SağlıkYeme - İçme

Yağ Yakımına Yardımcı Besinler

Günlük hayatta yediğimiz içtiğimiz her şey neredeyse yağlı ve birçoğunun içeriği vücudumuz için hiçte faydalı değil. Durum bu şekilde olunca, vücudumuzun yağ toplamasının önüne geçmek biraz zor olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için yapılması gerekenlerini yerine getirdiğinizde yağsız sağlıklı bir vücuda kavuşmanız çokta zor değil. Tabi bunları biliyorsanız! Günümüzde birçok insan vücuduna yağ kazandırmadan besin tüketme konusunda oldukça bilgisiz. Bu yüzden yağ ile mücadelede gereken yeterliliği sağlayamıyoruz. Bu yazımızda sizler için hazırladığımız Yağ Yakımına Yardımcı Besinler listesinde yağ yakıma sürecinizi hızlandıracak besinleri sıraladık.

Yağ Yakımına Yardımcı Besinler

İçecekler

Yağ Yakımına Yardımcı içecekler

 

Süt

Yağsız olarak tercih etmeniz size fazladan kalsiyum ve protein kazandıracaktır. Böylece içerisinden alacağınız zengin kalsiyum yağ yakımını hızlandıracaktır.

Yeşil Çay

Yeşil çay EGCG bileşeni konusunda çok zengin bir çaydır. Bu bileşen hem sinir sisteminizi hem de beyninizin daha fazla çalışmasını sağlar. Metabolizmada hızın artması sonucu doğru orantıda yağ yakmaya da başlayacaktır. Vücudunuzda bulunan uyku halindeki kaloriyi yaktığı için yağ yakıcılar arasında zirveyi zorlayan bir besindir.

Rezene

İçerisinde bulundurduğu lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Çözünmeyen lifleri sayesin de yağ yakma döneminde size faydalı olabilecek bir bitki çayıdır.

Kahve

Kahve içerinde bulundurduğu kafein sayesinde metabolizma uyandırma özelliğine sahiptir. Buda metabolizmanızın daha sık çalışmasına olanak tanır. Tokluk hissede veren kahveyi tüketirken kremalı ya da bol şekerli içmemek gerekiyor. Şeker fazla alındığında kara ciğerler tarafından direk olarak yağa çevrilir.

Meyveler

Yağ Yakımına Yardımcı meyveler

Meyveleri tüketirken harcadığımız kalori, içerisinde barındırdığı kaloriden daha fazla olduğu için yağ yakma sürecinde mutlaka meyve tüketmemiz gerekiyor.

Karpuz

İçerisinde bulundurduğu zengin lif sayesinde hem tokluk hissi verir hem de yağ yakımına yardımcı olur. Bunların yanı sıra içerinde bolca su barındıran karpuz, vücuttan yağ atımını arttıran harika bir meyvedir.

Kivi

Kivi, kolesterolü düzenleyici bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğinin yanı sıra kan şekerini de düzenler.

Turunçgiller

Greyfurt, Portakal ve limon içerinde barındırdığı zengin C vitamini sayesinde sizi birçok hastalıklardan koruyan harika bir besindir. Bunun dışında metabolizmayı da hızlandırarak sindirimi arttır. Greyfurt tokluk hissi vererek bu sürecinize fayda sağlar. Önemli bir not, ilaç kullanımında greyfurt kullanmamanızda fayda vardır. Limon yağ yakımı konusunda çok profesyonel bir meyvedir. Özellikle sabahları aç karna tüketeceğiniz limon suyu yağ yakımını hızlandıracaktır. Bunun için yapmanız gereken ılık bir suya limonun suyunu sıkmanız ve şekersiz bir şekilde aç karna tüketmeniz.

Kırmızı Meyveler

Yaban mersini, ahududu, çilek, kızılcık gibi meyveler tokluk hissi almanız için önemli meyvelerdir. Antioksidan ve düşük karbonhidrat özelliğine sahip bu meyveler yağ yakımına yardımcı birer besinlerdir.

[irp]

Nar

Nar taneleri, lif, antioksidan ve su konusunda oldukça zengindir. Kalorisi de oldukça düşük olduğundan meyve tabağınızda mutlaka bulundurmanız gereken bir besindir.

Ananas

Ananas, içerisinde ki bromealin sayesinde yağ yakımına yardımcı bir besindir. Bunun yanı sıra içerisinde ki mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve enzimler size fazladan fayda sağlayacaktır.

Avakado

Avakoda metabolizmayı önemli ölçüde hızlandıran bir besindir. İçerisinde ki Omega 9 asitleri sayesinde yağ yakımını arttıracaktır. Düzenli olarak tükettiğinizde gözle görülür bir fark sağlayacaktır.

Balkabağı

İçerisinde E-C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, demir gibi önemli elementleri barındırır. Kalorisi düşük bu meyveyi tüketmek kilo verme sürecinizi desteklemektir.

Sebzeler

Düzenli bir süreci yakalamak istiyorsanız sebze tüketimine önem vermeniz gerekiyor. Ispanak gibi sebzeleri tüketerek yağ yakımını önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

Zeytin ve Zeytin Yağı

Yağ yakımına yardımcı önemli bir besindir. Özellikle zeytin yağı kötü kolesterol seviyesini düşürür ve yağın vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı

İçerisinde ki trigliseritler etkin maddesi kilo almanızı önler. Bu madde vücutta depolanmaz sadece enerji harcamak için kullanılır. Günde iki yemek kaşığına kadar tüketmek özellikle karın bölgesinde ki yağlar için oldukça etkilidir. Hidrojenize Hindistan cevizi yağı almamaya dikkat edin.

Çiğ Badem ve Fındık

İçerisinde bulundurduğu protein, vitamin E, lif ve magnezyum gibi maddeler yağ yakma sürecini hızlandırır. Karın bölgesinde ki yağları yakmak için çokça etkilidir.

Ceviz

Omega 3 bakımından oldukça zengin bir besindir. Öğün aralarında ya da birlikte tüketiminde oldukça faydalıdır.

Baharatlar

 

Yağ Yakımına Yardımcı baharatlar

Zencefil

Deneyler sonucu zencefilin yağ yakımını önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmıştır. Metabolizmayı önemli derecede hızlandırır ve yağ yakımı için önemlidir.

Tarçın

Kan şekerini düzene soktuğu için yağ yakımı ve kilo vermede çok başarılı bir besindir. Çin tarçını özellikle bu konuda çok başarılıdır.

Mercimek

Demir eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına ve ardından kilo almanıza sebep olur. Mercimek içerisinde bulundurduğu zengin Demir sayesinde bu durumun çözümünde önemli rol oynar. Metabolizmanın düzelmesi ile yağ yakımı da hızlanır. 100 gram mercimek demir ihtiyacınızın %20’sini karşılayacaktır.

Soya Fasulyesi

Düşük kalorili zengin proteinli Soya fasulyesi, tokluk hissi oluşturduğu için fazladan kalori almanızı önler

Yumurta

B12 bakımından zengin yumurta, yağın vücutta çözülmesini sağlar. Günde 2 adet yumurtanın 2 beyaz 1 sarı şeklinde tüketilmesi ya da tek yumurta şeklinde tüketilmesi gerekir. Protein konusunda çok zengindir ve vücut tarafından içindeki proteinin tamamı emilen tek besindir.

Sarımsak

Antioksidan özelliği olan sarımsağı zencefil ile tükettiğinizde gözle görülür bir fark olacaktır. Aynı zamanda tok tuttuğu için daha az besin tüketme ihtiyacı duyacaksınız.

Yulaf

Yulaf şeker düşmesine bağlı açlık hissini önler. Zengin lif barındıran yulaf, yağ yakma sürecinde çok faydalı bir besindir. Şekersiz ve katkı maddesiz organik yulaf tercih etmenizde fayda vardır.

Bal

Nitrik oksit içeren bal yağın hücrelerden ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar. Çayınıza ve sütüne katabilir doğal olarak içeceğinizi tatlandırabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu