Faydalı BilgilerListeler

Uçaklarda ki Kara Kutu Nedir?

Her uçak kazasından sonra adını duymaya alıştığımız kara kutu hakkına detaylı ve ilginç bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Her uçak kazası ardından haberlerde duyulan kara kutu haberlerini mutlaka görmüş veya duymuş olmalısınız. Teknolojinin yer yüzüne faydaları arasında en önemli noktalarından biri kara kutulardır. Aşağıdaki yazıda kara kutu hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz..

UÇAKTA Kİ KARA KUTU NEDİR ? 

Uçak kazaları başta olmak üzere tüm uçağa ait bilgi ve iletişim yollarını kayıt eden eski teknoloji bir sistem. İlk zamanlarda uçaklarda sadece bir tane bulunan bu sistem teknoloji ilerlemesiyle ikiye yükselmiştir. Bunlar biri sadece pilotların diyaloglarını ve uçak içindeki sesi kaydediyor. Böylelikle uçak kazalarında ki sebebiyetin pilot tarafından olduğunu veya olmadığını rahatlıkla anlayabiliyorlar.

İkinci olan ise ; ansiklopedi  görevi görür yani uçağa ait hızını, yüksekliğini, yakıtını, harita üzerindeki bölgesini, ve diğer tüm ölçümlerine ait bilgileri kayıt altına alır. Uçağın arka kuyruk diye söyleyebileceğimiz bölgeye yerleştirilen çelik den olan kara kutular, adına karşı bir tersliği de bulunuyor. İsim olarak kara ( siyah ) diye geçse de bir uçağın kaza anında bulunması için başta fosforlu turuncu rengi olmak üzere tercih ediliyor. Yangın veya deniz de dahi hiçbir zarar görmeyen bu kara kutular: En ağır hasarlara karşı bile dayanıklıdır.

UÇAKTA Kİ KARA KUTU NEDİR ? 

KARA KUTU ADI NEREDEN GELİYOR ?

Resmi olarak ‘’ Uçuş Kaydedicisi ‘’ olarak adlandırılsa da , Kara kutu adı içinde bazı teorik yorumlar bulunuyor. Kimileri, uzay kara deliğin gizemli olduğu vurgusunu bu teknolojiye yansıtmak için olduğunu söylüyor. Bazıları ise içinin hiçbir ışık almadığından dolayı kara kutu olarak adlandırıldığını söylüyorlar.

KARA KUTU’NUN TARİHİ

David Warren’in bir uçak kazası sonucu keşke ağızlardan son birkaç kelime duyabilseydik söylemesi ve düşünmesi üzerine bu fikri geliştirerek kara kutu adındaki bilgi sistemini icat etti. İlk başlarda sadece pusula ve yön gibi basit yöntemleri kayıt altına alabilen bu cihaz.

1960’lı yıllarda ABD’nin ses zorunluğu şartını getirmesiyle yeni bir özellik daha yani ses kaydetme özelleğide eklenmiş oldu. Teknoloji ve Bilimin yıl geçtikçe ilerlemesine bağlı olarak sırasıyla daha fazla bilgi toplama , yangından korunma , su ‘dan korunma gibi çeşitli özelliklerde bu cihaza eklendi. Günümüzde halen daha gelişen ve uçak kazalarının neden kaynaklandığı veya pilot hatasından dolayı mı kaza oldu gibi soruların cevapları için David Warren’in düşüncesine bağlıyız.

Kara Kutu'nun Asıl Rengi nedir?

UÇAK KAZALARINDA KARA KUTU NASIL BULUNUYOR ?

Bölgesel açılara farklılık gösterebiliyor örneğin : karasal bir alanda kaza olduysa arama kurtarma ekipleri tarafından , Eğer uçak denize düştüyse, dalgıçlar başta olmak üzere değişkenlik gösterebiliyor. Ekiplere 30 gün boyunca kesintisiz bir şekilde sinyal verebilecek olan kara kutular. Kazanın yerini teşhis etmek için kullanılan ilk yöntemdir. Kara kutuyu ilginç kulan bir özelliği ise hiçbir zarar görmeden uçak kazalarının olduğu yerde bulunmasıdır.

Uçaklarda Bulunan Kara Kutu’nun Asıl Rengi nedir?

İsim olarak kara ( siyah ) diye geçse de bir uçağın kaza anında daha kolay bulunması için turuncu renk tercih ediliyor.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu