EğitimHaberlerListeler

Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler 


Sınav dönemini geride bırakmalısınız

Sınav dönemini geride bırakmalısınız

Öğrenciler sınav döneminde genellikle puan odaklı hareket ederler. Fakat bu dönemi geride bırakıp  kriterleriniz hakkında bir değişime doğru yol almanız gerekiyor. Sınava girmeden önce herkes meslek  ve üniversite hakkında araştırma yapmadan sadece belli bir bölüme odaklı olarak çalışarak sınava girer.

Tercih dönemine gelince…


Tercih dönemine gelince…


Tercih dönemine gelince o ana düşünülen her şey detaylı bir şekilde araştırılmalı üniversiteyi ve mesleği detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Yapılan en büyük hatalardan birisi de  ‘’Puanım boşa gitmesin’’, ‘’Aman bir senem boşuna gitmesin’’, ‘’Bir daha sınav stresi çekemem’’  tarzında sorular sizin belki de tüm hayatınızı etkileyecek sözler olacaktır. Tercih edeceğin bölümün, hayatınla  ve isteklerinle orantılı bir şekilde gitmeli. 

Üniversiteleri iyi tanımaya ve tanıtım günlerine katılmayı unutma 


Üniversiteleri iyi tanımaya ve tanıtım günlerine katılmayı unutma 


Üniversiteleri değerlendirmek için birçok kriter vardır. Bunlardan bazıları ise kampüs hayatı, etkinlikler, yabancı dil imkanları, akademisyenleri, burs ve yurt olanakları önemlidir. Tercih ettiğin bölümlerin öğrencileri ve akademisyenleriyle görüşmek bunun yanı sıra mezunlarını vs. incelemek kafandaki düşüncelerin daha çok netleşmesine yardımcı olacaktır. 

Bonus :

Bonus :

Üniversite ve bölüm seçmek sadece anlık bir olaymış gibi olsa da aslında anlık değil tüm hayatınızı etkileyecek olaylar halkasının başını oluşturuyor. Bu halkının devamını ise üniversite hayatınız ve elde ettiğiniz yetkilikler belirleyecek. Doğru atılacak her adım ilerideki yaşlarınız için güzel gelişmeler sunacaktır. Bu yüzden adımlarınızın doğruluğunu sorgulamak için Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’ne katılabilir. Sosyal Bilimlerin birçok alanında da katılacağınız atölyelerle geleceğe yönelik daha emin adımlar atabilirsiniz.  Felsefe, Hukuk, İktisat, İşletme, Karşılaştırmalı Edebiyat, Medya ve İletişim, Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Tarih ve İslami Bilimler ile ilgili birçok atölyenin bulunduğu atölyelere katılabilir. Aynı zamanda  hem akademisyen hem de  alanında profesyonel insanlarla tanışma ve deneyimlerini öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Son başvuru tarihi ise 20 Temmuz.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu