Haberler

Uzay Gidip Mars’ta Mola Vermek İster Misiniz?

SpaceX, 2002 yılında Elon Musk tarafından uzay taşımacılığı temalı Amerika’da kurulmuş bir şirkettir. Şirketin genel gayesi Mars’ın kolonileştirilmesini sağlanıp onun taşımacılığını yapmak. Şimdiye kadar Falcon1 ve Falcon 9 adında iki adet uzay aracı tasarladılar. Bunları uzaya yollayıp daha sonra tekrar indirdiler. Bu testlerin başarılı olmasıyla uzay teknolojileri gelişmelerinde ilkler yaşanmaya başladı. Daha önce NASA yaptığı uzay araçlarını tekrar tekrar kullanamıyordu. Bu tek kullanımlık araçlar bütçelerine zarar veriyordu. Bu yüzden uzaya giden insanları geri getirmek, sabit bir noktaya indirmek sıkıntı yaratıyordu. Uzaya gidip defalarca sanki otobüs yolculuğu yaparcasına seyahat etmek mümkün değildi. Şirketin ilk projesi bir uzay aracını tekrar tekrar kullanabilmeyi sağlamak oldu. 

İlgili Makaleler

Bu gelişmelerden ötürü artık insanlar ne zaman Mars’a gezmeye gidip, 1-2 gün konaklayıp dönecekleri günü bekler oldular. Jupiter’e giderken Mars’ta mola vermek artık hayal olmayacak. Bunların dışında SpaceX uydu üretimi ve uydu internet bağlantısı işine girmeyi de hedefliyor. Bu internet ağı bağlantısının 4000 uydudan oluşacağını ve 2020’de hizmete gireceğini duyurdu. Ayrıca bu projeyle sağladıkları geliri direkt olarak Mars’ın kolonileştirilmesi üzerine harcanağını duyurdu.

SpaceX Falcon 9 Uzay Aracı

SpaceX Falcon 9 Uzay Aracı

SpaceX Falcon 1 Uzay Aracı

SpaceX Falcon 1 Uzay Aracı

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu