HaberlerTürkiye

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölüne Bakın Ne Olacak?


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un çeşitli ziyaretler yapmak amacıyla Burdur’a gitmesi ve Salda gölünde yaptığı açıklamalara göre Salda gölüne Millet bahçesi yapılacağını açıkladı. Aynı zamanda yetkililerden bilgi alan Bakan Kurum, göl etrafında biriken çöplerin her gün toplanması ile ilgili gerekli desteğin verileceğini söyledi. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Bakan, Salda gölünün an itibariyle 78 bin kmkarelik özel çevre koruma bölgesi olduğunu ancak 2023 yılında bu alanı iki kat artırarak 133 bin kilometrekareye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu yıl içerisinde Salda Gölü’ne 500 bine yakın turistin geldiğini belirten Kurum, SAlda gölü ve çevresinin sadece yaz ayları içinde değil kış mevsimi içinde turistik alan yapacaklarını kayak turizmini aktif etmek istediklerini açıkladı. 


“Dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge”

Salda Gölünü tanımlarken “Masmavi turkuaz gölleriyle, bembeyaz kumsalıyla dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge” olarak tanımlayan Bakan açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın dün açıkladığı manifesto çerçevesinde çevreyi korumak adına, şehirlerimizi korumak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, bulunduğumuz yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız. Bu da bir ilk olacak.

Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız.”

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu