EDİTÖR BAŞVURU
Gezi Rehberi

Türkiye’deki Muhteşem Rafting Cennetleri Arasında Yer Alan 7 Muhteşem Akarsuyumuz

Türkiye’de rafting yapmak için mükemmel potansiyele sahip çok sayıda nehir ,dere ve çay gibi çeşitli özelliklerde akarsu bulunur.

Tatil ve eğlence denince aklına rafting yapmak gelen heyecan,adrenalin ve macera tutkunlarının gidebileceği biribirinden güzel akarsularımız meraklıları tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

İşte macera tutkunlarının aradıkları rafting deneyimini yaşayabilecekleri 7 akarsuyun listesi;

 

  1. Çoruh Nehri (Artvin)

Çoruh Nehri (Artvin)

Ülkemizde bulunan en önemli rafting parkurlarından birini oluşturmaktadır. Dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında yerini alır. Rafting için 4 farklı etap seçeneği sunar.

  1. Fırtına Deresi (Rize)

Fırtına Deresi (Rize)

Rafting yapmanın heyecanını meraklılarına en iyi şekilde yaşatır özellikleri içinde barındıran Fırtına deresi, heyecan ve macera dolu rafting deneyiminin yanı sıra turistik güzellikleri keşfetme olanağı sunan bir atmosfere sahiptir. 22 km’lik heyecan dolu bir serüveni meraklılarına yaşatır nitelikte olan Fırtına deresi, mevsimine göre değişiklik gören 3, 4ve 5  zorluk derecesine sahip parkurlardan oluşmaktadır.

  1. Dragon Çayı (Anamur) Mersin

Dragon Çayı (Anamur)

Yaklaşık 35 km’lik bir uzunluğa sahip olan Dragon Çayı, Toros dağlarının eteklerinden doğar.1 ve 2 zorluk derecesine sahip rafting parkuru bulunmakta olup mevsime göre 3. dereceyede ulaşabilmektedir. Dragon çayı, Dragon bölgesinde bulunmakta olup Mersin’e  178 km. uzaklıkta olup Mersin sınırları içerisindedir.

  1. Manavgat Çayı (Antalya)

Manavgat Çayı (Antalya)

Oldukça yüksek bir zorluk seviyesine sahip olan parkurlardan oluşmaktadır. Bu özelliği sebebiyle  amatör rafting severler için biraz risk teşkil edebilmektedir. Fakat Antalya’nın turistik yerlerine yakın bir mesafede bulunuyor olması sebebiyle popüler rafting parkuru olma özelliğini korur. Başlangıç noktasında bu parkurun zorluk derecesi 3, 4 ve 5 olup bu parkurlarda kimi zaman şelaleler ve kanyonlar geçilebilmektedir.

[irp]
  1. Munzur Çayı (Tunceli)

Munzur Çayı (Tunceli)

Munzur Çayında rafting keyfini doyasıya çıkarmak isteyen rafting tutkunları için en ideal rafting parkurları arasında yerini alan Munzur Çayı, 20 kilometre kadar uzunlukta bir rafting parkuruna sahiptir. Bu bölgede rafting heyecanını  yaşamak için en ideal zamanlar ise Mayıs ve Temmuz ayları arasındadır.

  1. Melen Çayı (Düzce)

Melen Çayı (Düzce)

13 kilometre uzunluğunda rafting parkuruna sahip olan Melen Çayı, Düzce ili sınırları içindedir. Profesyonel ve amatör rafting meraklıları için ideal bir rafting parkuru oluşturmaktadır. Melen Çayı’nda rafting için en ideal zamanlar ise Mart,Nisan ve Mayıs aylarıdır.

  1. Bekili Deresi (Denizli)

Bekili Deresi (Denizli)

Doğa sporlarını vazgeçilmezi olarak benimseyenler için en ideal ortamlardan biri de Bekili Deresi’dir. Yılın her ayı rafting yapma heyecanını yaşayabileceğiniz 9.5 kilometrelik uzunluğa ve 3-4 zorluk derecesine sahip olan parkur, amatörler için tehlike arz ettiğinden uygun bir yer değildir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu