Faydalı BilgilerListeler

Vitamin Nedir? Hangi Vitamin Neyde Bulunur?

A vitamini

A vitamini

Bu vitamin yağda eriyen vitamin türüdür. Karaciğerde depolanan vitamin ısıya dayanıklıdır. Pişirilerek yenebilir. Sağlıklı deri ve saç oluşumu için gereklidir. Diş, diş eti ve kemik gelişimi olması için önemli bir etkendir. Göz için faydalıdır. Sütte, yumurta sarısında, balıkta, havuçta ve peynirde bulunur. Eksikliğinde diş, diş eti ve kemiklerde sorunlar, bağışıklık sisteminde çökme oluşur.

B vitamini

B vitamini

Hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunabilen bu vitaminin çeşitleri vardır. B1, B2, B3, B5, B6 VE B12 gibi isimlere ayrılır. B1 in bir diğer ismi tiamindir. Enerji üretimi için gerekli olan bir vitamindir. Buğday, kepek gibi birçok besinde bulunur. B2; Riboflavin, suda eriyen vitamindir ve depolanmaz. Sinir sistemini korur. B3 vitaminin diğer adı niasindir. Kan dolaşımını düzenler. Brokoli, lahana gibi besinlerde bulunur. B5; pantotenik asit, hem hayvansal hem bitkisel yiyeceklerde bulunur. Depresyonla savaşır. B6;Pyriddoxine adı verilen bu vitamin ek vitamin olarak alınması gerekir. Hayatı fonksiyonlar için gereklidir. B12 vitamini; Alzheimer hastalığının oluşumunu engelleyen bir vitamin çeşididir. Süt, yumurta, peynir gibi besinlerde bulunur.

C vitamini

C vitamini

C vitamininin doku bağlarını tutan ana protein maddesi olan kollojeni üretmek en başlıca rolüdür. Ayrıca bağışıklık sistemi, sinir sistemi, hormonlar ve besinlerin emilimi fonksiyonlarına destek olmaktır. Göz merceğinde ve akciğer gibi yapılarda antioksidan olarak çalışır. C vitamini, E vitaminine dönüşebilir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnci arttırır. Turunçgiller ailesinde bol miktarda bulunur. Muz, taze sebzeler, maydanoz, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.  Büyüme ve cinsel gelişimde rol oynarken, yaraların iyileşmesini sağlar.

D vitamini

D vitamini

Bu vitamin yağda eriyen vitaminlerdendir. İki şekilde vücudumuzda bulunur. Aktif ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi adlarla da anılan ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bolca bulunur. Aktif 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi adlarla da bilinen kolesalsiferol ise insan derisine güneş ışığı vurması sonucu meydana gelir. Bol miktarda balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya ve pişirmeye karşı dayanıklı olduğu için pişirilerek yenebilir. Kalsiyum ve fosfor emilimi için gereklidir. Kas kasılmasını önler. Eksikliğinde raşitizm oluşabilir.

E vitamini

E vitamini

En iyi antioksidan özelliği bulunan vitamindir. Kanseri engeller. Göz sağlığı için hayati önem taşıyan bu vitamin, Retina gelişimi için olmazsa olmazdır. Yaşlanmaya karşı koruyucu etkendir. Yaşlanmayla ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyebilir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu