Doğa - ÇevreFaydalı BilgilerListeler

Türkiye’de En Çok Görülen 6 Meyve Hastalığı

Meyve hastalıkları tarımsal üretimi sekteye uğratan çeşitli bakterilerin ve zararlıların neden olduğu hastalıklardır. En çok görülen meyve hastalıkları ve nedenleri.

Meyve hastalıkları tarımsal üretimi sekteye uğratan çeşitli bakterilerin ve zararlıların neden olduğu hastalıklardır.

Turunçgillerde Kahverengi Çürüklük ve Zamklanma (Phytophthora citrophthora)

citrophthora, narenciye kahvesi meyve çürümesine, gövde diş eti çürümesine, yaka ve kök çürümesine, yaprak ve sürgün yanıklığına neden olur; semptomlar konakçı ve büyüme koşullarına göre değişir. Mantarın çok çeşitli fidanlık fidelerinde sönmeye neden olduğu bildirilmektedir.

Turunçgillerde, kök çürüklüğü belirtileri genellikle toprak hattının yakınında başlar; kabukta koyu renkli sulu alanlar oluşur ve nemli koşullarda ekşi bir koku oluşturur.

Zamk, etkilenen kısımlardan sıklıkla bol miktarda sızar ve özellikle kuru havalarda fark edilir. Hastalıklı kabuk kazınırsa, kambiyum ve ahşaba kadar uzanan kahverengi nekrotik alanlar görülebilir.

Enfeksiyonlar genellikle lateralden daha fazla dikey olarak gelişir ve taç köklerine ve yukarı doğru 50 cm veya daha fazla yayılabilir. Kabuk sağlam kalır, ancak kurudukça çatlar ve ölü alanlar bırakarak ayrılır.

Ağaç kısmen enfekte olduğunda, fizyolojisinde bozulma başlar ve canlılığını yitirir. Tüm ağaçta genel bir tutumsuzluk oluşabilir, yapraklar renklerini kaybeder, seyrekleşir ve meyvelerde gelişim durur.

Türkiye’de En Çok Görülen 6 Meyve Hastalığı

Elma Kara Lekesi Hastalığı (Venturia inaequalis)

Venturia inaequalis (anamorf: Spilocaea pomi) mantarının neden olduğu bir meyve hastalığıdır.

ilkbaharda yağmurlu ve serin havalar oluştuğunda oldukça şiddetli olabilir. Mantar sporları erken ilkbaharda ölü, düşen elma yapraklarında tomurcukların gelişmeye başladığı zamanlarda üretilir.

Bu sporlar yağmurla sıçrar ve rüzgarla taşınarak gelişen bitki dokusuna iner ve enfeksiyona neden olur.

Yeni oluşan yapraklarda lekeler göründükten sonra, enfeksiyonu ağacın diğer kısımlarına yayan daha fazla spor üretir.

Yine yağmurlu hava, spor üretiminin ikincil aşamasında spor yayılmasını ve enfeksiyonu büyük ölçüde teşvik eder. Mantar, düşen yapraklar üzerinde kışı geçirir.

Fındıkta Bakteriyel Yanıklık (Xanthomonas arboricola pv. corylina)

Xanthomonas arboricola pv. corylina (eski adıyla Xanthomonas campestris pv. corylina), tomurcuklara, yapraklara, dallara ve gövdelere saldıran bir bakteri hastalığıdır.

Bazen fındıklara saldırır, ancak nadiren kökleri istila eder. Bu hastalığa bağlı ağaç ölümleri, dikimden sonraki ilk birkaç yıl içinde meyve bahçelerinde yaygın olarak görülür.

Hastalığın en ciddi evresi, 8-10 yaşına kadar olan ağaçların gövdelerinin enfekte olmasıdır.

Genellikle sadece 1 ve 2 yaşındaki dallar saldırıya uğrar ve enfekte olur. Yağmur ve rüzgar bakterileri yayar. Tohum yoluyla da bulaşma mümkündür. Ancak iddiayı destekleyecek hiçbir veri sunulmamıştır.

Enfeksiyonlar, yaralar yoluyla veya mevcut mevsimsel büyümenin yanık tomurcuklarının ve sürgünlerinin bakteri istilası yoluyla oluşur.

Hastalık, yüksek stresli bölgeler ve kuru arazi üretimi ile ilişkilendirilmiştir.

Zeytinlerde Halkalı Leke Hastalığı (Spilocaea oleaginea)

Spilocaea oleaginea, zeytin yaprağı lekesi ve kuş bakışı lekesi olarak da bilinen zeytin tavuskuşu lekesi hastalığının nedeni olan bir deuteromycete mantar bitki patojenidir.

Bu bitki hastalığı, dünya çapında yaygın olarak zeytin ağaçlarının yapraklarını etkiler. Hastalık, büyüme mevsimi boyunca ağaçları etkiler ve verimde önemli kayıplara neden olabilir.

Hastalık meyvede lekelere neden olur, olgunlaşmayı geciktirir ve yağ verimini düşürür. Yaprak dökülmesi ve ciddi vakalarda dal ölümü meydana gelebilir ve hastalık, ağaçlar üzerinde uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Meyve Ağaçlarında Rosellinia Kök Çürüklüğü Hastalığı (Rosellinia necatrix)

Ağaçlarda R. necatrix kök ve boğaz çürümesine neden olur. Hem kök sisteminin fiziksel tahribi hem de fitotoksinlerin özsu tarafından taşınması, büyümenin yavaşlaması, küçük boyut, yapraklarda renk değişikliği ve solma ve ağacın ölümüyle birlikte ağacın genel olarak ölmesini içeren hava kısımlarında hızla semptomlara neden olur.

Ağacın doğasına ve yaşına göre, hastalık gelişimi yavaş olabilir (ölüm birkaç yıllık verimsel düşüşten sonra meydana gelir) veya çok hızlı olabilir (bir kuraklık döneminden veya meyvenin ilk başlangıcından sonra ani solma meydana gelir). Elma ağaçlarında meyve ile kaplı ağaçların ölümü genellikle sonbaharda meydana gelir.

Ayva Ağaçlarında Monilya Hastalığı (Sclerotinia linhartiana)

Ayva monilyası hastalığı (Monilia linhartiana), ayva ağaçlarında uzmanlaşmış özel bir mantar patojeninin neden olduğu bitki hastalığıdır.

Bitkide ölü sürgünler, ince dallar, esmerleşmiş solgun çiçekler ve ayva meyvesinde çürümeye neden olan enfeksiyonlar şeklinde görülür.

 

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu