HaberlerListelerSağlık

Ülser Nedir, Neden Ülser Olunur?

1. Mide ülserinin oluşumu

Mide ülserinin oluşumu

Mide ülserinin oluşumunda genetik faktörlerinin önemli olduğu düşünülmektedir. Çünkü sadece anatomik yapı değil, insanın kişiliği ve yaşam tarzı da genlerden gelen kodlara göre belirlenir. Bazı insanlar diğerlerine göre kaygılı, hassas ve duygusal olabilir. Stresle başa çıkmakta zorlanabilir, başarısızlıklar karşısında kolay yıkılabilir.Kişilik yapısı kolayca değişmeyen bir faktör olduğundan kaygılı bir kişilik yapısına sahip olmak başlı başına bir ülser sebebidir.

Kaygılı olmak ve bir çıkmazda olduğunu düşünmek vücut hormonlarının olağandan daha dengesiz çalışmasına neden olur. Mide salgıları bu zamanda artar ve kendi kendine zarar vermeye başlar. Kötü yaşam koşullarına sahip duygusal kişilerin mide ülserinden kaçınması zordur denilebilir.

Mide ülserinin başka önemli bir sebebi ise tedavisi tamamlanmamış mide hastalıklarıdır. Sürekli gaz, şişkinlik, reflü şikayetiniz var ise, gastriti pek umursamıyorsanız mide ülseri gelişebilir. Mide ülseri midedeki derin yaralar nedeniyle oluşur ve ağrıları da gastrit veya başka mide hastalıklarına göre daha fazladır.

2. Mide ülseri tedavisinde kullanılan ilaçlar

Mide ülseri tedavisinde kullanılan ilaçlar

Mide ülseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler ve asitleri baskılayan yani salgılanacak asit seviyesini indirgeme amaçlı ilaçlardır. Kullanıldığı dönemlerde ilaçlar, mide ülseri ağrıları hafif atlatmanızı sağlar. Çoğu zaman ilaç kullanılma kesildiğinde eski ülser ağrılar tekrar gelir ve bu sefer daha şiddetli ataklar halinde seyreder. Mide ülserinden geri dönüş çok zordur,tedaviyi kolaylaştırmak için ülser yarasını derinleştiren besinler ve sıvılardan uzak durmak gerekir. Bu sebeple ülser hastaları ömrünü sıkı bir diyetle geçirirler.

Kişideki stres algısı iyileşebilseydi, ülserin tedavisi çok daha kolay olacaktı. Ancak insanların hayat felsefelerini ve yaşanan hadiselere bakış açılarını bir hastalık nedeniyle değiştirmeleri pek de kolay değildir.Bununla birlikte en azından bunun farkında olmak, sıkıntılara karşı daha rahat tepkiler vermenin mide ülserine iyi geleceğini bilmek önem taşımaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu