Gezi RehberiListeler

Ukrayna’da Gezilecek 10 Yer

Ukrayna en ideal ve uygun fiyatlı yurt dışı gezilerinden biridir. Buraya gittiğinizde gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri sıraladık.

Karadeniz’e kıyısı bulunan Ukrayna vize zorunluluğu bulunmayan Avrupa ülkelerinden biridir. Ukrayna’ya vize zorunluluğu olmaması ülkemizden daha fazla ziyaretçinin buraya gitmesine sebep olmaktadır. Son zamanlarda Rusya ile aralarında yaşanan gerginlik ile gündeme gelse de Ukrayna ideal yurt dışı gezilerinden biridir. Buraya gittiğinizde gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri sıraladık.

1- Caves Manastırı

Caves Manastırı
Caves Manastırı

Ukrayna’nın en çok turist çeken şehri olan Kiev’de bulunan Caves Manastarı birçok kiliseden meydana gelir. Görkemli cüssesi ve altın kubbeleri ile görülmeye değer yerlerin başında gelir. Caves Manastırı içinde en dikkat çeken yerlerin başında yeraltı mezarları gelir. Manastırda gezerken ortodoks ayinlerine denk gelebilirsiniz.

2- Aziz Michael Katedrali

Aziz Michael Katedrali
Aziz Michael Katedrali

Kiev’de bulunan Aziz Michael Katedrali eski katedralin üzerine inşa edilmiş bir yapıdır. Ortodoks mimarisinin önemli eserlerinden biri olan Aziz Michael Katedrali Caves Manastırı gibi altın alaşımlı kubbelere sahiptir. Mistik tur severler için gezilmesi gerekilen yerlerin başında geliyor.

3- Rodina Mat (Motherland)

Rodina Mat (Motherland)
Rodina Mat (Motherland)

Kiev’de bulunan bir başka gezi rotası ise Rodina Mat anıtıdır. 102 metrelik görkemli heykel görebileceğiniz en uzun heykellerden biridir. 2. Dünya savaşının havasını solumak isteyenler için tercih edilebilir bir seçenek olarak göze çarpmaktadır.

4- Andriyivski Uzviz

Andriyivski Uzviz
Andriyivski Uzviz

Kiev’de bulunan bir başka şaheser olan Uzviz manastırı freskleri ve mimarisi ile ön plana plana çıkmaktadır. gündüz manzarası ve gece aydınlatması ile Ukrayna’da görülmeye değer yerlerin başında gelir.

5- Deribasovskaya Sokağı

Deribasovskaya Sokağı
Deribasovskaya Sokağı

Odessa’da bulunan  Deribasovskaya sokağı trafiğe kapalı alışveriş yapabileceğiniz birçok mağaza ve Ukrayna’nın tadlarını tadabileceğiniz mekanlarla doludur. Aradığınız tüm lezzetleri bulabileceğiniz ve sevdiklerinize için alışveriş yapabileceğiniz bu cadde Odessa ile bütünleşmiş bir ikondur.

6- Gorky Central Park

Gorky Central Park
Gorky Central Park

Karkiv’e gidecek olanların mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Gorky Park’ı lunaparkı sayesinde eğlenebileceğiniz ve oldukça bakımlı parklarında dinlenebileceğiniz yerlerden biridir.  Özellikle çocuklu aileler için vazgeçilmez parkların başında gelir.

7- Great Patriotic War Museum

Great Patriotic War Museum
Great Patriotic War Museum

2. Dünya savaşı meraklılarının uğrak merkezi olan Patriotic Savaş Müzesi sunduğu bilgiler ile savaş hakkında ufkunuzu açacak bir müzedir. Kiev’in en uğrak müzesi olan Patriotic müzesi savaşa dair ne varsa görebileceğiniz bir müzedir. Birçok uçak tank ve o yıllarda kullanılan silahları görmek istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

8- Pirogovo Open-Air Museum

Pirogovo Open-Air Museum
Pirogovo Open-Air Museum

Pirogovo Açık Hava Müzesi eski Kiev evleri ve genel olarak yaşam tarzı hakkında bilgi alabileceğiniz korunmuş bir bölgedir. Yel değirmenleri eski evler tam bir köy hayatının örneklerini sergiliyor. Köy hayatı hakkında masalsı bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Pirogovo açık hava müzesini ziyaret etmeyi unutmayın.

9- Sofiyivka Park

Sofiyivka Park
Sofiyivka Park

Yerer altı teknesi ile gezinti yapabileceğiniz Sofiyivka Parkı yeşilin tüm tonlarına sahiptir. Birçok şelale ve gölü gezebilir oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

10- Peyzaj Sokağı

Peyzaj Sokağı
Peyzaj Sokağı

Sanatın sokak ile buluşma adresi olan Peyzaj sokağında bir gezinti yapmadan Kiev’den dönmeyin. Sokak müzisyenleri eşliğinde yürürken eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz bir nokta.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu