EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiTarih

Topkapı Sarayı Tarihi

1453 te İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet ilk önce Bugünkü İstanbul Üniversitesi (Beyazıt) çevresinde bugün eski Saray dediğimiz yeri inşa ettirmiştir. 1460-1478 tarihleri arasında inşa ettirilmiştir. Daha sonrada yerleşeceği Yeni sarayı inşa ettimiştir. Osmanlıda Yeni Saraya verilen isim Saray-ı Cedid olacaktır. Daha Sonra Tüm osmanlı padişahının yaşacağı ve ikamaet edeceği yeni saraya yerleşmişlerdir. Yeni Saraya Topkapı Sarayı isminin verilmesi de şöyle olmuştur. 1. Mahmut zamanında yaptırılan Topkapusu sahil sarayı bir yangında gidince bu sarayın ismini Yeni saraya vermişlerdir. Yeni Sarayın ismi Topkapı Sarayı olmuştur.

topkapı sarayı

Yüzyıllar içinde gelişerek büyüyen Topkapı Sarayı plan olarak osmanlı devlet felsefesi ve tabaasına bağlı olarak planlanmış ve geliştirilmiştir. Topkapı Sarayının 2. murat zamanında yapılan  Edirne sarayının ihtişamı ve planından esinlenerek yapılmıştır. Topkapı sarayı planı genel olarak: devlet işlerine ayrılmış daireler, Padişahın ikametgahı, ve Sara görevlilere ait ayrılmış binalar olduğu söylenebilir.

topkapı sarayı

Fatih Sultan Mehmet Han’ın istanbulu fethetmesinden 19. yüzyıl ortalarına kadar devlet erkanının ikamet ettiği Topkapı sarayı padişahların ikamet ettiği, devlet ve eğtim sarayıdır.Büyük saray 19. yüzyıldan sonra bazı protokol gereksinimlerini karşılamadığı için Dolmabahçe sarayına taşınmıştır. Fakat atalarından miras kalan Topkapı sarayında kutsal emanetler, devlet hazinesi,  Osmanlı devleti arşivibırakılmıştır. Aynı zamanda Devlet törenleride Topkapı sarayında yapılmaya devam edilmiştir.

Topkapı sarayı 1924 te Mustafa Kemal Atatürk’ün emri üzerine müzeye çevrilmiştir.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

2 Yorum

  1. You have prepared a great content,
    I have just discovered your site and you can believe that from this day on I will become one of your permanent visitors,
    I hope you will bring us together with your more beautiful articles,
    I greet you with love,
    Goodbye, sir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu