Faydalı BilgilerSağlıkYaşam - insan

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Çocuk sahibi olmak isteyip fakat sağlık sebepleri nedeniyle anne ve baba olamayan ailelerde sıkça görülen işlemlerin başına kesinlikle tüp bebek tedavisi gelmektedir. Oldukça meşakkatli bir tedavi olan tüp bebek tedavisiyle ilgili bilmeniz gereken bir çok detayı yazımızda sıraladık. İşte onlar;

1.Aşama Yumurtalıkların Uyarılması

Yumurtalıkların uyarılması sırasında birden çok yumurta elde edilmek istenir.Bu nedenle de anne adayının değişik ilaçlar kullanması gerekir. Adet döneminin üçüncü gününde başlayan bu süre tahmini 12 gün sürebilmektedir. Anne adayı bu sürede sürekli kontrole gitmelidir. Bu sayede yumurta oluşumu ve ilaçların verdiği yanıt kontrol edilebilir olacaktır.

Yumurtalıkların Uyarılması

2.Aşama Yumurtaların Alınması

Uyarılan yumurta hücreleri belli bir boyutta ve olgunluğa gelince yumurtaların çatlamasına sebep olan bir çatlatma iğnesi uygulanmaktadır. İğnenin yapılmasından 34 ila 36 saat sonra olgunlaşmış yumurtalar alınır. Yumurta alma süresi tahmini 15-20 dakika civarı sürmektedir.

Bu uygulama sırasında çoğu zaman lokal anestezi uygulanır fakat anne adayının durumuna ve rahatlığına göre genel anestezi de yapılmaktadır. Yumurtaların alındığı sırada baba adayı da eş zamanlı olarak sperm örneği verir. Sperm hücresi olmayan baba adaylarından Mikro TESE tekniği ile sperm hücresi elde edilebilir.

3.Aşama Döllenme Evresi

Alınan yumurta ve sperm hücreleri arasından en kalitelileri bulunur ve döllenme yapmak için hazırlanır. Üreme hücrelerinin durumuna göre temel veya mikroenjeksiyon tekniği ile hücreler döllenir. Bu işlemden sonra da embriyolar oluşur.Embriyolar, transfer zamanına kadar hazırlanır. Güzel ve kaliteli embriyo, özel tekniklerle seçimi yapılır.

Embriyo Aktarımı

4.Aşama Embriyo Aktarımı

En Kaliteli embriyo, anne adayının rahmine aktarılmaktadır. Transfer zamanı tahmini 10 dakika içerisinde bitmektedir. Anne adayı bu işlem süresince herhangi bir acı hissetmez. Aktarma bittikten sonra tüp bebek tedavisi bitmiş olur. Aktarımdan 12 gün sonra gebelik testi uygulanır ve tedavinin sonucu ortaya çıkar.
Sağlıklı yaşam ve sağlıklı doğumlar dileriz.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu