Gezi Rehberi

Trabzon’a Boş Mide İle Gitmek İçin 5 Neden

Karadeniz yöresi her yöre gibi kendine has tatlara sahiptir. Trabzon’a gidenler için yemeden dönmemeleri gereken şeyleri şu şekilde listeledik.

Karadeniz yöresi her yöre gibi kendine has tatlara sahiptir. Trabzon’a gidenler için yemeden dönmemeleri gereken şeyleri şu şekilde listeledik.

1. Sürmene Pidesi

Sürmene Pidesi

Trabzon’un bir ilçesi olan Sürmene’nin meşhur yemeği Sürmene pidesidir. Sandığınız klasik pideleri bir yana koyun.Tamamen farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Kesinlikle pidenizin üzerine hakiki eritilmiş Trabzon tereyağı dökmeyi unutmayın. Ayrıca Sürmene’ye kadar gitmişken meşhur Sürmene bıçaklarından almanızı da tavsiye ederiz.

2. Laz Böreği

Laz Böreği

İsmi size yanıltmasın. Laz böreği Trabzon yöresine ait bir tatlıdır. Arasında hafif bir muhallebi vardır. Genellikle 40 kat yufkadan yapılır. İsteğe göre şerbetli ya da şerbetsiz seçenekleri vardır. Tabi bizim tavsiyemiz her ikisini de denemenizdir.

3. Kuymak

Kuymak

Tamamen Trabzon yöresine özgü bir yemek olup genelde kahvaltıda yapılır. İçindeki her malzeme Trabzon’a özgüdür. İçerisinde özel Trabzon tereyağı ve Trabzon peyniri vardır. Trabzon mısır unu da kullanılır. Kuymak eğer Trabzon’a gittiyseniz mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir.

4. Akçaabat Köftesi

Akçaabat Köftesi

Akçaabat ilçesi tüm Türkiye’de de bilindiği gibi köftesiyle meşhur bir ilçedir. İlçe merkeze sadece 15 km uzaklıktadır. İlçeye gittiğinizde zaten sahil boyu köftecileri görürsünüz.İstediğiniz bir restorana oturup gerçek Akçaabat köftesinin tadına varabilirsiniz. Yemekten sonra Akçaabat sahilinde küçük bir tur atmanızı da tavsiye ederiz.

5. Balık

Balık

Trabzon’a kadar gitmişken balık yememek zaten olmaz. Şehrin her yerinde balık restorantlarına rastlayabilirsiniz. İsterseniz sahil kenarında isterseniz bir tepede şehri seyrederek balığınızı yiyebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu