Doğa - ÇevreListeler

Uluslararası Dünya ve Gökyüzü Fotoğraf Yarışmasında Ödül Kazanan 10 Fotoğraf

Norveç’in Lofoten takım adalarında çekilen Lofoten’den Kuzey Işıkları adlı bu fotoğrafUluslararası Dünya & Gökyüzü Fotoğraf Yarışması’nda ödüle layık görüldü.

Yarışmada Jüri üyesi olan David Malin yarışma ile ilgili olarak , “Yarışma, fotoğrafçıları kamerlarının teknik sınırlarını zorlamaya itiyor ve doğal, gözalıcı, estetik olarak zevkli fotoğraflar çekmeye teşvik ediyor” dedi.

Yukarıdaki fotoğraf ise güzellik kategorisinde ikinci olan fotoğraf. Fotoğrafın 2015 yılında İzlanda, Stockiness’te çekilidiğini söyleyelim.

Çin’li fotoğraf sanatçısı Stephanie Ye tarafından Norveç, Tromso’da çekilen Şafak vaktinin kuyuruğu isimli fotoğraf ise gece gökyüzü fotoğrafları güzellik kategorisi birincisi.

Rusya fotoğrafçı Boris Dmitriev’in çektiği bu fotoğraf ise Güzellik kategorisinde üçüncü olmayı başardı. Sanatçı Dmitriev çektiği fotoğrafla ilgili olarak, “Seyahat ve açık hava etkinlikleriyle Rusya’nın özgün doğasında bizim sevdiğimiz şey bu. Bataklıklar, göller, nehirler… ve hiç ışık kirliliği yok” dedi.

Fotoğraf dizisi kategorisinde Tayland’dan yarışamaya katılan hanakrit Santikunaporn ‘Svalbard’dan Tam Güneş Tutulması’ adını verdiği bu kareyle ödül kazandı. Güneş tutulması fotoğrafı, Norveç’in Svalbard kentinde Güneş tutulması olurken her üç dakikada bir yeniden çekilmesiyle oluşturuldu.

Yarışmanın ışık kategorisinin birincisi Çin’li Sun Guaocai oldu. Fotoğraf Çin’in ingşia Hui Özerk Bölgesi’ndeki Liupan Dağı’ndan çekildi.

Işık kategorisinde ikinci sırada olan “Her parıltı Altın değildir”isimli fotoğrafı  İtalya’da Treviso bölgesinde çekildi. Carlo Zanandrea tarafından çekilen fotoğrafta Orion takım yıldızı net olarak gözüküyor.

Yine ışık kategorisinde yarışan fotoğraflardan İran’lı Amirezza Kamkar tarafından çekilen “Eski zemin, Modern Gökyüzü” isimli fotoğraf üçüncü oldu.

Yarışmada Fotoğraf kompozisyonu kategorisinde yer alan güzellik dalında ABD’den Adam Woodworth tarafından Kanada Newsfoundland bölgesinde çekilen fotoğraf birinci oldu.

Yine Fotoğraf kompozisyonu kategorisinde yer alan Işık dalında kazanan fotoğrafçı ise Çin’den Alvin Wu oldu. SanatçınınHawaii’nin MaunaKea bölgesinde  çektiği bu güzel fotoğrafta yükselen Samanyolu haratlıkla görebiliyoruz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu