Sağlık

Vücudumuzdaki 6 Tür Yağlanma ve Bunlardan Kurtulma Yolları

Obezite ile ilgili olan şey, sadece siyah-beyaz bir konu olmaması, bir şeyleri daha da karmaşıklaştıran ve bunu anlamasını zorlaştıran milyonlarca gri renk var! Obezite, birtakım nedenlerin bir sonucu olarak meydana gelebilir; bu nedenle, tedavi edebileceğiniz ve sorunu çözebileceğiniz çeşitli yollar vardır. Bu nedenle, bazı yöntemler bazıları için işe yarar ve bu yüzden arkadaşınız o diyetle o kadar fazla kilo verebilmişti, ama aynı şeyi yapan bir başka kişi bir kilo bile veremiyor.

Son zamanlarda Yorkshire Sağlık Çalışması tarafından yapılan bilimsel bir araştırma ile bu onaylandı.. 4,000 obez yetişkin grubunu incelediler ve altı ayrı gruba ayırmayı başardılar.

  • Genç sağlıklı dişiler – genellikle daha az obezite ile ilişkili komplikasyonları olan, tip 2 diyabet gibi obez kadınlar
  • Ağır içici erkekler – önceki gruptaki gibi ama daha yüksek alkol tüketimi olan bir grup.
  • Mutsuz ve kaygılı orta yaşlı – bu grup, çoğunlukla ruh sağlığı ve refahı zayıf olan kadınlardan oluşuyordu.
  • Refah sahibi ve sağlıklı yaşlılar – genel olarak iyi sağlıklılar, ancak daha yüksek alkol alımı ve hipertansiyon belirtileri olanlar.
  • Fiziksel olarak hasta ama mutlu yaşlılar – örneğin kireçlenme gibi daha kronik hastalıklardan muzdarip ancak iyi akıl hastalığı olan yaşlılar
  • En kötü sağlığa sahip olanlar – en fazla sayıda kronik hastalığa sahip, ekonomik açıdan en yoksun grup.

Bu çalışmanın bulguları ve sonuçları obezitenin altta yatan nedenlerini anlamak için çok önemlidir, çünkü ilk etapta neyin sebep olduğunu anlamak onu nasıl yenebileceğimize ışık tutabilir. Bu, obezite tedavisinde büyük bir atılımdır, ancak bu bulguları daha fazla doğrulamak için hala birçok araştırma gerekmektedir.

İki tür vücut yağ dağılımı vardır: Android ve Gynoid

Positif Tıp Dergisi, bu terimleri şu şekilde tanımlar:

“Bir ‘android’ yağ dağıtım modeli, kadınlardan daha fazla erkekler sergilediği için böyle adlandırılıyor. Bel çevresi kalçalarınkinden daha büyük olduğunda “elma” vücut tipi olarak tarif edilmektedir.

“A‘ gynoid ”dağılımı en sık kadınlarda görülür. Pek çok kişi armut beden şeklini çağırıyor. Bu modelde kalça çevresi bel çevresinden daha büyüktür. ” ve burada 6 ana tip vücut yağı ve onlardan kurtulmanın en iyi yolları açıklayacağız:

Üst Vücutta Yağlanma (Android)

üst vücut yağlanma

Bu yüksek besin alımı ve düşük egzersiz seviyesi ile bağlantılıdır. Tatlıları ve işlenmiş gıda tüketimini kesmeli ve günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya başlamalısınız. Eğer hala kilo veremiyorsanız, bir profesyonele danışmalısınız.

Mide-merkezli Yağlanma (Android)

mide bölgesine yağlanma

 

Bu alanda fazla kilolarınız varsa, stres, depresyon ve kaygı ile bağlantılıdır. Bu problemi çözmenin en iyi yolu, eşleştirici egzersiz ve gevşeme tekniklerini denemektir.

Alt Vücutta Yağlanma (Gynoid)

Çoğu kadın bu problemle ilgilenir. Bu alanın erimesi oldukça zordur, bu yüzden yardıma ihtiyacınız varsa bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Kardiyovasküler egzersizlerle eşleştirilmiş, düşük vücut direnci antrenmanını içeren bazı egzersizleri deneyin. Bunlar bu bölgedeki yağları ortadan kaldırmak için gereklidir.

Tüm Göbek Yağlanması (Android)

göbek bölgesinde yağlanma

Muhtemelen aşırı alkol tüketimi ve / veya solunum problemleri ile ilgili problemleriniz var. Alkol alımını azaltmalı ve bazı nefes egzersizleri denemelisiniz. Uygun solunum, bütün bir vücut egzersizidir.

Bacaklar dahil Alt Vücut Yağlanması (Gynoid)

bacaklarda yağlanma

Alt vücut obezitesi, hamile kadınlar için yaygın bir sorundur. Bacakların şişebilir. Eğer fırsatınız varsa, su aerobiği deneyin. Bacak ve ayak eklemlerinden gelen basıncı alacaktır. Yapabildiğiniz zaman ayaklarınızı yukarı kaldırarak tutmaya çalışın.

Sırt ve Göbekte Yağlanma (Android)

Birinci tipte olduğu gibi, bu tür obezite fiziksel hareketsizlikten kaynaklanır. Egzersiz çok önemlidir ancak kan şekeri seviyenize de dikkat etmelisiniz. Kendini aç bırakmamalı ve yemeden uzun zaman geçirmemelisin. Düzenli ama daha küçük öğünler yiyin.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu