yy’da yapıldığından bu yanaa yani yaklaşık 150 yıldır çok eski ve popüler giysilerdir. Kotlarınızın ceplerinin bir tarafında bir tanede küçük bir cep bulunduğunu fark etmişsinizdir. Peki bu cebin ne işe yaradığı hakkında bir fikriniz var mı? Bende dahil olmak üzere çoğu kişi o cebin çakmak ve benzeri eşyaları koymak için olduğunu düşünüyorlardı. 19.yy’da insanlar ceplerinde cep saati taşıyorlardı. O yıllarda cep saati taşıyan insanların saatlerini koymaları için gerekli olduğu için yapılmış olan bu mink cep bir gelenek olduğu için hala kotlarımızda bulunuyor.

Yanlış Bildiğimiz Eşyaların Artık Doğrusunu Öğrendik Sanırım.

Umarım bu bilgileri öğrenirken vaktinizi boşa harcamamışsınızdır. Yanlış bildiğimiz bu bilgiler umarım bir gün sizin için işe yarar bir hal alır. Eğer öğrenmek istediğiniz bir bilgi var ise yorum olarak bize iletirseniz, sizin için araştırıp sitemize eklemekten mutluluk duyarız.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu