EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerListeler

Yalan Söyleyeni Anlamanın 8 yolu

1. Göz Teması Kopukluğu

Göz Teması Kopukluğu

Yalan söyleyen kişilerdeki en belirgin özellik göz hareketlerindeki seri kaçışlardır. Sorulan sorulara cevap verirken oradan uzaklaşma isteği olduğu için hep kapı tarafına bakar ve onu kurtaracak birinin gelmesini bekler.

2. El kol hareketlerinde Tedirginlik

El kol hareketlerini çok kullanırlar yaptıkları konu açıklamalarında oturdukları yerden kalkarlar ve ellerini sürekli baş bölgesine götürürler. Burun, ağız, boyun bölgesinde hafif kaşınmalar görülür.

3. Oturma şekli

Yalan söyleyen kişiler asla dik oturmazlar. Suçluluk duygusu yaşayan kişiler kambur şekilde otururlar ve can alıcı sorular karşısında dahada basık bir hal alırlar

4. Dil Sürçmeleri

Yalan söyleyen kişiler aklından geçen doğrulara bazen karşı koyamazlar ve konuşma esnasında ağızlarından doğru kelimeleri kaçırırlar bu durumu hemen düzeltmeye çalışırlar ancak karşısındaki çoktan durumu anlar. İnsanın fikri ne ise zikri de odur atasözü tam bu durumlar için söylenmiştir denebilir.

5. Fazla Bilgi Verme İsteği

Sorulan sorulara net cevaplar vermek yerine dolaylı şekilde uzatarak anlatımlar yapılır. Sadece istenen cevap karşısında gereksiz fazladan bilgiler veriliyorsa bilinmelidir ki karşısındaki çok büyük bir yalancı.

6. Aşırı tepkiler ile Sıyrılma

Sorular karşısında aşırı tepkiler vererek fevri hareketler sergileyen yalancı kişiler bu durumu bir kurtulma taktiği olarak düşünürler. Genellikle çok büyük kabahat işlemiş ve affı olmayan suçlar karşısında bu tepki verilerek zeytin yağı gibi üste çıkma sağlanır.

7. Soruyu Anlamamış Taktiği

Sorulan soruyu ikileterek ilkini anlamamış şekilde yaparlar bu durum genellikle düşünme payıdır. Beklenmeyen sorular karşısında aniden bir tepki ile karşılaşmamak için soruyu anlamamış taklidi yaparlar. Aslında ilk soruyu anlarlar ve yalan için zaman kazanırlar. Bu sırada düşünerek kendi cümlelerini kafada toparlarlar.

8. Terleme

Yalan söyleyen kişiler hava durumundan bağımsız şekilde vücutlarındaki bazı dengeler bozulduğu için aşırı terleme hissine maruz kalırlar. Koltuk altı ve alın bölgesinde genellikle görülen bu terlemeler. Yalan söyleme yüzünden vücut ısısındaki yükselmeden ileri gelir. Karşınızda durduk yere terleyen kişiler size yalan söylüyor olabilirler.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu