Faydalı BilgilerListeler

Uyurken Ağızdan Salya Akması Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Ağızdan salya akması ne anlama gelmektedir? Ağızdan salya akması hangi hastalığın belirtisidir? Ağızdan salya akmasının tedavileri nelerdir?

Ağızdan salya akması aslında günlük hayatta hemen hemen herkesin karşılaşabileceği normal bir durum. Ancak bazen bu normal durum dışında daha ciddi nedenlerde olabilmektedir. Salya vücudumuzda asıl neden olarak vücuttaki tüm bakterileri yok etmek ve sindirim sorununu hafifletmek için meydana gelen bir sıvıdır. Ve genel anlamıyla toplum olarak salya akması şikayetinde aklımıza hemen bağırsak paraziti şikayeti gelmektedir. Ancak şunu da unutmamamız gerekir ki bir çok hastalığın belirtisi birbirine benzer olabilmektedir.

Eğer bağırsak paraziti şüpheniz bulunuyorsa öncelikle uzman doktor hekimimize gidip şikayetimizi dile getirmeliyiz. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar ancak tahlil ( kan tahlili veya kaka tahlili) yoluyla sonuç bulmaktadır. Şimdi gelelim salyanın neden kaynaklı oluştuğuna ve salya akması şikayetinin altındaki hastalıklara. Sizlere aşağıda salya akması hangi hastalıkları belirtisi olabilir veya hangi hastalıkta meydana gelir bu konu hakkında bilgiler sunuyor olacağım.

Salya Neden Meydana Gelir?

Salya Neden Meydana Gelir?

Salyanın meydana gelmesi birçok olaya bağlıdır aslında. Bunların başında gelen birkaç tanesini örnek verecek olursak;

1) Belirli rahatsızlıklardan dolayı kullanılan ilaçlar

2) Uyuma şekli(yan tarafa dönük şekilde uyumak)

3) Zehirlenme , alerji

4) Bademcik rahatsızlıkları ( bademcik iltihapları)

5) Mide rahatsızlıklar (gastrit , reflü vb rahjatsızlıkalr)

6) Ms hastalığı

7) Hamilelik vs

Ağızdan Salya Akması Nasıl Önlenir (Tedavi Edilir)

Ağızdan Salya Akması Nasıl Önlenir (Tedavi Edilir)

Genel olarak salya akması vücudun hareketine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü vücut yatış pozisyonundayken salyanın dışarıya salınması daha kolaydır. Tabi uyku dışında ciddi bir rahatsızlığında belirtisi olabilir. Bu yüzden en kısa sürede teşhis konulabilmesi ve tedaviye başlanması için zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Doktora zamanında gidilmediği takdirde hem teşhis konulması zaman almaktadır hem de tedaviye geç başlandığı için hastalığın önüne geçilmemektedir. Bu yüzden ne kadar erken teşhis konulup tedavi edilirse iyileşmeniz ve hastalığı hafif bir şekilde atlatmanız daha kolay olacaktır.

İlk başlarda salya akıntısı sizleri rahatsız etmese bile daha sonraları ciddi anlamda rahatsız edecektir. Çünkü hangi hastalık olursa olsun ilerledikçe belirtiler fazlalaşmaktadır. Ve fazlalaştıkça rahatsızlık artmaktadır. Şimdi sizlere salya akmasını az da olsa engellemek amacıyla nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bilgi aktaracağım. Bu bilgiler sadece azaltma konusunda yardımcı olacaktır hastalığın teşhisi ve tamamen sonlanmasını istiyorsanız eğer mutlaka uzman doktorunuza başvurmalısınız.

Uyku pozisyonu çok önemlidir. Çünkü yana doğru yatmak salyanın dışarı kolayca salgılanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden en iyi yatış pozisyonu olarak sırt üstü yatmanız olacaktır. Sırt üstü yatmanız hem salya akıntısı azaltacak hem de daha sağlıklı olacaktır. Çünkü salyanın normal şartlarda akış hizası boğazdan aşağı doğru akmasıdır ancak uyuduğunuzda bu salya yön değiştirerek ağzınızdan dışarı akmaktadır. Bu yüzden önerdiğim şekilde uyursanız son derece daha iyi olduğunu ve salya akıntısının da ciddi anlamda azaldığını sizde fark edeceksiniz. Salya akıntısı durumunda uyurken genel olarak ağızdan nefes alınır ancak ağzınızı kapalı tutmaya özen gösterin. Burnunuzdan nefes almak daha iyi olacaktır.

Uyuma şekli dışında birde salya akmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de ilaç kullanımıdır. Kullandığınız ilaçlardan kaynaklanan salya akıntısının durdurulması için en önemli faktör vakit kaybetmeden doktora başvurmanızdır. Uzman doktorunuza danışmanız sonucu eğer ilacın yan etkisi ise korkmanıza gerek yoktur çünkü yan etki geçici bir unsurdur. Ancak yan etki değil ise doktorunuz gereken teşhis doğrultusunda tedaviye başlayıp sizin için en uygun olan ilaç tedavisi uygulayacaktır. Unutmayın erken teşhis her zaman için hayat kurtarmaktadır.

Originally posted 2021-11-19 09:54:31.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu