Faydalı BilgilerSağlık

Vücut Enerjinizi Tüketerek Kendinizi Bitkin Hissetmenize Yol Açan 7 Sebep

Gün içinde bazen inanılmaz derecede kendimizi halsiz, yorgun ve son derece bitkin hissederiz. İşte bu durumda olmamıza sebep olan 7 sebep.

Gün boyu kendimizi enerjisi tükenmiş bir halde hissetmek, yaşamımızı en olumsuz yönde etkileyen sebepler arasındadır. Fakat böylesi olumsuz durumların önüne geçebilmek için yapabileceğimiz bir kaç küçük ayrıntı, vücudumuzun enerji düzeyini koruyarak kendimizi bitkin hissetmemize neden olan etkenleri ortadan kaldırabilir.

İşte bunun için yapabileceğimiz 7 basit ama etkili şey;

 

  1. Yorgunluk

Yorgunluk

Özellikle güneş ışığına daha az kaldığımız kış mevsiminde melatonin hormonu  daha az salgılandığından uykuya dalma zorlaşır ve yeterli düzeyde uyku uyunamaz. Böyle bir durumda kendinizi halsiz hissetmmenize yol açar.

Çözümü:
Olabildiğince sık dışarıya çıkın ve bol miktarlarda sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

  1. Kahvaltı

kahvaltı

Karbonhidrat değeri yüksek besinler kan şekerinde ani yükselmelere ve kısa bir süre sonrada düşüşe yol açar. Bu durum  neticesinde enerjisi tükenen vücudunuzda yorgunluk belirtilerigörülür.

Çözüm:
Kahvaltıda, vücudunuzun ihtiyaç duyacağı enerjiyi en iyi şekilde karşılayacak nitelikteki lif ve protein bakımından zengin gıdaları tüketerek bitkinliğin üstesinden gelebilirsiniz.

  1. Kapalı ortamlar

kapalı ortamlar

Evden işe yada işten eve biçimindeki yaşam tarzını  benimsemek enerjinizin dibe vurmasına neden olan en büyük etkenler arasındadır. Yeterince güneş ve temiz hava alamadığınızdan dolayı enerjinizi tükenmiş hissedersiniz.

Çözüm:
Havanın çoğunlukla bulutlu olduğu kış günlerinde dahi her gün dışarıya çıkarak 10 dakikalık yürüyüşler yapmak enerjinizi arttıracaktır.

  1. Endişe

endişe

Sürekli olarak kafanızı olumsuz düşüncelerle meşgul etmeniz durumunda kalp atışınız hılzanır ve  bu duruma tansiyonunuzun yükselmesi eşlik eder. Meydana gelen bu olumsuz tablo neticesinde kaslarınız sıkışır ve enerjiniz tükenir.

Çözüm:
Sürekli endişelenmek yerine, zihninizi meşşgul eden sorunları çözmeye odaklı olumlu çözümler düşünün ve uygulamaya zaman ayırın.
Örneğin yapmanız gereken görevleri ertelemeden yapın ki kafanızı sürekli olarak meşgul etmesin. Böylece kendiniziçok daha rahatlamış hissedersiniz.

  1. Düşük kalori

düşük kalori

Vücudunuzdaki fazla kilolardan kurtulmak enerji düzeyinizi arttırıcı bir etkendir. Fakat vücudunuzun ihtiyacından az miktarlarda kalori alımı, size kendinizi yorgun hissettirecek hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek olumsuz bir tablo oluşturabilecektir.

Çözüm:
Hazır gıdalarla beslenme tarzından uzaklaşmak, tatlı tüketiminden kaçınmak,porsiyon küçültmek ve besin değeri yüksek sağlıklı beslenme tarzını benimsemek size kilo verdirirken enerjinizi de korumanıza yardımcı olacaktır.

  1. Uzun Süreli Oturmak

Uzun Süreli Oturmak

Uzun süre pozisyon değiştirmeden oturmak enerjinizi  azaltabilir. Bilgisayar veya televizyon başında hareketsiz bir oturma biçimi neticesinde, vücudunuz bu hareketsiz geçirilen süreci uyumakla aynı eşdeğerde tutar.

Çözümü:
Oturduğunuz süreç boyunca sıksık ayağa kalkın, yürüyün ve pozisyon  değiştirin. Yapacağınız bu tür küçük ama hareketli aktiviteler vücudunuzu dinamik tutmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Yanlış Duruş Biçimi

Yanlış Duruş Biçimi

Omurganın doğal şeklini bozucu nitelikteki öne eğilme veya sallanma gibi bozuk ve zorlayıcı duruş biçimleri, vücuttaki  kasları olumsuz şekilde zorlar ve bunun sonucunda gereğinden fazla enerji harcanmasına yol  açar.

Çözüm:
Ayakta dururken,oturuken ve hareket ederken başınız ve vücudunuzun aynı doğruda olmasına dikkat edin. Başınız dik ve kulaklarınız omuzlarınızın hizasında olacaknitelikteki bir duruş biçimini yaşam tarzı olarak benimsemeniz, vücudunuzun gereğinden fazla enerji harcamasının önüne geçerek zindeliğinizi korumanıza yardımcı  olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu