Uzayla İlgili İlginizi Çekebilecek Filmler

Uzayla İlgili Bilim Kurgu- Aksiyon Filmlerini Sizler İçin Derledik.

Uzayla İlgili İlginizi Çekebilecek Filmler

Uzay, insanoğlunun her zaman ilgisini çekmiş ve merakıyla sonsuz olduğu düşünülen uzayı araştırmaya başlamış çeşitli denemeler ve faaliyetler yapmıştır. Bazı şeyleri keşfedip uzay hakkında öğrendiğimiz, keşfettiğimiz şeyler arttıkça da bu bilgileri kullanarak birbirinden heyecanlı, aksiyon dolu bilim kurgu filmleri yapma fikri gerçekleştirilen projelerden de gördüğümüz üzere oldukça etkili oldu ve sevildi. Sizler için en sevilen uzay temalı filmleri derledik;

8,7 IMDb gibi yüksek bir puan alarak kesinlikle izlememiz gereken filmlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Filmimizde Cooper ailesi bir çiftlik işletmektedir fakat bir süredir bazı zararlı atıklar ve kuraklık yüzünden bütün mahsülleri yok olmaya, ölmeye başlamıştır. Cooper ailesinden Joseph Cooper eski bir NASA pilotudur ve çiftlikte 15 yaşındaki oğlu ve 10 yaşındaki kızı ile kalmaktadır. Eski hayatına özlem duyan eski pilotumuz NASA’dan beklenmedik bir teklif alır ve uzaya fırlatılıp insanların yaşayabileceği bir yer bulmaları için solucan deliklerine gönderilecek grupta olması istenir. Bu görev için uzaya çıkan eski pilotumuz için orada geçen bir saat dünyada yaşanan 7 yıla eşit olduğundan zorlu ve hızlı olması gereken bir görev onu beklemektedir. Film genel olarak evrendeki ‘’ solucan delikleri ‘’ teorisinden ilham alıyor. ( Solucan delikleri:Uzayı bükerek iki farklı nokta, yer, mekan arasından kestirme yollar oluşturan yapılar.)

 

Andy Weir imzalı The Martian kitabından uyarlanan film yüksek bir puanla karşımıza geliyor. Bir grup insan Mars’a inceleme yapmak için gönderilirken gezgende karşılaştıkları beklenmedik fırtına sonucunda öldü sandıkları arkadaşları Mark Watney’i orada bırakarak uzay aracına binip Mars’tan ayrılırlar. Fakat Mark Watney bir süre sonra kendine gelir ve bilinmedik bir gezegende yapayalnız olduğunu fark eder. Maharetleri ve yetenekli olan astronotumuz geri dönüş için iletişim kurmaya çalışırken bir yandan da hayatta kalmaya çalışıyordur. Milyonlarca mil uzaktaki uluslararası bilim insanları durumu haber aldıktan sonra zorlu ve tehlikeli bir sürece ve karar verme aşamasına girerler.

Başrolü Sandra Bullock ve George Clooney’in paylaştığı heyecan verici bir bilim-kurgu, dram ve gerilim filmi.  Dr. Ryan Stone ilk defa uzay görevine çıkacak olan başarılı bir mühendistir. Uzay yolculuğunda son kez sefere çıkacak olan Matt Kowalski ve Shariff Dasari ile birlikte Explorer mekiğine binerek hasar görmüş ve uzayda bakımı astronotlar tarafından yapılacak şekilde tasarlanmış tek teleskop olan Hubble Uzay Teleskobu’nu onarmak için göreve katılır. Ancak işler beklenmedik bir şekilde sonuçlanır. Kontrol merkezinden aldıkları bilgiyle şoka uğrarlar çünkü Rus birlikleri gönderdikleri roketle Hubble Uzay Teleskobu’nu imha etmiş ve çarpma sonucunda oluşan enkaz büyük bir hızla kendi uzay mekiklerine doğru gelmektedir. Çarpmanın kaçınılmaz olduğu bu noktada kaza sonucunda uzay boşluğunda yapayalnız ve iletişimsiz kalan başrollerimizi zorlu bir yolculuk beklemektedir.

Film soğuk savaşı oldukça fazla hissedeceğiniz bir film 1985 yılının Sovyet Rusya’sında yaşanan gerçek olaylardan esinlenilmiştir. Sovyetler Birliği’ne ait Salyut Serisi uzay istasyonlarının sonuncusu olan Salyut-7’den sinyal alamamaya, Kontrol Merkezi’nden gelen komutlara cevap vermemeye başlayınca kozmonot Vladimir Dzhanibekov ve Viktor Savinykh, oluşabilecek bir felaketi önlemek için bir uzay yolculuğuna, Salyut-7’yi onarmaya gönderilir. Ülkenin gururu, Sovyetlerin uzaymühendisliğinin imajı, oluşabilecek felaketler gibi nedenlerden dolayı tarihin gelmiş geçmiş en zorlu uzay yolculuğu olarak kayıtlara geçmiştir. Fakat evdeki hesap çarşıya uymaz ve işler tahmin ettikleri kadar kolay gitmez. Bir çok felaketle karşı karşıya gelen ekibi zorlu bir yolculuk beklemektedir.

 

Daha fazla film tavsiyesi için Lafmacun‘u takipte kalın…

 

Exit mobile version