Haberlerİlginç Haberler

Uzay Çalışmaları İnsan Vücudundaki Uyuyan Virüsleri Uyandırıyor

Uzay çalışmalarının ardından astronotlar üzerinde yapılan çalışmalarda uyuyan bazı virüslerin uyandığı ortaya çıktı. Şuana kadar hiçbirinde ölümcül bir virüs ortaya çıkmasa da bu büyük bir risk. Virüslerin uyanmasına sebep olarak da düşük yerçekimi ve kozmik radyasyon öne sürülüyor.

Uzay Çalışmaları Yavaşlayabilir

Gelecekte uzayda yaşama başlanması için bazı devletler çalışmalara ve gerekli ARGE hazırlıklarına çoktan başlamıştı. Ancak son yapılan araştırmalarda virüslerin uyandığı ortaya çıkması ile birlikte bu çalışmaların yavaşlayabileceği düşünülüyor. Öncelikli hedef insan sağlığı olduğu için bu konuda yeni çalışmalara başlanacaktır. Bazı bilim adamları astronot giysilerinin yeniden gözden geçirilmesini düşünürken bazıları da uzayda uzun süreli kalmanın tehlikeli olduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Johnson Uzay Merkezi Yetkililerinden Açıklama

“NASA astronotları haftalarca veya aylarca düşük yerçekimine ve kozmik radyasyona maruz kalıyorlar, iniş ve kalkışlardaki korkunç G kuvvetinden bahsetmeye gerek bile yok.” diyen Johnson Uzay Merkezi yetkilisi Satisha Mehta, “Fiziksel zorluklar, sosyal ayrılma, bir yere kapatılma ve değişen uyku döngüsü gibi tanıdık etmenlerden oluşuyor.” açıklamasını yaptı.

Bundan daha öncesinde yapılan uzay yolculuklarının astronotlarda kanser riskini arttırdığı ve bağışıklık sistemini zayıflattığı ortaya çıkmıştı. Uzayda geçirilen zamanla doğru orantılı olarak artan riskler şuan gündemde yer edinemese de gelecekte önemli bir sorun olabilecek gibi duruyor.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu