Bilim Videolariİlginç Bilgilerİlginç Bilgiler ve VideolarListelerVideolar

TSAR (Çar) Bombası – Dünyanın En Büyük Atom Bombası

Yeryüzünde çok güzel şeyler olurken, bu oluşumlar çok uzun süreler ile meydana gelirken, tüm bu güzellikleri saniyeler içerisinde yıkıp geçecek bir tehlikeden ve tehditten bahsedeceğiz… Atom Bombası. Böyle bir bombayı kim neden yapmak ve üretmek ihtiyacı duydu bilemiyoruz ama şimdi bu tehlikenin boyutları ve ulaştığı son nokta hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

tsar çar bombası hakkında bilgiler

TSAR Atom Bombası, dünyada bugüne kadar patlatılmış en büyük ve en etkili nükleer bombadır. Sovyetler Birliği (SSCB) tarafından 30 Ekim 1961 tarihinde patlatılmıştır, bomba en başta 100 megaton gücünce tasarlanmış, ancak nükleer tehlikelerden dolayı ve onu atan uçağın bombanın etkisinden kaçamayacağı düşüncesiyle gücü yarıya, 50 megatona düşürülmüştür ve bu şekilde patlatılmıştır.

Everest dağının 8.8km lik yüksekliğe sahip olduğunu bilirsek tehlikeyi daha iyi anlatacağız. 50 megatonluk güçle patlayan bu bomba 64km yükseliğe kadar yüksek bir ateş topu ve enerji açığa çıkarmıştır ve oluşan bulut katmanı 40km alana açılmıştır. Hiroshima ya atılan bomba 12km yüksekliğe çıkan 0.015 megaton gücündeydi, bu değerle son üretilen TSAR bombasının verdiğimiz değerlerini karşılaştırdığımızda bu alanda da tehlikenin nasıl boyutlarda ilerlediğini anlayabiliyoruz.

İnsanlar günlük yaşamlarını sürdürürken, hiç beklenmedik bir ada atılacak bir atom bombası çok büyük bir alanda etki gösterecek ve herşeyden habersiz orada yaşayan masum insanların yaşam hakkını acımaz biçimde elinden alacaktır. Hiçbir yere kaçmak, korunmak, saklanmak mümkün olmayacaktır. Yeryüzü cehenneme cevirebilecek güçteki ve savunma durumuna geçemeyecek ve insanları yok edecek böyle bir teknolojiyi istemiyoruz. Sonuçta savunma amaçlıda ülkeler bunu yapıyor olsa gerektiğinde kullanmak için yapıyor ama unutmayalım ki yaşam hakkını biz vermedik, bizde alamayız…

Bonus: Şimdiye kadar kullanılan bütün nükleer bombaların yarattıkları etki ve üretilen en büyük bombanın etkisinin grafik olarak karşılaştırma videosunu aşağıda izleyebilirsiniz ve aslında dünyanın ne kadar tehlikeli bir hal aldığını görebilirsiniz. İnsanlar insanlığı yok etmek için büyük çaba göstermeye devam ediyor.

 

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu