HaberlerOtomotiv

Türkiye’de satılacak ilk elektrikli Volkswagen modeli Volkswagen ID.4

Volkswagen'in bir süredir fotoğrafları sızan yeni elektrili aracı Volkswagen ID.4 bugün resmen tanıtıldı. Tamamen elektrikli SUV, Türkiye'de de satılacak.

Alman otomobil devi tamamen elektrikli olan SUV aracı Volkswagen ID.4 modeli resmen tanıttı. Firma tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Volkswagen ID.4 modeli Volkswagen’in Türkiye satılacak ilk tamamı elektrikli aracı olacak.

Yeni aracın arka kısmına yerleştirilmiş elektrikli motordan arka tekerlerine güç alan model tam 204 hp güç ve aynı zamanda 309 Nm tork üretiyor. Resmi değerlere bakıldığında SUV araç 0-100 km/saat hız 8.5 saniyede çıkıyor. Maksimumu hızı ise sadece 160 km/saat olarak sınırlandırılmış.

Volkswagen ID.4 Batarya ve şarj

İlgili Makaleler

Volkswagen ID.4 Batarya ve şarj

Volkswagen’in elektrikli SUV’un da 77 kWh kapasiteye sahip batarya kullanılıyor. Tek tamamen dolu şarj ile 520 km yol gidebilen modele ek olarak ilerleyen zamanda Volkswagen ID.4 dört çeker olan ve 302 HP güç üreten iki motorlu versiyonu da piyasaya çıkacak.

Elektrikli arabalarda en büyük sorun kesinlikle bataryaların şarj dolum süresi, yapılan testlerde 11 kW dahili şarj ile evinizde şarj etmek isterseniz bir saat şarj ile 53 km yol gidebilecek ve tam dolum için 7.5 saat gerekmektedir. Bataryaları hızlı şarj noktasında doldurmak isterseniz sadece 30 dk şarj ile 320 km yol gidebilecek.

Oldukça fazla geniş iç hacmi sunan Volkswagen ID.4’te bütün koltuklar kullanılırken 543 litre bagaj hacmi sunarken, ek koltuklar kapatıldığında ise 1574 litre hacim ortaya çıkıyor.

Volkswagen-ID4 İç ve dış tasarım

Giriş seviyesi olan versiyonunda standart LED far ve stop kullanılırken, üst seviye paketlerinde Q.Light LED matrix farlar ve 3D LED stoplar kullanılıyor. Arabada kullanılan 21 inç büyüklüğündeki jantlar ise yeni SUV’un daha ihtişamlı görünmesini sağlamış.

Güvenlik donanımı olarak elektrikli Volkswagen ID.4’ün standart IQ.Drive isimli gelişmiş sürücü asistanı kullanıldığını söyleyebiliriz. Ön bölge asistanı “Front Assist“, şerit değiştirme asistanı “Side Assist“, Arka trafik uyarısı, adaptif hız sabitleme sistemi ve yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” bu alanda karşımıza çıkan teknolojilerden bazıları.

Volkswagen-ID4 Fiyatı

Ülkemizde satılacağı kesin olan ama henüz satış tarihi ve fiyatı belli olmayan ID4, 2021 yılının ilk çeyreğinde sahipleriyle buluşacak. ABD baz donanim modelinin fiyatı 39.995 dolar olarak açıklanırken, ilk satılacak araçların donanımı olan 1st Edition versiyonunun fiyatı 43.995 dolar olarak belirlendi.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu