EğitimHaberlerListeler

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN YAPMAMIZ GEREKEN HATALAR 


Herkesin yaptığı yorumlara kulaklarınızı tıkayın


Herkesin yaptığı yorumlara kulaklarınızı tıkayın


Tercih döneminde her kafadan ayrı bir ses çıkacaktır. Hiç kimse sizin yerinize okula ya da işe gitmeyecek. Bu yüzden tercihinizi yaparken iç sesinizle mantığı harmanlamak sizin için en doğru tercihlerden biri olacaktır. 

Araştırma yapmamak 


Araştırma yapmamak 


Tercih ettiğiniz bölümü araştırma yapmamak genel hatalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Her şey uzaktan güzel görünür. Fakat içine girince bambaşka bir durum ortaya çıkar. Sırf prestijli diye araştırmadan tercih yapmamalısınız. Bu sizi prestijli olmak yerine başarısız biri yapar. 

Aileden gelen mesleği seçmek 


Aileden gelen mesleği seçmek 


Aileden gelen mesleği seçmek geleneksel aile yapısından kaynaklı yapılan büyük hatalardan biridir. Örneğin bir ailedeki tüm bireyler doktor diye tıp tercihi yapan insanlar var. Tercih yaptıktan sonra 3 sene sonra seçen kişinin aklının başına gelmesi ancak kaybolan yıllara sebebiyet verecektir.

Sadece tercih yapmak için tercih yapmak 


Sadece tercih yapmak için tercih yapmak 


Sınavdan çıktığımız anda herkes ne olursa yazacağım mantığına girer. Bu mantık sizi doğru bir yere götürmez. Gerekiyorsa bir sene kaybedin fakat mutlu olabileceğiniz bir mesleği ya da bölümü seçin. 

Uzmanlara danışmamakUzmanlara danışmamakSınav dönemi uzman görüşü almak her zaman daha mantıklı bir tercih olacaktır. Toplumda rehber öğretmenleri yanlış tercih yapar algısının yerine uzmanlara danışmanın önemini kavramanız sizin yararınıza olacaktır. Örneğin; Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi  gibi zirvelere katılmak sizin yararınıza olacaktır. Hem uzmanlardan yardım alabilir hem de atölyelere katılarak tercih edeceğiniz bölümü deneyimlemek sizin için çok yararlı olacaktır. Aynı zamanda akademisyen kadrosuyla iletişim kurarak bölüm hakkında tam anlamıyla bilgi alabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu