200 KM Hızla Giderken El Freni Çekilirse Ne Olur?
Bilindiği gibi eski telli el frenlerinde yüksek hızlarda giderken el freni çekildiğine aracın kontrolü tamamen kaybediliyor ve araçta istenmeyen savrulmalar meydana geliyordu. Son yıllarda sıkça kullanılan elektronik el freni ile durum nasıl peki?

Eski usul el freni kullanımında fren ön veya arka tekerleğe aniden baskı uyguluyordu, bu baskı arabanın kontrolden çıkmasına sebep oluyordu.  Bu nedenle arabanın hızının yüksek olduğu durumlarda en acil durumda bile el freni kullanımı önerilmiyordu. 

Fakat yeni geliştirilen elektronik el freni sisteminde ise elektronik el freni çekildiğinde sistem devreye giriyor ve dört tekere eşit düzeyde baskı uyguluyor, bu sayede de arabanın spin atması yada kontrolünün kaybedilmesi gibi bir durum çok nadiren yaşanıyor.

Bunu test etmek isteyen Top Gear programının sunucularından Chris Harris, hep sorulan bu sorunun cevabını bulmak için  Volkswagen Golf R ile pistte deneme yapıyor. Test sırasında araba düz yolda 193 km hıza ulaştığında elektronik el frenini çekiyor, araçta her hangi bir şekilde savrulmaz olmazken hızla yavaşlayıp duruyor.

Yaptığı ikinci testte ise araba slalom yaparken el freni çekiliyor bu seferde arabada ESP sisteminin devreye girdiği görülüyor ve yine arabanın kontrolü  kaybedilmeden durmasını sağlıyor.

Her ne kadar testlerde görsek de biz yinede yüksek hızlarda el frenini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları