Faydalı BilgilerListelerSağlık

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir? 20 Çok Etkili Yöntem

Topuk Çatlaması Nasıl Geçer, Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Kuru ve çatlak topuklar kadın erkek fark etmeden birçok kimse için kabus haline dönüşebilir. Çatlamanın verdiği acının yanı sıra tedavi edilmediğinde ilgili bölgede ikincil bir enfeksiyon gelişerek daha farklı sorunlara davetiye çıkarabilmektedir.

Topuk çevresinde yağ bezlerinin bulunmaması nedeni ile kuru olması ve kişinin tüm ağırlığını taşıyor olmaları bu bölgeleri çatlamalara daha meyilli hale getirmektedir.

Topuk çatlağını önlemek için piyasada satılan birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Bunları öncelikli olarak kullanmak yerine uygulayabileceğiniz birçok doğal yöntemler sayesinde bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz- tabi istikrarlı olmak koşuluyla.

Topuk çatlamasının diğer belirtileri nelerdir?

Topuk çatlamasının diğer belirtileri nelerdir?

Topuklarda çatlama veya kuruluk oluşması ile aşağıdaki şekilde bazı belirtiler çıkması da mümkündür.

 • Topuk bölgesinde ve ayakların alt kısmında kuruluk
 • Çatlak alanda kırmızılık
 • Ciltte soyulma
 • Kaşıntı
 • Çatlak olan bölgelerde kanama
 • Çatlak olan bölgelerde sekonder enfeksiyon oluşması

Topuk çatlaklarının nedenleri nelerdir?

Topukta çatlak oluşmasını birçok nedeni vardır. Topuk bölgesindeki deride yağ bezeleri yoktur. Bu nedenle uygun bakım yapılmadığı takdirde cilt çatlar ve kanamaya neden olur.

Topuktaki çatlağın diğer nedenleri arasında fiziksel ve biyolojik nedenler sayılabilir.

 • Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlığına sahip olma
 • Tiroit ve diyabet hastalığı
 • Hormonal dengesizlikler
 • Topukların kirli yerlere maruz kalması
 • Uzun süreli sert zeminlerde aşırı yürüyüş yapmak
 • Uzun süre ayakta durmak

Topuk çatlaklarının nedenleri nelerdir?

Topuk çatlaklarını gidermek için 20 doğal yol

1- Limon, tuz, gliserin ve gül suyu maskesi

Limon suyunun asidik özelliği sert ve kurumuş olan cildi yumuşatarak iyileştirmeye yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde topuklarda oluşan çatlamayı da etkili bir şekilde önleyecektir.

Gliserin, birçok kozmetik ürününde kullanılan yumuşatıcı, antiinflamatuvar ve antiseptik özelliğine sahip olduğu için topuk çatlağını etkili bir şekilde iyileştirir.

2 litre ılık suyun içerisine bir çorba kaşığı tuz, yarım bardak limon suyu, bir çorba kaşığı gliserin ve bir çay kaşığı gül suyunu ekleyip karıştırınız. Hazırladığınız karışımda ayaklarınızı yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra topuk taşı veya ayak temizleyici kullanarak çatlak olan yerleri fırçalayınız. Ardından bir çay kaşığı gliserin, bir çay kaşığı gül suyu ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bu karışımı topuklarınızı sürüp gece boyunca bekletiniz. Sabah topuklarınızı ılık su ile yıkayınız. Topuklarınız yumuşayıncaya kadar bu uygulamayı birkaç gün boyunca tekrarlayınız.

2- Bitkisel yağ

Hidrojenlenmiş bitkisel yağlar cildi besler ve topuklarda oluşan çatlakları etkili bir şekilde iyileştirme özelliğine sahiptir.

Ayaklarınızı yıkadıktan sonra havlu ile kurulayın ve 2 çay kaşığı bitkisel yağı topuklarınıza masaj yaparak sürünüz. Yatmadan önce yağı ayağınıza sürdükten sonra çorap giyin ve sabaha kadar bekletip ayaklarınızı ılık su ile yıkayınız. Topuklarınız da etkili bir yumuşama fark edene kadar bu uygulamayı akşam yatmadan önce her gün tekrarlayınız.

3- Muz ve avakado maskesi

Avokado çeşitli esansiyel yağ, vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için kuru cildi onarmaya yardımcı olur.

Muz, cildinizde nemlendirici olarak görev yapar ve cildinizin daha yumuşak daha pürüzsüz olmasına katkı sağlar.

Bir tane akovadoyu ve muzu püre haline getirin ve topuklarınıza sürünüz. Karışımı birkaç saat beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Topuklarınızda etkili bir iyileşme fark edene kadar bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayınız.

4- Vazelin ve limon suyu maskesi

Limonun asit özelliği ve vazelinin nemlendirici özelliği birleştiğinde topuklarda oluşan çatlakları ve kurulmuş olan cildi mükemmel bir şekilde nemlendirir ve iyileştirir.

Ayaklarınızı yaklaşık 15-20 dakika boyunca ılık suda beklettikten sonra bir çay kaşığı vazelin ve birkaç damla limon suyu karışımını topuklarınız emene kadar sürünüz, ardından yünlü çorap giyiniz ve gece sabaha kadar bekletiniz.

Yünlü çoraplar, vücudun ısısını koruyarak karışımın etkinliğini artırmaya destek olur. Topuklarınız da etkili sonuçlar elde edene kadar bu uygulamayı yatmadan önce düzenli olarak tekrarlayınız.

5- Doğal sir ağda maskesi

Doğal olarak evde hazırladığınız sir ağda, cildinizi yumuşatarak topuklarda oluşan çatlakları ve ağrıyı tedavi etmeye olanak sağlar.

Bir çorba kaşığı balmumunun içerisine 2-3 damla hardal yağı veya hindistan cevizi yağını karıştırın ve bu karışım eriyene kadar ocağın üzerinde ısıtınız. Hazırlamış olduğunuz ağdanın oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekleyin ve topuklarınıza sürünüz. Ardından ayaklarınıza çorap giyin ve gece sabaha kadar bekletiniz.

Sabah kalktığınızda topuklarınızı ılık su ile nazikçe yıkayınız. Etkili sonuçlar elde etmek için evde doğal olarak hazırladığınız adayı topuklarınıza haftada bir veya iki kez uygulayınız.

Dikkat!

Ayaklarınıza ağdayı sıcakken sürmeyin ve diyabet hastası iseniz bu yöntemi uygulamayınız.

6- Doğal nemlendirici olan bal

Bal, doğal bir antiseptik ve nemlendirici olduğu için cildi rahatlatır, canlandırır ve topuklarda oluşan çatlakları mükemmel bir şekilde iyileştirmeye katkı sağlar.

2 litre ılık suyun içerisine bir bardak bal karıştırın ve ayaklarınızı bu karışımda yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletiniz. Ayaklarınızı karışımda bekletirken hafifçe topuk bölgenize masaj yapınız. Topuğunuzda ki çatlaklardan kurtulmak için bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayınız.

7- Pirinç unu ile topuk çatlağı maskesi

Pirinç unu cildi pürüzsüzleştirir, arındırır, minerallerini geri kazandırır ve yumuşak bir hale getirerek çatlakları önler.

2-3 yemek kaşığı pirinç ununun içerisine 1 tatlı kaşığı bal, 3-4 damla elma sirkesi kattıktan sonra koyu kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız.

Topuklarınızda aşırı derecede çatlama veya kuruma varsa bu karışımın içerisine bir çay kaşığı zeytinyağı veya tatlı badem yağı da ilave edebilirsiniz. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca ılık suda beklettikten sonra hazırladığınız macunu topuk bölgenize sürün ve hafifçe ovalayınız. Ayak peelingi olarak bilinen bu karışımın etkili sonuçlarını elde edene kadar haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

8- Zeytinyağı ile çatlak bölgeyi yumuşatın

Zeytinyağı şifa kaynağı olduğu için cildinizi yumuşatır ve besler. Yumuşak ve sağlıklı topuklar elde etmenin doğal yollarından biri de zeytinyağı uygulamasıdır.

Hakiki zeytinyağının topuklarınızda ki çatlağın olduğu bölgeye 10-15 dakika boyunca dairesel hareketlerle Masaj yaparak sürünüz. Ardından ayaklarınıza çorap giyin ve bir saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu yöntemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

9- Yulaf ezmesi ile topuktaki ölü cilt hücrelerini temizleyin

Yulaf ezmesi antiinflamatuar ve nemlendirici özelliği sayesinde cilt hücrelerini temizler, cildi yumuşatarak çatlak oluşumunu önler.

Bir çorba kaşığı yulaf ezmesi tozunu 4-5 damla zeytinyağı ile koyu kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız karışımı topuklarınıza sürün ve yaklaşık yarım saat beklettikten sonra soğuk su ile yıkayınız. Bu uygulamayı topuklarınızda ki çatlaklar iyileşinceye kadar tekrarlayabilirsiniz.

Topuk çatlaklarını gidermek için 20 doğal yol

10- Susam yağı ile topuk çatlaklarını iyileştirin

Susam yağı, besleyici ve nemlendirici özelliği sayesinde kuru ve çatlamış olan topukları yumuşatarak iyileştirmeye katkı sağlar.

4-5 damla susam yağını topuğunuzda çatlak olan bölgelere masaj yaparak sürünüz. Topuklarınızda ki çatlaklar iyileşene kadar bu uygulamayı yatmadan önce her gün tekrarlayınız.

11- Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, mükemmel nemlendirici özelliği sayesinde kurmuş olan cildinizi nemlendirir, ölü deri hücrelerini temizler, cildin derin katmanlarına kadar nüfus ederek besler.

2 çorba kaşığı hindistan^cevizi yağını topuklarınıza masaj yaparak sürünüz. Ardından çorap giyin ve sabaha kadar beklettikten sonra ayaklarınızı ılık su ile yıkayınız. Topuklarınızda etkili bir yumuşama fark edene kadar bu uygulamayı birkaç gün boyunca tekrarlayınız.

12- Listerin

Listerin, ayaklarınızdaki sertleşen ölü cildi yumuşatır ve temizlemesine yardımcı olur. Listerin antiseptik, mentol ve limon gibi fitokimyasallar nedeniyle cildi rahatlatarak yumuşama sağlar.

İki bardak suyun içerisine bir bardak listerin ve bir bardak beyaz sirke ekleyerek karıştırınız. Hazırladığınız karışımı ayaklarınıza sürün ve 10-15 dakika beklettikten sonra ölü deriyi atmak için topuk taşı ile topuklarınızı fırçalayınız. Ardından ayaklarınızı su ile yıkayın ve hafif bir nemlendirici sürünüz. Topuklarınızdaki ölü deri atılana kadar bu uygulamayı her gün tekrarlayınız.

12- Karbonat ile etkili rahatlama

Karbonat, anti-inflamatuar özelliği sayesinde ölü hücreleri temizler ve cildi rahatlatır.

Bir kovanın içerisine ılık su doldurun ve 3 yemek kaşığı karbonat ekleyerek iyice karıştırınız. Ardından ayaklarınızı 10-15 dakika boyunca bu suda beklettikten sonra topuk taşı ile hafifçe ovalayınız. Son olarak ayaklarınızı yıkayın ve hafif bir nemlendirici sürünüz. Topuklarınızda etkili bir iyileşme fark edene kadar bu uygulamayı haftada 2 kez tekrarlayınız.

13- Elma sirkesi topuk çatlaklarında pul pul dökülme sağlayın

Elma sirkesi, hafif asidik özelliği sayesinde kurumuş ve ölü cildi yumuşatarak pul pul dökülmesini sağlar. Ölü cilt atıldığında yerine taze ve sağlıklı bir cildin hızlı bir şekilde çıkması için profesyonelce bir görev yapar.

Kovanın içerisine 2 litre su ılık su doldurun ve bir su bardağı elma sirkesi ekleyerek karıştırınız. Hazırladığınız karışımın içerisine ayaklarınızı koyun ve 15 dakika kadar beklettikten sonra topuk taşı ile topuklarınızı fırçalayınız. Bu uygulamayı gün aşırı tekrarladığınızda topuklarınızdaki çatlamanın iyileştiğini fark edeceksiniz.

14- Epsom tuzu

Epsom tuzu, cildi yumuşatır ve ayaklarınızdaki yorgunluğun atılmasına katkı sağlar.

Kovanın içerisine 2 litre ılık su ekledikten sonra içerisine yarım su bardağı epsom tuzunu karıştırınız. Hazırladığınız karışımda ayaklarınızı 15 dakika beklettikten sonra topuklarınızı topuk taşı ile fırçalayınız. Topuklarınızdaki çatlamalar yumuşayana kadar bu uygulamayı haftada bir veya iki kez tekrarlayınız.

15- Aloe vera topuk çatlaklarını önleyin

Aloe vera, kuru ve ölü cildi yumuşatarak yatıştırma özelliğine sahip mükemmel bir bitkidir. Ayrıca aloe vera, kolajen sentezini oluşturur ve içerisinde bulunan aminoasitler sayesinde cildi yumuşatarak çatlakları iyileştirir.

Ayaklarınızı birkaç dakika ılık suda beklettikten sonra kurulayın ve aloe vera jelini çatlakların olduğu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Ardından ayağınıza çorap giyin ve gece sabaha kadar bekletiniz. Bu uygulamayı 4-5 gün süreyle her gece tekrarladığınızda topuk çatlaklarında etkili bir iyileşme olduğunu fark edeceksiniz.

16- Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, cildi temizleyerek nemlendirir ve düzenli kullanıldığı takdirde ciltte muhteşem bir şekilde yumuşatma sağlar.

5-6 damla çay ağacı yağının içerisine bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı veya zeytin yağını ekleyin ve bu karışımı topuklarınızda ki çatlakların olduğu bölgeye bir iki dakika boyunca masaj yaparak sürünüz. Ardından ayaklarınıza çorap giyin ve gece sabaha kadar bekletiniz. Topuklarınızda ki çatlaklar iyileşene kadar bu uygulamayı yatmadan önce her gün düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

17- Topuk taşı topuk çatlaklarını düzleştirin

Topuk taşı, pürüzlü cildi pürüzsüzleştirerek ölü derileri kolayca atar. Ölü cilt hücrelerinin altında sağlıklı ve yumuşak bir cilt olduğu için, topuk taşı bu sağlıklı ve yumuşak cildi hızlı bir şekilde ortaya çıkarır.

Kovanın içerisine ılık suyu ekleyin ve ayaklarınızı 10-15 dakika boyunca bu suda bekletiniz. Yumuşamış olan topuklarınızda ki ölü deri hücrelerini atmak için topuk taşıyla topuklarınızı nazikçe ovalayınız. Ardından ayaklarınızı su ile durulayın ve hafif bir nemlendirici sürünüz. Topuklarınızda etkili bir yumuşama fark edene kadar bu uygulamayı düzenli bir şekilde her gün tekrarlayınız.

Dikkat!

Topuk taşı, cildin sağlıklı katmanlarına kolayca zarar verebileceğinden dolayı çok sert uygulamaktan kaçınınız.

18- E vitamini yağı çatlakların iyileşmesine destek olun

E vitamini yağı cildi besler, nemlendirir ve topuklarınızı yumuşatarak pürüzsüz bir hale getirmeye katkı sağlar.

Eczanelerden temin ettiğiniz E vitamini kapsüllerini topuklarınızda ki çatlak olan bölgeye masaj yaparak sürünüz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için E vitamini yağını günde iki veya üç kez devam ettirebilirsiniz.

19- Shea yağı

Shea yağı A ve E vitamini içeriği sayesinde cildi nemlendirmesinin yanı sıra ayrıca, çeşitli cilt hastalıklarını da iyileştirme özelliğine sahiptir.

Şhea yağını topuk çatlaklarının olduğu bölgeye bir ya da iki dakika boyunca masaj yaparak sürünüz. Ardından ayağınıza çorap giyin ve gece sabaha kadar bekletiniz. Topuklarınızda etkili bir yumuşama oluşana kadar bu uygulamayı birkaç gece tekrarlayınız.

20- Topuk çatlağı önlemek için önemli ipuçları

 • Rahat, yumuşak ayakkabılar giyin ve aşırı yürümekten kaçınınız
 • Topuklarınızı aşırı kirli olan ortamlardan koruyunuz
 • Düzenli olarak her banyodan sonra topuklarınızı topuk taşı ile ovalayınız
 • Topuklarınızda ki çatlakları önlemek için sıcak tuzlu su ya da limon suyu sürerek temiz ve yumuşak tutunuz
 • Cildinizi nemlendirmek ve esnek tutmak için gün boyunca en az 2 litre su tüketiniz

İlginize çekebilecek içerikler:

Mide Gribi Belirtileri ve 18 Doğal Çözüm

Asit reflüyü tetikleyen 14 besin nelerdir?

Mide yanmasına karşı doğal ve etkili 17 yöntem

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

 1. Topuk çatlakları günümüz sağlık sorunlarında neredeyse rutin hale gelmeye başladı. Herkesin özenle aradığı ancak ulaşamadığı topuk çatlağı giderilmesi yöntemlerini en güzel şekilde bizlere sunmuşsunuz. Güzel ve bilgi verici yazınız için teşekkür ederiz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu