Yeme - İçme

Tutti-Frutti Reçeli ( Havuç-Portakal-Elma) Tarifi

Merhaba reçel sevenler, sizlere vereceğim bu tarif aslında biraz marmelat tadında. Neden? Çünkü içerisindeki özler aromatik meyvelerden geldiği için bir de biraz daha kıvamlı ve sıvızı az. Aslında reçel ile marmelat benim için her zaman aynıydı ama sıvı oranlarına göre farklı isimler almaları enteresan. Neyse, tarifimize geçelim.

MALZEMELER

  • 1 adet elma
  • 1 adet portakalın kabuğu ve suyu
  • 2 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
[irp]

 

HAZIRLANIŞI

Tutti-Frutti Reçel ( Havuç-Portakal-Elma) Tarifi’nin Yapılışı

Çok eski ve bilindik bir tariktir. Muhakkak olarak meyve aromasını seven ev hanımları, evlerinde yapmış ve yapmaya devam ediyordur ki ben yıllara dayanan mutfak hayatımda tatlı yapımına pek yanaşmasam da son dönemde ısrarla evimde yapıp – yaptırıp tükettiğim bir lezzet.
Öncelikle malzeme listemizde yer alan elma, havuç ve portakalı rendeliyoruz. Portakalın sadece kabuğunu ama ve bir püf noktası vereyim, iç kısmını kabuğun yani beyaz kısmını rendelemeyin inanılmaz lezzet bozucu, acı bir his yaratıyor insanın dilinde ben sevmiyorum, bunu eminim siz de sevmezsiniz.
Daha sonra elimizde kalan portakalların da suyunu alın, normalde koymazlar ama ziyan olacağına siz sıkın. Evde çocuk varsa verebilirsiniz ama ben aslında yoğun portakal aromasını sevdiğimden çocuklarıma bile vermiyorum… Daha sonra tüm bu malzemeleri geniş bir tencere içine alacağız, portakal suyu bir köşede beklerken ve malzeme listemizde yer alan ölçüde şeker ile bir saat dinlendireceğiz sonrasında ise portakal suyumuzu ilave edeceğiz. Kısık ateşten daha harlı, orta denilecek bir ölçüde tenceredeki bu meyve özlerimizi portakal suyu ile kaynatacağız ve altını kaynamaya başladığı anda kısıp, limon ilavesini de yaptıktan sonra 10 dakika kadar kısık ateşte karıştıracağız. En sonunda kıvamlaştığını fark edeceksiniz, çok kıvamlı olmadı diye korkmayın soğuyunca daha da kıvamını bulacak, ocaktan alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakacağız daha sonra da oda sıcaklığına ulaştığında dolabımıza alıp iyice soğumasını sağlayacağız tarifimizin.
İçerisine limon suyunu ekledikten 5 dakika sonra altını kapatınız. Ben bu malzeme listesindeki miktarlar ile küçük bir kavanoz yaptım tarifimiz 5 ay kadar dayandığı için de korkum yok, yeter bana ama siz kalabalık bir aile iseniz ve her birinin reçel tüketmekten zevk alıyorsa ölçüleri artırabilirsiniz
Son bir tavsiye eğer direkt olarak dolapta soğutursanız şekerlenme yapar ve reçeliniz rezil olur bu gibi bir duruma düşmemek için özen gösterin ve oda sıcaklığına en azından ulaşmadan kavanozlamayın.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu