Gezi RehberiYeme - İçme

Türk kahvaltısına şükür ettiren dünyadan kahvaltı kültürleri

Kahvaltıyı peynir-zeytin-reçel-çaydan ibaret sananlar, 72 milletin sabahları ne yediklerini öğrenince midenize kramp girebilir.

1. ​Changua (Kolombiya)

Changua (Kolombiya)
Dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olan Kolombiya’da halk güne yumurtalı süt çorbası denilen Changua’yla başlıyor. Süt, maydanoz, taze soğan, peynir ve tuzla pişirilen çorbanın içine sarısı dağılmayacak şekilde bir yumurta kırılıyor.

2. Balut (Filipinler)

Balut
Bu örnek de birbirinden enteresan ülkelerin buluştuğu Güneydoğu Asya’dan. Filipinler’de halk sabah kahvaltısında Balut yiyor. Yani; kabuğu yenilen döllenmiş ördek embriyosu. İşin ilginci Çin’de bu akşam saatlerinde birayla yenirken, Filipinliler ısrarla sabahın köründe yiyorlar.

3. Phala (Malawi)

Phala (Malawi)
Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Malawi’de mısır unu, soya, biber, sarımsaktan yapılan bir lapaya Phala deniyor. Phala, sabah kahvaltısında ebegümeci yaprağı, haşlanmış patates ve kabakla birlikte tüketiliyor.

4. Black Pudding (Britanya)

Black Pudding (Britanya)
İngiliz ve İskoçlara özgü akıllara zarar bir iğrençlik. Domuz kanını baharatla karıştırıp, bağırsaklara dolduruyorlar özellikle pazar günleri kahvaltıda yiyorlar.

5. Natto (Japonya)

Natto (Japonya)
Fermante edilmiş soya fasulyesinden yapılan Natto, Japonların kahvaltıda sıkça tükettiği geleneksel bir yiyecek. Ayak kokusuna benzer kokusu ve kaygan yapısıyla insanın içini ürpertiyor. Vârise, kan pıhtılaşmasına ve şeker hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

6. Idli-Vada (Hindistan)

Idli-Vada (Hindistan)
Dünyanın en hijyen yoksunu ülkeleri arasın yer alan Hindistan’da mayalanmış mercimek ve pirinçle yapılan Idli adındaki kek; kabak mücver benzeri bir kızartma olan Vada’yla birlikte yeniyor.

7. Pho (Vietnam)

Pho (Vietnam)
Sağı solu pirinç tarlasından ibaret Vietnam’da halkın sabahları sucuklu yumurta yemesini beklemek komik olur. Gariban Vietnamlılar, güne et suyu, pirinç ve zencefilden yapılan Pho çorbasıyla başlıyor

8. Huitlacoche (Meksika)

Huitlacoche (Meksika)
Kimi Mısır Rastığı kimi ise Meksika Domalanı diyor. Mısır mantarının tütsülenmiş hali… Sos ve çorba yapımında kullanılsa da Meksikalıların kahvaltıda dişleye dişleye yedikleri garip ötesi bir yiyecek.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu