İlginç BilgilerListeler

Var Olduğuna İnanamayacağınız 10 İnanılmaz Doğa Olayı

Dünyamızda da gerçek olduğuna inanamayacağınız bir sürü büyüleyici şey var. İşte onlardan 10 tanesi

Doğa ve evren hakkında olağanüstü şeyleri hayal ettiğimizde aklımız hemen uzaya kayar. Filmlerden ve belgesellerden olsa gerek, aklımıza, uzayın o dünya dışı fenomenleri gelir. Aslında bu tür olağanüstü olaylar için dünyamızdan o kadar uzaklaşmaya gerek yok. Dünyamızda da gerçek olduğuna inanamayacağınız bir sürü büyüleyici şey var. İşte onlardan 10 tanesi…

Yeşil flaş

Yeşil flaş

Güneşin renginin değişebileceğini tahmin eder miydiniz? Sanırım cevabınız “Hayır.” Günbatımı hepimiz için güzeldir. Belki yoğun geçen bir günün sona erdiğini, dinginliği ve huzuru müjdeler hepimize. Bazen günbatımı sanki dünya dışı gibi görünen bir olaya sahne olur. Şartlar oluştuğunda güneşin tepesinde bir alan bir iki saniyeliğine koyu yeşil rengini alır. Bu olaya bu kadar kısa sürmesinden kaynaklı “flaş” adı verilmiştir.

Pororoca dalgası

Pororoca dalgası

Eğer bir sörfçüyseniz, her zaman bitmeyen bir dalga hayali kurmuşsunuzdur. Brezilya’da yılda 2 kere oluşan Pororoca dalgası yaklaşık 800 kilometre yol alabiliyor ve 3 metre yüksekliğe ulaşabiliyor. Pororoca’nın ortaya çıkış sebebi ise gelgit etkisindeki Atlantik Okyanusu sularının Amazon’la birleşmesi. Bu dalgadan çıkan ses yarım saat önceden duyulabiliyor. Yine de sörfçüler için tehlikeli.

Mavi lav

Mavi lav

Endonezya’yı sık sık aktif yanardağlarıyla beraber duyarız. Yanardağ patlamaları ve akan lavlar ise dehşet vericidir. Genelde bu lavlar kırmızı tonlarda olur ama Endonezya’nın Kawah ljeh kraterinde bu durum farklı gibi görünüyor. Kawah ljeh kraterinden akan lavlar mavi tonlarında. Böyle olmasının da farklı bir nedeni var. Bu kraterde yüksek oran kükürt bulunuyor ve bu kükürtün lavlarla beraber alev almasından kaynaklı lavlar mavi rengine bürünüyor.

Natron Gölü

Natron Gölü

Tanzanya’daki Natron gölü değişik yapısı nedeniyle farklı manzaralara sebep oluyor. Gölün yüksek pH’a sahip olması göl yaşamına adapte olmamış hayvanların cildini ve gözlerini yakıp onları öldürüyor ve mumyalanmış ve taş gibi görünmelerine sebep oluyor. İlginçtir ki göl yaşamına adapte olmuş canlılar da bu gölden gayet iyi bir şekilde faydalanabiliyor.

Çiçekli Çöl

Çiçekli Çöl

Çöl dediğimizde aklımıza uzadıkça uzayan sarı bir örtü, güneş, sıcaklık ve kaktüsler gelir.Şili’de bulunan Atakama Çölü’nde bazı zamanlarda bu tersine dönebiliyor. Yağışların çok olduğu dönemlerde Eylül ve Kasım ayları arasında çölde çiçeklerden bir bitki örtüsü oluşturuyor.Ancak bu değişik olay 5 ila 7 yıl arasında gerçekleşebiliyor.

Beyaz Gökkuşağı

Beyaz Gökkuşağı

Beyaz gökkuşağı bir diğer adıyla sis kuşağı, nadir gerçekleşen, görüp görebileceğiniz en güzel doğal manzaralardan bir tanesidir. Sis kuşağını oluşturan şey ise bulutlardaki ve sislerdeki küçük su damlacıkları. Sis kuşağının size görünmesi için güneşi tam arkaya almış olmanız gerekiyor. Doğru açıdan bakabilmek de önemli.

Gökkuşağı Ağacı

Gökkuşağı Ağacı

Gökkuşağı okaliptüs ağacı, yılın belirli dönemlerinde gövdesinin rengarenk olmasıyla biliniyor. Bu ağaç Filipinlere ve bazı tropik bölgelerde yetişiyor ve 76 metreye kadar uzayabiliyor. Yılın belirli dönemlerinde ağacın gövdesindeki kabuklar soyuluyor. Bunun sonucunda ortaya yeşil bir tabaka çıkıyor. Bu tabakanın havayla temas etmesi sonucu da değişik değişik renkler ortaya çıkar.

Saç buzu

Saç buzu

Eğer soğuk ve sürekli kar yağan bölgelerde yaşıyorsanız buzlara aşinasınızdır ama buzun bu türünü daha önce gördüğünüzü sanmıyoruz. Çürümüş odunların üstünde bulunan bir mantarın yardımıyla sadece nemli kış gecelerinde ortaya çıkarlar ve gün içinde erirler. Bir dahaki sefere orman gezilerinizde gözünü dört açmakta fayda var.

Donmuş çiçekler

Donmuş çiçekler

Saç şeklindeki buzlar gibi donmuş çiçekler de nadir görülüyor. Donmuş çiçekler genelde suda veya nemli alanlarda ortaya çıkarlar. Bu alanlar üzerindeki herhangi bir noktada soğuk nemli havanın donmaya başlaması sonucu çiçekler yükselmeye başlıyor ve bu ilginç görüntüler ortaya çıkıyor.

Canlı kayalar

Canlı kayalar

İlk kez bir taşın içinden kan çıktığını gördüm. Fakat biraz araştırınca bu taş gibi görünen şey aslında taş değilmiş, Pyura Chilensis adındaki neredeyse hiç hareket etmeyen ve dışarıdan cansız bir kaya gibi görünen bir canlı.

Dışarıdan kayaya benzeyen canlı kesildiğinde içerisindeki kırmızı et karşımıza çıkıyor ve bu nedenle kesilince kanamaya başlayan taş gibi gözüküyor. Bu eti pirinç ve salata ile birlikte kullanıyorlar.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu