HaberlerListelerYaşamYaşam - insan

Ülke Güvenliğinde Dataların Önemi


1915’teki 1. Dünya Savaşı son bulduğunda her iki taraftan da 10 milyona yakın asker hayatını kaybetmiş, 21 yıl sonra başlayan 2. Dünya Savaşında ise sadece tek tarafın kayıpları 45 milyonun üstende kalmıştı. İngiliz amiral John Fisher 1. Dünya Savaşı henüz devam ederken “Savaş yeni buluşlar sayesinde kazanılacak” dedi ve bu sözlerinde de ne kadar öngörülü olduğu aslında kanıtlanmış oldu. Onlarca biyolog, fizikçi, kimyager yeni buluşların kapılarını araladılar. Bu buluşlar da sadece seçim meydanlarında kalmayarak teknolojinin gelişimine öncülük ettiler. 

Günümüz bilgisayar teknolojisinin başlangıcı da 2. Dünya Savaşı zamanına  dayanır. Almanlar büyük bir zafere sahip olurken bunun önemli bir kısmını gelişmiş bir istihbarat ağına sahip olarak yaptılar. “Enigma” adını verdikleri bir makineyle stratejik bölgelere gönderdikleri savaş planları, askeri görevler ya da devlet sırlarını şifreliyorlardı. 

Bir ülkenin gelişmişliğinde, üstünlük kurmasında iletişimin, iletişim ağlarının bu örnekten de anlayabileceğimiz üzere ne derece büyük bir rolü olduğu açık. Savaş sırasında taraflar iletişimi engellemek için düşman ülkelere ait iletişim kablolarına zarar veriyordu. 

İlgili Makaleler

İletişim ülke güvenliği konusunda bu kadar büyük bir rol oynarken Türkiye bu mevzuda nerede duruyor? GSM operatörü Turkcell kendi verilerimizin kendi içimizde kalmasını sağlamak için İzmir’de 4. veri merkezini açtı. Bu merkezler sayesinde Türkiye’nin datası Türkiye’de kalıyor. Bunun sözle ifade edilmesi çok kolay ancak bunun fiziksel olarak somut örneği işte bu veri merkezleri. Savaş zamanı yaşanan örneklere bakacak olursak çok rahat anlaşılabilir ki veri merkezleri sadece verilerin depolandığı yer olarak görülmemeli. Veri merkezleri ayı zamanda bir ülkenin milli güvenlik meselesidir.

Açılan veri merkezlerini tabi sadece milli güvenlik meselesi olarak ele almak pek doğru bir tanım değil. Ekonomik açıdan da düşündüğümüzde petrolü elinde bulunduran ülkeler nasıl daha zengin ve güçlü gibi algılanıyorsa aslında bu da aynı şekilde algılanabilir. İkisi de birbirine çok benzer konular. Önemli olan petrolü elinde bulundurmak değil onu işlemek. Yani aslında sadece elinde bulundurmak yetmiyor. Bir varil petrol bugün 75 dolar. Bunu işlediğiniz zaman milyon dolarlık değerler ortaya çıkıyor. 1GB data da dünyanın her yerinde 2 buçuk dolar. Fakat o datayı işlediğiniz takdirde, onu reklama, müziğe, anlık mesajlaşmaya, televizyona, bulut hizmetlerine çevirdiğinizde yine milyon dolarlık değerler ortaya çıkıyor. Türkiye’nin yapması gereken de Ortadoğu’da olduğu gib hataya düşmeden datasına sahip çıkmak. Onu ham data olarak vermeden işleyerek değere çevirmek.

Bu da Turkcell’in açtığı veri merkezleri sayesinde şu an tam da bu görevi görüyor.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu